גאדג’טי מסקר: WD_Black P10 Game Drive – כונן קשיח נייד לגיימרים

כונן WD_BLACK P10 (צילום: יאן לנגרמן, גאדג’טי)

שבועות ספורים אחרי ש-WD השיקה את סדרת כונני ה-WD_BLACK החיצוניים בישראל, הזדמן לנו לבדוק את כונן ה-WD_Black P10 Game Drive, כונן 2.5 אינץ’ חיצוני שמגיע בנפח של 5TB, כשהוא מציע מהירות העברת נתונים של עד 140MB/s.

סדרת כונני ה-WD_BLACK נועדה במיוחד עבור קהל שחקני המחשב והקונסולות, כאשר הוא מוגדר ככונן המספק מקום לעד 125 משחקים. בנוסף לגרסה הרגילה, קיימת גרסת Xbox One יעודית לכונן ה-P10, שנועדה במיוחד בעבור קונסולת ה-Xbox One ומגיעה עם מנוי Xbox Game Pass Ultimate חינמי לחודשיים.

WD_BLACK: מבט מקרוב

כונן ה-P10 של WD מגיע בעיצוב מרובע יחסית. החברה בחרה לתת לו מראה “אגרסיבי”, עם פסים בולטים בחלק העליון, שמכוון במיוחד לשחקני המחשב והקונסולות, כשבנוסף ניתן לראות את מיתוג ה-WD_BLACK של החברה, אך באופן מפתיע – ללא ציון נפח הכונן בשום מקום על הכונן עצמו. בעוד גרסת ה-P10 הרגילה מגיעה עם גוף פלסטיק שחור ומכסה עליון מתכתי ושחור, גרסת ה-Xbox One של ה-P10 מגיעה עם גוף לבן ומכסה שחור.

לכונן יש מראה “אגרסיבי” ועמיד יחסית, אך התחושה הפיזית של הכונן לא מצליחה להעביר מסר דומה, כאשר WD לא פרסמה נתוני עמידות מיוחדים, מה שעלול לאכזב מעט משתמשים, במיוחד לאור הכוונה של החברה להשתמש בהם עם קונסולות ומחשבים בהם לכונן יש סיכוי מוגבר ליפול או להינזק.

מבט צדדי – כונן WD_BLACK P10 (צילום: יאן לנגרמן, גאדג’טי)

גוף הפלסטיק העיקרי של ה-P10 מגיע בעיצוב אשר דומה למכסה העליון, עם פסים לרוחב הכונן, כשבכל אחת מ-4 הפינות ניתן למצוא רגלית סיליקון קטנה שנועדה לאפשר לכונן לשבת על משטח שטוח מבלי לזוז יותר מדי. בחלק התחתון של הכונן נוכל למצוא נורת LED לבנה על צד המכסה העליון, זו מעידה על פעילותו השוטפת, בנוסף לחיבור USB 3.0 בודד מסוג Micro B שמשמש להעברת נתונים ומספק חשמל לכונן.

בעוד ה-P10 מגיע עם כבל USB בערכה, ניתן להתייחס לשימוש בחיבור מיקרו B ב-P10 כחיסרון יחסי. בעוד לא מדובר על חיבור נדיר, הוא פחות נפוץ היום וניתן היה אפשר לצפות כי הכונן יגיע עם חיבור USB-C עדכני בשנת 2020. אף שהחיבור מציע תמיכה לאחור למיקרו USB רגיל, על מנת להשתמש במלוא היכולת של הכונן יש צורך בכבל USB 3.0 מסוג מיקרו B.

כונן WD_BLACK P10 (צילום: יאן לנגרמן, גאדג’טי)

מבחני ביצועים ל-WD_BLACK P10

אחרי מבט על כונן ה-WD_BLACK P10 עצמו, הגיע הזמן לראות ביצועי הכונן הנייד, כאשר הוא נבדק על המערכת הבאה:

  • מעבד – AMD Ryzen 5 1600.
  • לוח אם – Gigabyte GA-AB350N-Gaming.
  • זיכרון – Corsair Vengeance LPX 16GB 3000.

בדיקה מהירה בתוכנת ה-CrystalDiskInfo מגלה לנו שבתוך ה-P10 ניתן למצוא כונן WD מדגם WD50NMZW בנפח 5TB המגיע במהירות סיבוב של 5400 סל”ד, כאשר הוא מגיע עם חיבור USB 3.2 Gen 1, הידוע גם כ-USB 3.0 המקורי.

פרטי כונן ה-WD_BLACK P10 ב-CrystalDiskInfo

בעוד הנתון הרשמי של WD מדבר על מהירות כתיבה וקריאה רציפה של עד 140MB/s, בבדיקות שביצעתי ה-P10 מצליח להגיע למהירות קרובה למדי של 126.45MB/s בכתיבה הרציפה ו-127.95MB/s בקריאה הרציפה במבחן ה-CrystalDiskMark.

מבחן ביצועים CrystalDiskMark

בדיקה נוספת בתוכנות ה-ATTO מאפשרת מבט נוסף על מהירות הכונן, כאשר בחיבור USB 3.0 ה-P10 מגיע למהירות כתיבה של עד 118.79MB/s וקריאה של עד 124.88MB/s, ובזמן שעוברים לחיבור USB רגיל או כבל מיקרו USB רגיל המחובר ל-USB 3.0 במקום כבל המיקרו B היעודי של ה-P10, המהירות צונחת לכתיבה של עד 33.6MB/s וקריאה של עד 36.55MB/s, כרבע ממהירות החיבור הרגיל.

השורה התחתונה

סדרת ה-WD_BLACK של WD מצטרפת לגל המוצרים היעודיים לשחקני מחשב וקונסולות, כאשר הדבר המפתיע במיוחד יחסית לשוק אליו הכונן מכוון הוא חוסר בתאורת RGB מובנית, מה שנותן לכונן מראה סולידי (ועדיף לדעתי האישית). מלבד זאת, מדובר בכונן איכותי למדי שמציע מהירות העברת נתונים גבוהה יחסית בעבור כונן מכני.

החיסרון הגדול ביותר בעיני הוא השימוש בחיבור מיקרו B, שאינו שגרתי בשנת 2020. בעוד לא מדובר על חיבור מיוחד, הוא אינו נפוץ במיוד כיום, עם השימוש ההולך וגובר בחיבור USB-C או מיקרו USB רגיל. במידה וקיים כבל זמין, הכונן מצליח לספק מהירות גבוהה, אך זו נחתכת באופן משמעותי במידה ואין כבל תואם זמין ונאלצים להשתמש בכבל Micro USB רגיל.

את כונן ה-WD_Black P10 Game Drive החדש של WD ניתן למצוא ברשת באג במחיר של החל מ-479 שקלים לנפח של 2 טרה-בייט, כשהכונן שנבדק בסקירה בנפח של 5 טרה-בייט מוצע במחיר של 799 ש”ח.

מה אהבנו?

  • מראה סולידי ואגרסיבי.
  • ביצועים גבוהים.
  • חיבור USB 3.0 / USB 3.2 Gen 1.

ומה לא?

  • מחבר USB 3.0 מיקרו B.
  • נפח הכונן לא מצויין על הכונן עצמו.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים