נחשפה רשמית: אנדרואיד Ice-Cream Sandwich 4.0 (עדכון: לוקאליזציה)

מיד לאחר הצגת מכשיר ה-Galaxy Nexus, הגיע הרגע החשוב ביותר של האירוע המשותף לגוגל וסמסונג – הצגת “הפיסה החסרה” של מכשיר הנקסוס החדש – מערכת ההפעלה. חמישה חודשים מאז הוכרזה באופן רשמי, הגרסה החשובה ביותר של מערכת ההפעלה אנדרואיד מבית גוגל יוצאת לאוויר העולם. מלבד כמה פרטים קטנים, לא שמענו עליה הרבה – אך גוגל הבטיחה להפתיע ולהציג מערכת הפעלה מרשימה בעלת עיצוב נקי וביצועים גבוהים.

באנדרואיד Ice-Cream Sandwich 4.0 הבטיחה גוגל להביא חווית משתמש משותפת למשתמשי הסמארטפונים והטאבלטים, תוך שהיא תומכת במעבדים מרובי ליבות כמו אלו הנמצאים במכשירים פופולאריים כגון Samsung Galaxy S II, HTC Sensation ועוד. אז הנה הגיע הקץ לכל ההשערות, השמועות והתהיות – אנדרואיד 4.0 נחשפה רשמית והנה לפניכם רשימת השינויים הכמעט מלאה. את הרשימה המלאה תחשוף גוגל אט אט עד לרגע השקתו של ה-Galaxy Nexus.

ממשק משתמש

כפי שגוגל הבטיחה – ממשק אנדרואיד Honeycomb 3 כולו מגיע לסמארטפונים. זה מתחיל כמובן בכך שבקדמתו של מכשיר ה-Galaxy Nexus אין כלל לחצנים, אפילו לא קפסטיביים. מי שיחליפו אותם יהיו שלושה לחצני תוכנה שיופיעו באופן קבוע בתחתית המסך – חזרה, בית ואפליקציות, המקשים הללו יהיו מסוגלים גם להסתובב ברגע שיזוהה סיבוב של המכשיר.

המקשים יוכלו כמובן להסתתר בעת שימוש באפליקציות הדורשות צפייה במסך מלא, כך גם בצפייה בסרטים. תפריט האפליקציות מסודר כעת בעמודים רוחביים שהמעבר ביניהם נעשה כמובן באמצעות גלילה ימינה או שמאלה. בראש תפריט האפליקציות נמצאת גם לשונית הווידג’טים המכילה את כל מגוון התוספים אשר ניתנים להצבה על מסכי הבית. באמצעות לחיצה ארוכה ניתן יהיה להגדיר את גודלם של הווידג’טים ובכך ליצור מסך בית ייחודי ואינפורמטיבי.

אל מסכי הבית ניתן היה להוסיף תיקיות כבר בגרסאות קודמות של אנדרואיד, אולם כעת פתיחתן של התיקיות תתבצע על-ידי אפקט נעים יותר למראה, בצורת בועה, בו ניתן יהיה לסדר את האפליקציות על פי סידור מותאם אישית, א”ב או שימוש תדיר. זאת בניגוד לסידור ברירת המחדל שהוצע עד היום – על פי מועד ההוספה של האפליקציה לתיקיה.

מסך הנעילה

ההגירה של ממשק Honeycomb לסמארטפונים ממשיכה במסך הנעילה ובפתיחתו, כשכבר שם ניתן לחוש באווירה החשוכה והעתידנית באמצעותם של צבעים חשוכים – כחול ושחור. מסך הנעילה עצמו די זהה לזה שב-Honeycomb, כאשר העברת המעגל לימין תבצע תבצע את פתיחת הנעילה של המכשיר והעברה לשמאל תעביר אותנו לממשק המצלמה או לכל אחד אחר שנבחר. מסך הנעילה החדש מאפשר גם את פתיחתו של וילון ההתראות מבלי לפתוח את המכשיר, אם רק נגדיר זאת.

זוכרים את השמועה לפיה ניתן יהיה לפתוח את המכשיר באמצעות זיהוי פנים? ובכן, החדשות הטובות הן – שזה נכון, אנדרואיד Ice-Cream Sandwich 4.0 מכילה מערכת מתקדמת לזיהוי פנים ועושה שימוש בתכונת ה-Face Unlock כאופציה לפתיחת הנעילה. החדשות הרעות – ההדגמה לא עבדה, אך גוגל הבטיחה להציג תוצאות מוצלחות הרבה יותר בהדגמה הבאה. באופן תיאורטי, כך זה עובד: תחילה יהיה עלינו לצלם את פנינו באמצעות המצלמה הקדמית של המכשיר, לאחר מכן נתבקש גם להקיש קוד סודי שיאפשר לנו לפתוח את המכשיר אם זיהוי הפנים ייכשל מסיבה כלשהי.

מנהל משימות

בלחיצה על לחצן האפליקציות (אחד משלושת הלחצנים הגלובאליים של המערכת), ייפתח מנהל המשימות החדש בדמותו של זה הנמצא ב-Honeycomb. כל האפליקציות הפתוחות, קבצי המדיה בהן אנו צופים או אותם להם אנו מאזינים – יופיעו שם בצורת תמונות מסך מלבניות לצד שמן של האפליקציות. הרשימה הזו כמובן נגללת מעלה ומטה ומאפשרת מעבר מהיר בין האפליקציות השונות שפתוחות.

דרך מנהל המשימות נוכל כמובן גם לסגור את האפליקציות שאינן נחוצות עוד, ובכך גם לחסוך בזיכרון RAM. סגירתן של האפליקציות תיעשה על ידי גרירתן החוצה אל מחוץ לציר – ימינה או שמאלה.

מאפייני מצלמה

אל אפליקציית המצלמה ניתן יהיה להגיע ישירות ממסך הנעילה – או כפי שהיה מקובל עד עכשיו – על ידי קיצור דרך ממסך הבית. ממשק הצילום לא יהיה זר לכם, אולם הוא כולל מספר אפשרויות חדשות שיהפכו את חווית הצילום למהירה ומקצועית יותר, כמו למשל צילום מהיר של מספר תמונות בכמה שניות – כאן הביצוע אפילו מהיר מזה שהציגה HTC במכשיריה החדשים. בנוסף, לפני ולאחר הצילום ניתן יהיה להפעיל מגוון פילטרים שיעניקו לתמונה אווירה קצת שונה וגם יאפשרו חיתוך, סיבוב, שינוי חדות, ניגודיות, הוספת רקעים מאחורי אובייקטים (כך למשל תוכלו לצלם את עצמכם ולשים מאחורה רקע של אולפן חדשות למשל) ועוד.

מעבר לפילטרים מיוחדים, גם מצב צילום חדש זוכה כאן להופעת בכורה – פנורמה. לצילום הוידאו ב-1080p הצליחה גוגל גם להעניק פוקוס ממושך לפי בחירתו של הצלם. כמו כן, במהלך צילום וידאו ניתן יהיה ללכוד גם תמונות סטילס.

בנסיון להמשיך ולהחיות את הרשת החברתית גוגל+, מתווספת לאפליקציית המצלמה האופציה להעלות את התמונות המצולמות באופן אוטוטמטי לרשת החברתית. מישהו דיבר על פרטיות?

ממשק אנשים חדש

הקץ לעמודי אנשי קשר מיושנים – גוגל הציגה עיצוב חדשני לתצוגת אנשי הקשר. חלקו העליון של המסך יתהדר בתפריט נגלל שיאפשר לצפות במספר נתונים שונים של איש הקשר שלנו: מידע כללי, תמונות, עדכונים מרשתות חברתיות ועוד – כל קטגוריה שכזו תתהדר בתמונה קשורה של איש הקשר, אם קיימת. מעבר לכך, אנדרואיד תציע לנו מדי פעם לסמן אנשי קשר מסוימים כמועדפים – כאשר היא תזהה רמת אינטראקציה גבוהה עם איתם.

אפליקציות חדשות

גוגל משדרגת שלוש אפליקציות עיקריות ומשיקה כמה חדשות. דפדפן אינטרנט מובנה

 • ממשק ניהול טאבים משודרג – מזכיר בעיצובו את מנהל המשימות החדש. סגירת טאב תיעשה כעת על ידי גרירתו החוצה – לימין או לשמאל.
 • שיפור צריכת זיכרון – 16 טאבים יוכלו להיות פתוחים בו זמנית, לעומת 8 בלבד שהתאפשרו עד היום.
 • User Agent – מאפשר לאנדרואיד להזדהות כמחשב ובהתאם – לפתוח אתרים באופן אוטומטי בגרסת ה-Desktop שלהם במקום בגרסת המובייל.
 • סנכרון – מעתה ניתן יהיה לגלוש באמצעות דפדפן כרום במחשב האישי מאותו המקום בו נעצרנו ממכשיר האנדרואיד ולהיפך. הסנכרון יכלול גם את רשימת המועדפים ואת היסטוריית הגלישה.
 • גלישה הפרטית – מצב בו לא יישמרו נתוני גלישה כגון היסטוריה, עוגיות וקבצי cache.

Gmail

 • פעולות נפוצות – שורה חדשה בתחתית המסך תציע לבצע על הודעות ועל התיבה הראשית את הפעולות הנפוצות ביותר הנעשות על ידינו.
 • תמונות אנשי הקשר יופיעו בעת שליחת מיילים וגם בהצגתם.
 • מצב אופליין – מאפשר צפייה בכל המיילים מהטווח של 30 הימים האחרונים או פחות, בהתאם לבחירת המשתמש – ללא כל חיבור לרשת האינטרנט.
 • מעבר בין מיילים באמצעות גלילה ימינה או שמאלה.

לוח שנה

 • עיצוב משופר לתצוגת יום, שבוע וחודש.
 • ביצוע זום לצפייה בפרטים נוספים אודות אירוע מסוים.
 • מעבר בין אירועים, ימים, שבועות, חודשים ושנים באמצעות גלילה ימינה או שמאלה

ניהול צריכה – אפליקציה חדשה

גוגל מודעת לבעייתיות הקיימת היום עם חבילות גלישה וצריכת תוכן בתשלום, לכן היא משיקה את אפליקציה זו שתסייע למשתמשים לנהל את צריכת הנתונים של המכשיר שלהם – ב-3G או WiFi. בשלב ראשוני ניתן יהיה להגדיר גודלה של חבילת התוכן שלנו (לדוגמה – 10GB) ואת מועד סגירת החשבונית, בהתאם לכך תציג האפליקציה גראפים ונתונים שימושיים אודות צריכת נתוני הגלישה.

נוכל להוסיף גם התראות על חריגה, שבשלב מסוים ימנעו מאיתנו להמשיך ולגלוש. בצד המתקדם יותר, האפליקציה תציג לנו את רשימת השירותים הזללנים ותוכל גם להציע לנו לחסום אותם זמנית או תמידית, או אפילו להגדיר להן רף מקסימאלי של צריכה חודשית, אותו לא תהיה להן הרשאה לעבור.

Android BEAM – יכולות NFC מובנות

מערכת ההפעלה אנדרואיד 4.0 מציגה את Android BEAM, ניצול יכולות ה-NFC במכשיר לשיתוף בין מכשירים תומכים. חברת גוגל היא אחת המובילות והלהוטות בתמיכה בטכנולוגיה והופכת אותה לשימושית הרבה יותר בגרסה החדשה. הצמדת שני מכשירים בעלי NFC תאפשר שיתוף של אנשי קשר, סירטוני YouTube, עמודי אינטרנט, כתובות על גבי מפה ואפילו הפניות לאפליקציות. בנוסף, למפתחים ישנו SDK חדש הכולל מגוון פונקציות שימושיות חדשות עבור שבב ה-NFC.

לוקאליזציה (או – יש עברית?)

כפי ששיערנו, את ההישג מ-Honeycomb תנסה גוגל להביא גם ל-Ice-Cream Sandwich שתתמוך בלא פחות מ-57 שפות. ביניהן, גם עברית. נכון לרגע זה, ערכת הפיתוח (SDK) של מערכת ההפעלה כוללת את עברית כשפה, אך לא מאפשרת את מעבר הממשק אליה. המקלדת העברית לעומת זאת, מוצגת ללא כל הפרעה.

מאפיינים נוספים

 • USB on-the-go – בדומה לאנדרואיד Honeycomb 3.1 ומעלה – גרסה זו תומכת בחיבור התקני USB ומשמשת כמארחת. ניתן לחבר באמצעות מתאם microUSB ל-USB נקבה כל התקן USB כדוגמת התקני זיכרון (דיסק-און-קי), בקרי שליטה כמו שלטי המשחק של XBox, מקלדות ועכברים.
 • וילון ההתראות מציג כעת את תמונותיהם של אנשי הקשר בכל פיסת אינפורמציה הקשורה בהם – הודעות טקסט, שיחות שלא נענו ועוד.

תם אך לא נשלם

מיד בתום האירוע הוכרז כי ערכת הפיתוח (SDK) של Ice-Cream Sandwich 4.0 כבר זמינה להורדה, כך שכבר בימים הקרובים אנו צפויים לראות רומים לא רשמיים וכן אפליקציות תואמות לגרסאות אנדרואיד נמוכות יותר. לצערנו, חלקה של סמסונג באירוע מנע מהפרזנטציה של גוגל להימשך מעבר למה שראינו, כך שאת רשימת השינויים המלאה צפויה גוגל לשחרר בקרוב (אולי גם יהיה אימות סופי לעברית באופן מובנה?).

עכשיו כשהעיניים כבר נעצמות והחיוך מרוח, צוות גאדג’טי הולך קצת לנוח.

בהכנת הכתבה השתתף איתי דגן

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*קישורים בחלק מהפוסטים באתר קשורים בתכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים