פורטנייט (תמונה: Epic)

פורטנייט (תמונה: Epic)

אפל וגוגל הסירו את פורטנייט מחנויות האפליקציות וקיבלו בתגובה תביעה וסרטון עוקצני

במהלך שנראה כי תוכנן זמן מה מראש, הציגה אתמול (ה', 13.8) חברת Epic, המפתחת את פורטנייט (Fortnite), אחד מהמשחקים הגדולים והמוכרים כיום בעולם, מערכת תשלומים חדשה אותה פיתחה עבור פלטפורמות המובייל. בשל שהמהלך מנוגד לכללי השימוש של אפל וגוגל בחנויות האפליקציות אפסטור וגוגל פליי, פעלו שתי ענקיות הטכנולוגיה להסרתה של פורטנייט מהחנות, כאשר Epic מצידה מיהרה להגיש נגד השתיים תביעות והוסיפה סרטון עוקצני נגד אפל.

ראש בראש מול אפל וגוגל

הסיפור החל עם הצגתה של מערכת תשלומים חדשה ואלטרנטיבית שפיתחה חברת Epic עבור פורטנייט, זו איפשרה למשתמשי iOS ואנדרואיד לשלם על כסף המשחק V-Bucks דרך מנוע תשלומים סטנדרטי דרך כרטיס אשראי או PayPal, כשהיא מציעה בנוסף הנחות גדולות של 20% עבור מי שיבחרו בדרך התשלום החדשה במובייל. עם ההכרזה על אפשרות התשלום החדשה במובייל החברה ציינה כי היא מציעה את ההנחה כ"העברת החיסכון" אל המשתמשים, כשהיא עוקצת בדרך את אפל וגוגל על גביית עמלה בגובה 30% מכל רכישה בתוך אפליקציה המתקיימת כיום בחנויות האפליקציות של שתי החברות.

"היום אנו מציגים דרך חדשה לתשלום ב-iOS ואנדרואיד: Epic Direct Payments. כשתבחרו בשיטת התשלום הישירה תוכלו לחסוך עד 20%, מאחר ש-Epic מעבירה את החיסכון בעמלות העיבוד שלה אליכם", כתבה חברת Epic בהודעה המכריזה על שירות התשלומים החדש באתר שלה. החברה אף סיפקה התייחסות לעמלות הנגבות ממנה מצד אפל וגוגל עבור כל רכישה של V-Bucks בתוך המשחק: "כיום, בשימוש במערכות התשלומים של אפל וגוגל, שתי החברות אוספות עמלה של 30% מכל רכישה […] אם אפל או גוגל יפחיתו את העמלות על תשלומים בתוך אפליקציות בעתיד, Epic תעביר את החיסכון הזה אליכם".

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

דרך התשלום החדשה עקפה למעשה את התשלום דרך שירותי התשלום של אפל וגוגל, כאשר המשתמשים היו יכולים לראות מחירים של 7.99 דולר עבור רכישת 1,000 מטבעות משחק (V-Bucks), מול עלות של 9.99 דולר בחנויות האפליקציות של אפל וגוגל.

הנחות על V-Bucks דרך Epic Direct Payment (תמונה: Epic)

הנחות על V-Bucks דרך Epic Direct Payment (תמונה: Epic)

הקרב על 30% עמלה

אפל הייתה הראשונה לזהות את שיטת התשלומים החדשה, שעקפה את זו אותה היא מציעה למפתחים עבור חנות האפליקציות "אפסטור". שיטת התשלום של Epic הפרה באופן שאינו משתמע לשתי פנים את הכללים של אפל למפתחים עבור הפלטפורמה שלה, אלו לא מאפשרים להשתמש בשירות תשלומים שאינו השירות של אפל עבור ביצוע רכישות בתוך אפליקציות או משחקים בחנות. בתגובה – מיהרה אפל להסיר את המשחק פורטנייט מהאפסטור.

Epic הייתה מוכנה להסרתה של פורטנייט מהאפסטור, והציגה תביעה כנגד אפל בזמן שיא, כאשר לצד הגשת כתב התביעה הציגה החברה סרטון שהופק מבעוד מועד ועוקץ את אפל. בסרטון, אותו תוכלו לראות מטה, משתמשת Epic בפרסומת הוותיקה והאיקונית של אפל מ-"1984" (אותה תוכלו לראות כאן), ימיו של סטיב ג'ובס.

בכתב התביעה שהגישה טוענת Epic כי באפל פועלים באופן מונופוליסטי שאינו שווה עבור כל המפתחים עבור האפסטור, תוך שהחברה שמה דגש על השימוש הבלתי מתפשר בשירות התשלומים של אפל, על זה היא גובה ממפתחיה עלות בגובה 30% מכל רכישה בתוך אפליקציה. לטענתה של Epic, החוקים הללו אינם חלים על כל האפליקציות באופן שווה, כאשר חנויות כמו אמזון, בסט-ביי ואחרות מאפשרות ללקוחותיהן לרכוש מוצרים דרך שירותי תשלום נפרדים, אף שהן מציעות את ביצוע הרכישה דרך האפליקציות שלהן הזמינות באפסטור, ממש כמו פורטנייט של Epic.

בתביעה דומה נגד גוגל, שהוגשה לאחר הסרתה של פורטנייט בשל הפרה דומה של חוקי ה-Google Play Store בגין שימוש בשירות תשלומים אלטרנטיבי לזה של גוגל, מציגה Epic תמונה דומה. כזכור, החברה ניסתה בעבר להציג אלטרנטיבה להורדת המשחק פורטנייט, שלא דרך ה-Play Store, וכך ניסתה לחסוך מעצמה את העמלות בגובה 30% (דבר שמתאפשר באנדרואיד, אך לא בפלטפורמה של אפל), אולם Epic נחלה כישלון וחזרה להציג את המשחק בחנות של גוגל, תחת החוקים הקיימים של החברה.

הקרב שמנהלת Epic נגד אפל וגוגל מגיע בימים בהם עומדות שתי החברות תחת זכוכית מגדלת של הסנאט בארה"ב, אשר בוחן אותן יחד עם ענקיות טכנולוגיה אחרות (אמזון, פייסבוק) בניסיון להבין האם גודלן הוביל לכך שהן יכולות להיות מוגדרות כחברות מונופוליסטיות, כל אחת בתחומה.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות