אפליקציית וואטסאפ באנדרואיד (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

אפליקציית וואטסאפ באנדרואיד (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

קבוצות הוואטסאפ פחות בטוחות ממה שאתם חושבים

| יום ראשון, 23 בפברואר 2020, 09:30 | אבטחה, תוכנה ואינטרנט

אחד מהכלים השימושיים ביותר באפליקציית הוואטסאפ (Whatsapp) בה משתמשים כיום למעלה מ-2 מיליארד אנשים הוא פיצ’ר קבוצות הוואטסאפ, המאפשר ליצור קבוצה יעודית ופרטית של מספר משתמשים. כאן מסתתרת בעיית אבטחה “קלה” שרבים מתעלמים ממנה, זו נעוצה בקישור ההזמנה של האנשים לקבוצה, אשר איננו מאובטח ולמעשה ניתן למצוא אותו במקרים מסוימים בקלות דרך גוגל, כפי שהתגלה.

לפי אתר Vice האמריקאי, נכון להיום ניתן למצוא קישורים ללא פחות מ-470 אלף קבוצות וואטסאפ בחיפוש פשוט יחסית בגוגל של המחרוזת “chat.whatsapp.com”, החלק המשותף בין כלל הקישורים להצטרפות לקבוצות וואטסאפ. ברגע שקישור ההצטרפות פורסם באופן פומבי כלשהו ברשת, מנוע החיפוש של גוגל יוסיף אותו לאינדקס מנוע החיפוש, מה שיאפשר למעשה לכל משתמש להצטרף לקבוצה ללא צורך ב”הזמנה” יעודית אליה.

לאחר ההצטרפות לקבוצת הוואטסאפ מתגלה הבעיה השניה באפליקציה – מספרי הטלפון ושמות המשתמשים של הקבוצה חשופים לכלל חברי הקבוצה ללא אפשרות למנוע את ההצגה שלהם. הדבר מאפשר למשתמש זדוני לחפש קבוצות ספציפיות ולהתחבר אליהן על מנת להשיג את פרטי המשתמשים ללא בעיה מיוחדת.

יצירת קישור הזמנה בוואטסאפ

בתגובה רשמית של חברת וואטסאפ לאתר Vice, החברה מסרה כי כל מנהל קבוצת וואטסאפ יכול לייצר קישור לקבוצה, קישור שאם מפורסם באופן פומבי ניתן לאיתור במנועי החיפוש. הדבר מדגיש את חשיבות השמירה על קישורי הקבוצות הפרטיות מחוץ למרחב האינטרנט הציבורי במידה ורוצים למנוע ממשתמשים לא רצויים להתחבר אליהן.

את שתי הבעיות ניתן לפתור בצורה פשוטה יחסית במידה וואטסאפ תחליט כי אכן מדובר בבעיה. בעוד קישורים יכולים להיות פומביים, תוספת פשוטה של סיסמה או מגבלת התחברות כלשהי תאפשר למנוע ממשתמשים לא רצויים להתחבר לקבוצה. שינוי נוסף שמן הראוי שיהיה כבר היום הוא הסתרת פרטי המשתמשים השונים בקבוצות הוואטסאפ משאר חברי הקבוצה, לכל הפחות במקרים בהם הם אינם נמצאים ברשימת אנשי הקשר של המשתמש.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות