טכנולוגיית ה-FLoC של גוגל נתקלת בהתנגדות מצד מרבית דפדפני הרשת

גוגל (Google) הכריזה על טכנולוגיית ה-FLoC (ר”ת Federated Learning of Cohorts) בתור הפתרון והחלופה שלה לשימוש ב”עוגיות צד ג'” (third-party cookies), כלי המשמש מפרסמים למעקב אחר המשתמשים על מנת שיוכלו ללמוד עליהם פרטים נוספים ליצירת פרסומים ממוקדים. עם זאת, נראה כי החברות ודפדפני האינטרנט השונים מתנגדים לטכנולוגיה החדשה ומכריזים כי לא יתמכו או יבטלו את התמיכה בה.

טכנולוגיית ה-FLoC עליה הכריזה גוגל בחודש מרץ הקודם נועדה ליצור חלופה ל”עוגיות צד ג'” כפתרון שאמור לשמור על פרטיות המשתמשים ובו בזמן לא לפגוע כמעט במפרסמים המשתמשים במידע לצורך הצגת פרסומות, ההכנסה העיקרית של גוגל. עם זאת, שורה של דפדפנים בהם Brave, Vivaldi, Opera המתבססים על מנוע הכרומיום הפתוח של דפדפן הכרום (Chrome) הביעו עמדה נחרצת כנגד השימוש בטכנולוגיית ה-FLoC, כאשר חברות אחרות כמו אפל (Safari) ומיקרוסופט (Edge) שומרות על “עמימות” יחסית, עם התנגדות משתמעת כנגד אימוץ טכנולוגיית ה-FLoC.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

כאן צריך לשאול את השאלה החשובה – האם ההתנגדות של החברות השונות לטכנולוגיית ה-FLoC של גוגל תפריע לשימוש בטכנולוגיה בפועל? בעוד שקיימים מגוון דפדפני רשת כיום, בפועל לא קיימת כמעט תחרות בשוק הדפדפנים מאחר ודפדפן הכרום של גוגל שולט למעשה באופן מוחלט בשוק עם כ~70% ממנו, כאשר לא מעט חברות משתמשות בקוד הכרומיום הפתוח עליו מתבסס הדפדפן ובו שולבה כבר התמיכה ב-FLoC. דפדנים מבוססי כרומיום יצטרכו לבטל את התמיכה באופן פעיל, מה שאומר שלא בטוח שכולם יצטרפו להתנגדות בסופו של דבר.

אתר Am I FLoCed של ה-EFF (מקור Am I FLoCed)

בנוסף לדפדפנים עצמם, גם קרן החזית האלקטרונית, ה-EFF (ר”ת Electronic Frontier Foundation‏), יצאה כנגד השימוש בטכנולוגיית ה-FLoC אותה היא מגדירה כפוגעת בפרטיות המשתמשים, עד למצב בו הקרן הקימה את אתר Am I FLoCed המאפשר למשתמשים לראות האם הם נמנים בין 0.5% של משתמשי דפדפן הכרום בהם טכנולוגיית ה-FLoC מופעלת כחלק מהבדיקות של גוגל.

בעוד שטכנולוגיית ה-FLoC נמצאת כיום בתהליכי בדיקה על ידי גוגל בקרב מגוון קטן יחסית של משתמשי דפדפן הכרום של החברה ברחבי העולם, כאשר מדובר על ענקית אינטרנט בסדר גודל של גוגל כל שינוי בדפדפן ובטכנולוגיות בו היא משתמשת מגיע עם השפעות רחבות על כלל האינטרנט.

הפעם נראה כי קיימת עמדה נחרצת של דפדפני הרשת האחרים כנגד הטכנולוגיה החדשה, אך נותר לראות האם ההתנגדות הזו תשנה את ההחלטה של גוגל לממש את הטכנולוגיה כתחליף לעוגיות הרגילות או האם היא תקבע את השימוש בטכנולוגיה כ”עובדה” בשטח לאור אחוז השימוש הגבוה בדפדפן הכרום.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים