בכיר באינטל הדליף פרטים על חיבור ה-Thunderbolt 5 בעת ביקור בישראל

Thunderbolt 3 (מקור אינטל) Thunderbolt 3 (מקור אינטל)

גרגורי בראיינט (Gregory M. Bryant), סגן נשיא בכיר ומנהל באינטל (Intel), המבקר בימים אלו באינטל ישראל, חשף בטעות מידע ראשוני על חיבור ה-Thunderbolt 5 המפותח בארץ לאחר שהעלאה מספר תמונות בטוויטר מהביקור, בהן תמונה של עמדת הדגמה של חיבור ה-Thunderbolt 5 החדש. מהתמונה, שהוסרה כבר, ניתן היה לקרוא כי החיבור החדש יציע מהירות העברת נתונים של 80Gb/s, פי 2 מחיבור ה-Thunderbolt 4 הנוכחי, כאשר הוא משלב את טכנולוגיית ה-PAM-3.

חיבור ה-Thunderbolt, שחגג השנה עשור לפיתוח שלו, נמצא כיום בדור הרביעי שלו עם חיבור ה-Thunderbolt 4 המציע מהירות העברת נתונים של 40Gb/s, בדומה ל-Thunderbolt 3 מהדור הקודם. כעת נראה כי אינטל מתכננת להכפיל את קצב העברת המידע בדור הבא ל-80Gb/s מהמידע אותו ניתן לראות בתמונה עם הכיתוב ‘80G PHY Technology’ או “טכנולוגיית 80G עם חיבור פיזי”, כאשר השורה השניה מראה כי החיבור החדש ימשיך להשתמש במחבר ה-USB-C הסטנדרטי.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

מהתמונה ניתן לגלות גם כמה פרטים יותר טכניים על החיבור החדש, בהם השימוש בטכנולוגיית PAM-3 (ר”ת Pulse Amplitude Modulation) או “אפנון תנופת הדופק”, טכנולוגיה המשתמשת ב-3 סוגי אותות (1+, 0 , 1-) על מנת לקבל ייצור של 3 ביטים בינאריים (1 או 0) על ידי שילוב שני אותות שונים, דבר המגדיל את קצב העברת המידע. עוד ניתן לראות מהצילום את הכיתוב “N6 test-chip focusing on the new PHY technology”, המדבר על השבב בו אינטל משתמשת לבדיקת הטכנולוגיה החדשה המיוצר בטכנולוגיית ה-N6, שם קוד לייצור ה-6nm של TSMC.

תמונה של גרגורי בראיינט, Thunderbolt 5 (מקור anandtech)

בעוד שלא ניתן לדעת מתי אינטל תציג רשמית את חיבור ה-Thunderbolt 5 הבא שלה, התמונה החדשה שהועלתה והוסרה מראה לנו כי אינטל נמצאת בדרך להכפיל את קצב העברת המידע בתקן ה-Thunderbolt ועל אף כי התמונה המקורית הוסרה מהרשת, “יצא המרצע מן השק”, כפי שניתן לראות לפי התמונה אותה הספיקו אתרים אחרים לשמור לפני שהיא הוסרה מחשבון הטוויטר.

השוואת מפרטים