פרשת ה-Flexgate בניידי ה-MacBook Pro של אפל צפויה להפוך לתביעה ייצוגית נגדה

אפל (Apple) מוצאת את עצמה בפני תביעה ייצוגית שניה על מחשבי ה-MacBook Pro, זאת לאחר ששופט פדרלי בארה”ב קבע כי החברה הייתה מודעת לתקלת המסכים הידועה בשם Flexgate (או Stage Light) בניידיה, אשר פוגעת בתאורה המובנית במסך כתוצאה משימוש בכבל קצר במסך הנהרס עם הזמן.

נייד ה-MacBook Pro בגרסת 2016 של הגיע עם עיצוב חדש, שבדיעבד גרם לאפל לא מעט צרות, החל ממקלדת ה”פרפר” הבעייתית עליה קיימת כבר היום תביעה ייצוגית כנגדה בנושא. פסק דין חדש של השופט הפדרלי אדוארד דווילה (Edward Davila) קובע כי אפל כשלה בבדיקות החומרה שלה והייתה מודעת לתקלה, אותה פתרה בדגמי 2018 של ה-MacBook Pro עם כבל הארוך ב-2 מ”מ מהדגם הקודם.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

עיקר פרשת ה-Flexgate במחשבי ה-MacBook Pro נעוצה בחלטה שנויה במחלוקת של אפל להשתמש בכבל “קצר מדי” לחיבור המסך בנייד ללוח הראשי, כבל שנפגע עם הזמן במידה והמסך נפתח לזווית של יותר מ-40 מעלות, דבר שיוצר למעשה את בעיית התאורה בחלקו התחתון אצל חלק משמשתמשים.

בעוד שהחברה הכירה בבעיה בדגמי ה-13 אינץ’ של המקבוק פרו, משתמשי גרסת ה-15 אינץ’ נותרו ללא מענה ראוי, כאשר הבעיה הופכת לחמורה אף יותר מאחר שאפל בחרה לשלב את הכבל במסך עצמו, כך שעל מנת לפתור בעיה פשוטה של כבל יש לבצע החלפה של המסך כולו, נושא שתואר בצורה הפשוטה ביותר כ”תיקון של 6 דולר שהופך לסיוט של 600 דולר”.

כבל המסך הקצר בגרסת 2016 והארוך יותר בגרסת 2018 (מקור iFixit)

ההחלטה החדשה של בית המשפט פותחת למעשה את הדרך לתביעה ייצוגית נגד אפל בנושא בעיית המסכים בניידי ה-MacBook Pro, כאשר אפשר לצפות כי תהליך המשפט עצמו יקח מספר שנים. עם זאת, העובדה כי השופט קיבל את התביעה מעידה על כך שאפל ניסתה להתעלם מפגם חומרתי, את זה היא תיקנה “בסתר” בגרסת 2018 של ה-MacBook Pro, מבלי שהיא מציעה אפשרות תיקון חינמית למשתמשים שנפגעו מהבעיה בדגמי ה-15 אינץ’.

השוואת מפרטים