אפליקציית אנדרואיד: Vlingo – לשלוט במכשיר הנייד באמצעות דיבור בלבד

רבים במערכת גאדג'טי לא התרשמו מ-iPhone 4S שהציגה אפל לפני מספר ימים, אך מי שפיצתה על כך היתה לא אחרת מאשר מערכת ההפעלה החדשה 5 iOS המושקת היום באופן רשמי. אחד השדרוגים המצופים ביותר שהגיעו עם מערכת ההפעלה היא פונקציית Siri המאפשרת שליטה קולית כמעט מלאה על מכשיר ה-iPhone 4S. אם לדוגמא נרצה לדעת מה מזג האוויר היום במקום בו אנו נמצאים, נוכל פשוט לשאול את השאלה (באנגלית כמובן) ו-Siri תדע לענות ולהציג מידע אינפורמטיבי נוסף.

אך האם מדובר פה במוצר מהפכני שלא היה קודם לכן בשוק, ואכן אפל הביאה את הבשורה גם בתחום הזה? ובכן, לא כך הדבר. שירותי זיהוי קול קיימים זה זמן רב, אך האם הם באמת איכותיים כמו השירות שמציעה אפל? במטרה לענות על השאלה הזאת, וגם להמליץ לכם על אפליקציה מעולה, אסקר את אפליקציית Vlingo שזמינה למגוון פלטפורמות מוכרות – אנדרואיד, בלאקברי, נוקיה, מכשירי Windows וגם למכשירי iPhone). לפני שנתחיל, חשוב לציין כי בדיקת האפליקציה נעשתה על שני מכשירי אנדרואיד – Motorola Milestone ו-Samsung Galaxy S II, על מנת לבדוק אם חווית השימוש נשמרת גם במכשירים המצוידים בחומרה חלשה יותר.

Android Android Market חינם
מערכת הפעלה חנות מחיר ציון הורדה

לאחר התקנת האפליקציה יופיע מדריך קצר ויעיל שמסביר כיצד לתפעל אותה, מומלץ לעבור עליו למרות שהאפליקציה די קלה לתפעול. לאחר שעברנו את המדריך אנו ניצבים מול העמוד הראשי של האפליקציה ואנו יכולים לראות שני אייקונים בפינות העליונות של המסך – בפינה הימנית מוצג לוגו של הגה שיעביר אותנו לשירות Vlingo InCar ובפינה השמאלית נוכל לראות לוגו של רמקול עם סימן איקס על ידו שיעביר אותנו למצב SaferReader. לשתי האפשרויות הללו נתייחס בשלב מאוחר יותר של הסקירה. כעת נעבור לחלק התחתון של המסך, בו נמצא כפתור גדול שכתוב עליו "Speak it" שכבר על פי שמו ניתן להבין שזהו הכפתור שבעזרתו מפעילים את האפליקציה. יפה, אז אנחנו כבר יודעים איפה צריך ללחוץ כדי לדבר, אבל השאלה הגדולה היא אילו פקודות ניתן לומר והאפליקציה תדע לבצע? ובכן, בשביל זה ישנו החלק המרכזי של האפליקציה שנותן דוגמאות שונות למשפטים שהאפליקציה תדע לזהות. נתחיל מכמה פקודות בסיסיות ולאחר מכן נפרט על כמה נוספות.

פעולה פירוט Speak it
שליחת SMS אמרו למי אתם מעוניינים לשלוח את ההודעה ואת תוכן ההודעה ותוך שניות יופיע ממשק שליחת הודעת טקסט עם הנמען ועם ההודעה שהכתבתם send sms
send sms *הודעה* *נמען*
פתיחת אפליקציות פתיחה מהירה של אפליקציות מבלי לחפש אותן בתפריטים ותיקיות open *שם האפליקציה*
חיפוש בגוגל חיפוש ערך במנוע חיפוש לבחירתכם, במקרה זה – גוגל. ניתן לחפש כל ערך, משוואה, או המרה שמנוע החיפוש של גוגל יודע לבצע google *ערך לחיפוש*
search *ערך לחיפוש*
מקומות ושירותים מציאת מסעדות הנמצאות בקרבת מקום, כולל מספר הטלפון, דירוגים ותגובות רלוונטיות למסעדה. כנ"ל לגבי בתי מלון, תחנות דלק ושירותים נוספים find restaurant
find hotel
 עדכונים חברתיים לעדכן את הסטטוס בשניות או אפילו לתייג את עצמכם במקום כלשהו update facebook *סטטוס*
check in *איפה אתם*

כמובן שישנן עוד אפשרויות רבות אחרות ושלל פקודות קוליות שהאפליקציה יודעת לבצע, אם מדובר בפשוטות ביותר כגון חיוג לאיש קשר ועד לשאילת שאלות (לדוגמת מי מייסד גוגל, או מה הוא הבניין הגבוה ביותר בעולם) שגם איתן תדע Vlingo להתמודד.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=t7cNlIeQNl8[/youtube]

כעת נעבור לשני השירותים הנוספים שמציעה Vlingo:

Safereader: חוסך קריאה של הודעות ומיילים. מה זאת אומרת? כל עוד SafeReader מופעל, כל הודעה שתתקבל תיקרא באופן אוטומטי. השירות ירוץ תמיד ברקע ונוכל גם לסגור אותו באמצעות האייקון המופיע בשורת ההתראות.

InCar: כשמו כן הוא – מצב נהיגה, כשאנחנו צריכים וחייבים לתת את מלוא תשומת הלב לכביש. במסך החדש שנפתח נוכל לראות ריבועים גדולים עם כיתוב של כל אחד והפונקציה שהוא מבצע. לדוגמא: חבר הודעה, חייג, נווט והפעל את ה-SafeReader, כמובן שיופיע גם כפתור הדיבור הגדול שיאפשר לבצע כל פעולה אחרת. אם נזיז את המסך הראשי לשמאל, נגיע להגדרות בהירות, הפעלת הבלוטות', כניסה להגדרות ועוד. כאשר נזי את המסך הראשי לימין, נוכל לגשת להודעות האחרונות שקיבלנו.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Vqs8XfXxgz4[/youtube]

נוחות וחווית השימוש

העניין העיקרי בכל מה שקשור לטכנולוגיית זיהוי קול היא היכולת של האפליקציה להבין באופן מלא את מה שנאמר על ידי הדובר מבלי שיצטרך לדבר בצורה לא טבעית. Vlingo יודעת לעשות זאת בצורה טובה למדי, אך לא מושלמת. אם נדבר באופן רגיל ושוטף, קרוב לוודאי שהאפליקציה תדע להבין אותנו ובפעולות פשוטות כמו Send, Find ו-Search היא תתפקד במאת האחוזים, אך כאשר מדובר על משפטים ארוכים ומורכבים היא תתקשה במקצת אך עדיין תציג דיוק ברמה גבוהה. אל נשכח שלכל אחד מאיתנו יש גם מבטא והגייה שונה, לכן הדרך הטובה ביותר לדעת אם האפליקציה מתאימה לנו היא פשוט לנסות אותה.

פרמטר חשוב נוסף הוא מהירות עיבוד הקול שמשפיע רבות על ההפעלה השוטפת. גם כאן Vlingo עושה את העבודה בצורה נפלאה, במכשיר SGS2, כל התהליך – מרגע הדיבור ועד לרגע ביצוע הפעולה, לוקח שניות בודדות. במכשירים בעלי חומרה חלשה יותר ניכר כי כל לתהליך לוקח קצת מעט יותר זמן להתבצע וזה אכן פוגע בחווית השימוש, אך זה עדיין מתבצע בצורה נעימה.

במטרה להקל על השימוש, Vlingo מגיעה עם מספר ווידג'טים שונים שיסייעו להפעלה מהירה ונוחה יותר. בנוסף לכך, ניתן להגדיר כי לחיצה ארוכה על כפתור זכוכית המגדלת של מכשירי האנדרואיד (שלא קיים ב-SGS2) תשגר את חלון הדיבור באופן ישיר.

לשימור ולשיפור

חסרון בולט בא לידי ביטוי במכשירים בעלי ממשק עברי, בהן מרבית האפליקציות הבסיסיות עברו "עברות" והאפליקציה לא תדע לזהות אותם. לכן, אם ברצונכם להנות משלל התכונות של האפליקציה, מומלץ להעביר את ממשק המערכת לאחת מהשפות הנתמכות באפליקציה.

נקודה לזכותה של האפליקציה היא ריבוי השפות מעבר לאנגלית: גרמנית, ספרדית, צרפתית, איטלקית, סינית, קוריאנית ויפנית. כמו כן בתפריט ההגדרות נוכל למצוא שלל הגדרות שיסייעו להתאים את האפליקציה לצרכים שלנו.

לסיכום

אין ספק שמדובר באפליקציה מלוטשת היטב המבצעת את תפקידה נאמנה ואכן מאפשרת הפעלה קולית של המכשיר בצורה קלה ופשוטה. למרות זאת, היא לא חפה מטעויות ומציגה לעיתים אי דיוקים. כמו כן, האפליקציה לא רלוונטית במלואה עבור דוברי העברית, אך אפשר למצוא לה שימושים רבים שיתאימו גם לנו אם נבחר פשוט להגיד את הפקודות באנגלית, אך היתרון שהיא תומכת במגוון רחב מאוד של פלטפורמות (ומגיעה אפילו בגרסת ג'אווה). אם פרויקט ה-Siri אכן משך את תשומת לבכם ואין ברשותכם מכשיר מבוסס iOS 5, אין ספק שאתם חייבים את האפליקציה הזאת.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות