ספוטיפיי ופורטנייט רושמות ניצחון קטן נגד אפל

חנות אפל בניו-יורק (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) חנות אפל בניו-יורק (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

אחד מהמשפטים המשמעותיים ביותר שידעה אפל בימיה הגיע לשלב התוצאות אתמול (ו’. 10.9), כששופטת בית המשפט הפדרלי איבון גונזלס רוג’רס סיפקה החלטה הנוגעת להתנהלותה של אפל בכל הנוגע לדרך בה מתבצעים התשלומים באפסטור, וקבעה – אפל תידרש לאפשר למפתחים להשתמש בחלופות תשלום חיצוניות, זאת מלבד אפשרות התשלום הבלעדית דרך שירות אפל פיי (Apple Pay) שקיימת היום.

ההחלטה של רוג’רס התקבלה במגמה מעורבת עבור אפל, אשר מנייתה רשמה ירידה של כ-3.3% במהלך יום המסחר האחרון בבורסת הנאסד”ק. באפל בירכו את ההחלטה וציינו: “היום בית המשפט אישר את מה שידענו כל הזמן: האפסטור לא עוברת על חוקי התחרות. אפל עומדת מול תחרות עזה בכל אחד מהתחומים בה החברה עושה עסקים, ואנו מאמינים שלקוחות ומפתחים בוחרים בנו בגלל שהמוצרים והשירותים שלנו הם הטובים בעולם. אנו נשאר נאמנים לשמירה על האפסטור כשוק בטוח ואמין“.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

בעוד שנדמה כי ההחלטה של רוג’רס תוביל להפסדים משמעותיים בהכנסות עבור אפל, יש להסתכל על מה בדיוק קבעה השופטת בהחלטה. הדרישה מאפל היא לאפשר דרכי תשלום נוספות, אך לא קיימת דרישה להכניס מנגנוני תשלום לתוך מערכת האפסטור, אלא רק לאפשר למפתחים לקשר את המשתמשים באפליקציות לאפשרויות תשלום הקיימות מחוץ לחנות. כלומר, דרך התשלום המהירה והפשוטה ביותר לתשלום עבור אפליקציות ועבור מנויים לשירותים ורכישות בתוך אפליקציות ימשיכו לשחק לטובתה של אפל.

פורטנייט לא תחזור לאפסטור

הסיפור בין שתי החברות הגיע לשיאו באוגוסט 2020, אז הינדסה Epic מהלך שידעה מראש כי יוביל אותה אל מחוץ לחנויות האפליקציות של אפל וגוגל. החברה יצרה מנגנון תשלום חדש בתוך המשחק פורטנייט, תוך שהיא מפרה באופן בוטה את ההסכם אליו נכנסה עם אפל וגוגל כדי להתארח בחנויות האפליקציות אפסטור ו-Google Play, ומיד לאחר שהוסר המשחק מהחנויות הוגש כתב התביעה.

על אף הקביעה הנוגעת לאפשרויות התשלום באפליקציות ומשחקים במכשיריה של אפל, נדמה כי המהלך התקשורתי הגדול עליו הימרה Epic טרם הגישה את התביעה נגד יצרנית האייפון לא היטיב עימה. על פי קביעת השופטת, אפל פעלה במסגרת החוק עת הסירה את המשחק פורטנייט ואת חשבון המפתחת Epic מהאפסטור, שכן האחרונה הפרה באופן בוטה את ההסכם עליו חתמה. כך שלפחות כרגע, פורטנייט לא צפויה להגיע חזרה לאפסטור, אלא אם יגיעו שתי החברות להסכמה נפרדת בנושא או שתתקבל החלטה אחרת דרך ערעור על ההחלטה הנוכחית של בית המשפט.

משמעות נוספת מחסימת חשבון המפתחים של Epic מהפלטפורמה של אפל היא שייתכן כי מנוע המשחק Unreal גם הוא לא יוכל להיות בשימוש בהמשך הדרך. ביטול חשבונות המפתחים של Epic עשוי להשפיע באופן ניכר על מפתחי משחקים הנשענים על מנוע ה-UnReal אותו מציעה להם החברה. המנוע נמצא בשימוש על ידי מפתחי משחקים רבים על גבי פלטפורמות iOS (אייפון, אייפד) ו-macOS (מחשבי מק), והסרת חשבונות המפתחים של Epic עשויה לגרום לחוסר תמיכה עתידית של מנוע המשחק שפיתחה החברה במשחקים קיימים.

טוב מספיק לספוטיפיי

בספוטיפיי, חברה שעמדה מול אפל בלא מעט מקרים בעבר בכל הנוגע לטענות על התנהלות בלתי תחרותית, הביעו אופטימיות בנוגע להחלטה. ראש המחלקה המשפטית בחברה ציין כי ההתפתחות הנוכחית מעידה על הצורך בחקיקה שתתייחס להתנהלויות בלתי הוגנות הקיימות לטענתו בשוק.

אפל וספוטיפיי נמצאות במסלול התנגשות כבר מזה זמן מה, ובעבר הציגו שתי החברות התבטאויות קשות האחת נגד השנייה. מנכ”ל ספוטיפיי, דניאל אק, ציין לפני כשנתיים כי אפל מנצלת את הפלטפורמה שבבעלותה על מנת להעניק לעצמה יתרון בלתי הוגן על פני המתחרים, בעוד שבאפל הביעו תרעומת כלפי התנהלותה לכאורה של ספוטיפיי אל מול האמנים המתארחים בפלטפורמת המוסיקה שלה.

לא מספיק טוב למפתחת פורטנייט

ב-Epic, שהייתה מי שהניעה את הגלגלים בכל הנוגע למשפט הנוכחי נגד אפל, מרוצים פחות מההחלטה של רוג’רס. בחברה חיפשו תוצאות משמעותיות יותר, שיביאו לתחרות גדולה יותר עבור מפתחי משחקים ואפליקציות על מכשירי הטלפון של אפל, ובכלל, אך הדרישה של החברה להכניס אלטרנטיבות תשלומים מובנות ואף חנויות אפליקציות אלטרנטיביות לאפסטור באופן מובנה למכשירי האייפון לא נשאה פרי. במקום, פסקה השופטת כי אפל תידרש שלא למנוע ממפתחי אפליקציות להציג קישור לאפשרויות תשלום מחוץ לאפסטור כאלטרנטיבות לזו שהיא מספקת בעצמה באופן מובנה בחנות.

אפל נהנית מנתח שוק של 55% ורווחיות משמעותית, אך אלו לבד אינם מעידים על התנהלות מונופוליסטית“, כך ציינה רוג’רס בהחלטתה במשפט. “הצלחה היא לא בלתי חוקית“, קבעה השופטת, והוסיפה כי לא נמצאו ראיות בזמן המשפט שהעידו על חסמי כניסה, מניעת תחרות או הפחתה של חדשנות בשוק הרלוונטי, תוך שהיא מתייחסת לשוק המשחקים בו נדון המשפט, כשבשורה התחתונה מעידה השופטת על אי יכולתה של Epic להדגים התנהלות מונופוליסטית על ידי אפל.

חברת Epic תגיש את הסתייגויותה לבית המשפט דרך ערעור, כאשר הדיון הבא בנושא צפויה להגיע ב-9.12.2021. מנכ”ל Epic, טים סוויני, כבר הספיק לצאת כנגד ההחלטה בציוץ מחשבונו בטוויטר, בו הוא מציין:

הקביעה אינה ניצחון למפתחים או לצרכנים. Epic נלחמת עבור תחרות הוגנת בשילוב אפשרויות תשלום לרכישות בתוך אפליקציות ועבור תחרות בין חנויות אפליקציות עבור מיליארד צרכנים.

מלבד הניצחון הקטן שיאפשר למפתחים להוסיף אפשרויות תשלום נוספות שיפנו משתמשים לשלם מחוץ לחנות האפסטור, ב-Epic ספגו לא מעט הפסדים בכל הנוגע למשפט הנוכחי. החברה לא השיגה מה שרצתה להשיג – הכרה גורפת בכך שאפל פעלה באופן מונופוליסטי, וההפרות של ההסכם מול אפל הובילו את השופטת רוג’רס לקבוע פיצוי כלפי אפל על סך של כ-3.5 מיליון דולר, הם 30 האחוזים להם אפל זכאית מתוך סך של כ-12 מיליון דולר בהכנסות שקיבלה במסלול התשלומים העוקף בו השתמשה בתקופת ההפרה של ההסכם.

המסמך המלא של בית המשפט זמין בקובץ PDF בלחיצה כאן.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים