אינטל מכריזה על מעבדי Lakefield ההיברידיים לדור הבא של המחשבים הניידים

מעבד Lakefield היברידי (מקור אינטל)

אינטל (intel) הכריזה היום (ד’, 10.6) על סדרת מעבדי ה-Lakefield הניידים החדשה של החברה, מעבדים היברידיים המשלבים בין ליבות ה-Sunny Cove ו-Tremont של אינטל באמצעות טכנולוגיית ה-Foveros 3D, על מנת ליצור מעבד קטן וחסכוני במיוחד שנועד לדור הבא של המחשבים הניידים, בהם ניידים בעלי מסך כפול וניידים מתקפלים.

בעוד שמעבדי ה-Lakefield הוצגו עוד במהלך תערוכות CES 2019 ו-CES 2020, ההכרזה היום חושפת את מלוא הפרטים על המעבדים החדשים של החברה, שיגיעו בתהליך ייצור בגודל 10nm ובמבנה ליבות לא שגרתי בעבור אינטל של 4+1, המשלב 4 ליבות Tremont חסכוניות בחשמל יחד עם ליבת Sunny Cove בודדת ועוצמתית, שפותחה באינטל ישראל, המוכרת יותר ממעבדי ה-Ice Lake של החברה.

על ידי שימוש בטכנולוגיית ה-Foveros 3D אינטל עורמת למעשה מספר שכבות במבנה אחד, דבר המאפשר לה ליצור מבנה PoP (ר”ת package-on-package) המשלב בחבילה אחת גם את ליבות המעבד וגם זיכרון LPDDR4X, כל זאת בגודל של 12x12x1 מ”מ, פחות מגודל של שקל בודד, ללא צורך בשטח נוסף בעבור זיכרון יעודי.

שיפור טכנולוגי חשוב נוסף המגיע כחלק מהמעבד החדש הוא מנגנון “תזמון מערכת הפעלה מונחה חומרה” (Hardware-Guided OS Scheduling), המאפשר ניצול מירבי של מבנה ה-4+1 של מעבד ה-Lakefield על ידי הפניה של התהליכים השונים לליבות הספציפיות לפי הצורך, לניצול מיטבי של המעבד תוך שמירה על צריכה חשמלית נמוכה.

בהשוואה למעבד ה-i7-8500Y מהדור הקודם, מעבדי ה-Lakefield החדשים מציעים שיפור ביצועים של עד 12% בביצועי תהליך בודד (Single Thread), שיפור של עד פי 1.7 בביצועים הגרפיים ויעילות חשמלית משופרת של עד 24%. כל זאת בשטח הקטן בעד 56% לעומת מעבדי הדור הקודם, עם צריכה חשמלית נמוכה במיוחד במצב המתנה של 2.5mW בלבד, הנמוכה בעד 91% לעומת הדור הקודם.

ניידי ה-ThinkPad X1 Fold של לנובו, Galaxy Book S של סמסונג ו-Surface Neo של מיקרוסופט (מקור אינטל)

מידע טכני על מעבדי ה-Lakefield החדשים:

ליבות/נימיםתדר בסיסבוסט ליבה בודדת
בוסט כלל ליבות
קאש
Cache
ליבה גרפיתתדר ליבה גרפיתצריכה חשמלית
i5-L16G75/51.4GHz3.0GHz/1.8GHz4MBintel UHD0.5GHz7W
i3-L13G45/50.8GHz2.8GHz/1.3GHz4MBintel UHD0.5GHz7W

מעבדי ה-Lakefield החדשים יהיו זמינים לראשונה בנייד ה-ThinkPad X1 Fold של לנובו וה-Galaxy Book S של סמסונג.

על ידי שימוש במבנה 4+1 חדשני, מעבדי ה-Lakefield החדשים של אינטל מסוגלים להציע צריכה חשמלית נמוכה וחדשנית מכל מעבד קודם של החברה, מה שמתורגם בסופו של דבר לחיי סוללה ארוכים במחשבים הניידים בהם המעבדים ישולבו.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים