ביקורת: אקדמיית המטרייה, עונה 2 – בדרך שלהם

אקדמיית המטריה, עונה 2 (צילום: Christos Kalohoridis, תמונה באדיבות Netflix) אקדמיית המטריה, עונה 2 (צילום: Christos Kalohoridis, תמונה באדיבות Netflix)

העונה השנייה של “אקדמיית המטריה” (The Umbrella Academy) מגיעה היום (ו’, 31.7.2020) לנטפליקס, ואף שעברה פחות משנה וחצי מאז שודרה העונה הראשונה, את הסקירה שלנו אליה תוכלו למצוא כאן, כבר הספקנו להתגעגע ל-וניה, קלאוס, לות’ר, דייגו, אליסון, בן ומספר חמש למשפחת הרגריבס.

ואם לא כל השמות מצלצלים לכם באופן מיידי, או שכבר הספקתם לשכוח מה קרה בעונה הראשונה, הנה תקציר שהכינו שחקני הסדרה:

ועכשיו.. עונה 2 של אקדמיית המטריה

שימו לב! הביקורת מכילה ספוילרים כלליים לעונה.

עלילת העונה השנייה של סדרת הלהיט של נטפליקס, ״אקדמיית המטרייה״ מתחילה שניות ספורות לאחר אירועי סוף העונה הקודמת – אבל גם 50 שנה לפניהם. וכשמדובר בסדרה שמסע בזמן הוא מוטיב חוזר בה, זה נשמע די הגיוני.

כשעזבנו את האחים והאחיות לבית הרגריבס בפעם הקודמת, הם עמדו על סף קץ האנושות. במשך כל העונה הראשונה ניסו למנוע את סוף העולם, ולבסוף גילו שהוא נגרם על ידי לא אחרת מאחותם, וניה (אלן פייג’). וניה, שכוחותיה הוסתרו ממנה במהלך כל חייה, גילתה כי היא למעשה בעלת הכח החזק ביותר מבין האחים. כח שאב המשפחה המאמץ פחד שלא תוכל לשלוט עליו ועל כן שיכך בעזרת כדורים. העונה הסתיימה כאשר וניה מימשה את חזון האפוקליפסה והביאה לפיצוץ הירח – שברגעים אלו מתקרב לכדור הארץ ועומד להשמידו.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

אך רגע לפני שסוף העולם מגיע, מספר 5 – האח הצעיר ביותר  (אך גם המבוגר ביותר. אמרנו לכם, מסע בזמן), משתמש בכוחותיו כדי לשגר את האחים אחורה בזמן במטרה למנוע את הבלתי נמנע. העונה השנייה מתחילה עם מונטאז’ של האחים מגיעים לשנות ה-60. מסתבר שכוחותיו של מספר 5 (איידן גאלאגר) אינם לחלוטין ברי שליטה, ועל כן שיגר אותם לא רק הרבה יותר מדי זמן אחורה, אלא גם פיצל את כל האחים לזמנים שונים – אך במקום זהה.

העונה החדשה של “אקדמיית המטרייה” מתרחשת כולה בשנות ה-60, מה שנותן לסדרה זריקת מרץ מצוינת. מספר 5 שהגיע לתקופה המאוחרת ביותר מבין האחים, 1968, נוחת שניות לפני אפוקליפסה נוספת. מסתבר שמסוף העולם אי אפשר לברוח, וזה עקב אחריהם גם לעבר. כעת עליו למצוא את כל האחים ולנסות למנוע את האסון פעם נוספת. החידוש המסקרן ביותר בעונה החדשה הוא ההצצה לחיים החדשים שבנו האחים בשנות ה-60. כל אחד מהם נחת לבדו בשנה אחרת – והמשיך בחייו לטוב או לרע.

לות’ר (טום הופר) נהיה מתאבק שמנסה לשרוד על ידי קרבות בתשלום בעבור מנהל בר מאפיונר בשם ג’ק רובי (אדם אמיתי אשר היה זה שירה ברוצחו של ג’ון פ. קנדי). דייגו (דיוויד קסטנדה) נכנס לבית משוגעים בעקבות אובססיה לרצח קנדי שניסה למנוע. אליסון (אמי רייבר למפמן) התחתנה וכעת פועלת בארגון למען זכויות השחורים בארה”ב – עלילה שנחתה על נטפליקס בדיוק בזמן הנכון, בו מחאה דומה מתרחשת באמריקה בחודשים האחרונים. קלאוס (רוברט שיהאן) מתברר כמנהיג של כת היפית מסתורית, ו-וניה מתגוררת בחווה יחד עם זוג עבורם עובדת כאומנת לאחר שאיבדה את הזיכרון ואינה יודעת מי היא או איך הגיעה לשם.

אקדמיית המטריה, עונה 2 (צילום: Christos Kalohoridis, תמונה באדיבות Netflix)
אקדמיית המטריה, עונה 2 (צילום: Christos Kalohoridis, תמונה באדיבות Netflix)

המסע בזמן שעברו בני המשפחה בשניות הספורות בין שתי העונות נתן לסדרה כר לחקור את הדמויות שלה בצורה מעמיקה יותר. באופן מסוים, מעבר העלילה לשנות ה-60 העניק לבני משפחת הרגריבס את האפשרות לבנות חיים שלא היו מסוגלים לבנות בהווה. כמשפחה של גיבורי על שנלחמים בפשע, הם היו כמו סלבריטיז בתקופת חייהם ולא באמת היו יכולים לחיות חיים נורמליים. לפתע, בשנות ה-60, הם נהנים מאנונימיות מסוימת ויכולים לקבוע את הגורל של עצמם – מבלי שזה הוחלט על ידי אב מאמץ שגידל אותם למטרתו. בעונה החדשה מעניין לראות לאן כל דמות לקחה את האופציה הזו. דמותו של דייגו התעמקה עוד יותר בשאיפה להציל את העולם, על ידי ניסיון למנוע את רצח קנדי – אחד מאירועי ההיסטוריה המשפיעים ביותר בארה״ב. לעומתו, אליסון שהייתה בעונה הקודמת גם שחקנית הוליוודית מפורסמת מעבר לגיבורת על מפורסמת, החליטה לזנוח לחלוטין את כוחה ולהקים חיי משפחה נורמליים.

המשחק בזמנים איפשר גם לחקור עלילות מהעונה הקודמת באופן מרתק. כזכור, בעונה הקודמת קלאוס נזרק אחורה בזמן וחי בשנות ה-60 לזמן מה. שם הצטרף לצבא ונלחם במלחמת ויאטנם – שם התאהב בחייל צעיר בשם דייב, אשר מת בידיו. מהרגע בו נחת קלאוס בשנות ה-60 שוב, היה ניתן לנחש שיינסה למצוא את אהובו – בתקופה שבה טרם הכירו. כמו כן, התקופה איפשרה הצצה לחייו המוקדמים של אב המשפחה, סר רג’ינלד הרגריבס, ועסקיו המפוקפקים לפני שהקים את אקדמיית המטרייה. 

ובכל זאת, מדובר גם בסדרת גיבורי על, ורוב עלילת העונה תפורה לא רק סביב הסיפור האישי של הדמויות, אלא גם סביב ניסיון להציל את העולם. בדומה לעונה הקודמת, גם כאן האחים נתקלים במכשולים בצורת שכירי חרב הנשכרו להרגם. אם בעונה שעברה היו אלה צמד הרוצחים צ’ה צ’ה והייזל, בעונה הזו נדמה כי לא הוקדשה אותה מחשבה בדמויות הנבלים ואנו מסתפקים בשלישיית אחים שבדים חסרי אופי. האיום המרכזי מגיע מדמות חוזרת נוספת – המטפלת, בגילומה של קייט וולש (“האנטומיה של גריי”, “13 סיבות”), מי שבעונה הקודמת הייתה אחראית על הארגון האחראי על שמירת רצף החלל והזמן. כעת היא עובדת עצמאית ומנסה לחזור לתפקידה.

אקדמיית המטריה, עונה 2 (צילום: Christos Kalohoridis, תמונה באדיבות Netflix)
אקדמיית המטריה, עונה 2 (צילום: Christos Kalohoridis, תמונה באדיבות Netflix)

דמות מסקרנת נוספת העונה היא זו של לילה (ריטו אריה, “אנושיים”), חברתו החדשה של דייגו מבית המשוגעים. דמותה המסתורית מצטרפת לחבורה ומעניקה קצת יותר עניין לדמותו של דייגו, שעד כה היה בעיקר דמות חד גונית. אם בעונה הקודמת דייגו בעיקר חלק את המסך עם השוטרת המשמימה דורה, הפעם הסצינות שלו עם לילה מחיות את הדמות ומעניקות לו גם רגעים קומיים. 

עוד בולט בעונה הזו הוא האח הארגרייב הנוסף – בן (ג’סטין ה. מין), אשר מת במהלך משימה כשבני המשפחה היו נערים. לא הרבה נמסר לנו על מותו בעונה הקודמת, ובעונה זו בן מקבל יותר זמן מסך להוכיח כי הוא אחד מבני המשפחה המסקרנים ביותר. גם הפעם הוא חולק את המסך בעיקר עם קלאוס, אחיו המסוגל לראות ולדבר עם מתים, אך אנו זוכים להכיר אותו יותר טוב ולראות כיצד חי אדם שטכנית מת אך עדיין לא המשיך אל העולם הבא. 

השורה התחתונה

אם אהבתם את העונה הקודמת של “אקדמיית המטרייה“, העונה השניה היא רק קפיצת מדרגה. הדמויות מורכבות יותר, האווירה כיפית יותר, והמוסיקה שהייתה מרכיב כה חשוב גם בעונה הקודמת מקבלת פה פוקוס נוסף עם סצינות רבות המתנגנות על רקע שירי פופ ורוק מוכרים – כיאה לסדרה שמבוססת על קומיקס מאת סולן להקת רוק אלטרנטיבית – ג’רארד ויי מלהלקה “My Chemical Romance”.

וכסדרה שמשלבת מספר ז’אנרים ומזגזגת בין אקשן, דרמה וקומדיה – הקפיצה אחורה לשנות ה-60 מעניקה לה הזדמנות לזגזג גם בין נושאים חשובים כמו מלחמת ויאטנם, מאבק השחורים בגזענות והומוסקסואליות בתקופה שמרנית יותר לבין אווירת כיפית, צבעונית וקלילה.

לפניכם סצינת הפתיחה של העונה השנייה:

עשרת פרקי העונה זמינים החל מהיום (ו’,31.7.2020) בנטפליקס.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים