גאדג׳טי מסקר: ASUS ROG Phone 5s – על אהבה וחוסר היגיון

Asus ROG Phone 5s (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי) Asus ROG Phone 5s (צילום: אופק ביטון, גאדג’טי)

כששמעתי בפעם הראשונה שאני עומד לקבל סמארטפון שמיועד לשוק הגיימינג בראש ובראשונה חשבתי “מגניב, אבל מה הקטע?“, הרי במחשבי גיימינג זה מתבטא בכרטיסי מסך מתקדמים, במערכות קירור מבוססות מים ומאווררים, במעבדי קצה מתקדמים ששונים האחד מהשני בכמה וכמה רמות, אך בסמארטפונים, מה השוני? ה-ROG Phone 5S של ASUS לא משתמש בכרטיס מסך מתקדם שלא תמצאו בסמארטפונים אחרים, או במעבד מיוחד, אז היכן מתמקמת נישת הגיימינג הזו עליה ASUS מהמרת?

עם כל השאלות הללו ניגשתי לסקור את סמארטפון הדגל האחרון של ASUS לשנת 2021-2022, כשאני יודע שאני ניגש בפעם הראשונה עם יותר שאלות מתשובות לתוך מסע עם מכשיר במטרה להבין את מהותו. כבר כשהחזקתי אותו בפעם הראשונה ידעתי שאני רוצה לאהוב אותו, שאני בעד האומץ לנסות דברים אחרים, אבל כל השאלות ששאלתי קודם עדיין מתקיימות מאחורי הקלעים ועם תג מחיר של יותר מ-4000 ש”ח, מה כבר כל כך מיוחד כאן?

שלב 1: מה הפואנטה?

קודם כל, אין שום סיכוי שאני במצב הזה לבד. כל מי ששמע וישמע על המכשיר הזה ישאל את עצמו מה הפואנטה? הרי סמארטפון אמור לשמש אותנו למאות משימות שכלל לא קשורות למשחקים. כמה מאיתנו בכלל מגדירים עצמם כגיימרים בסמארטפון? האם בכלל אפשר להגדיר את עצמך גיימר אם אתה משחק רק בסמארטפון? לגיימרים שמשחקים במחשב או בקונסולה יש אלפי משחקים לבחור מהם, רמות התמחות שונות, אנשים שמשחקים שנים על מנת להפוך לטובים ביותר ואנשים שזו הקריירה שלהם. בסמארטפון? הם קיימים, בהחלט קיימים, אבל אישית לא נתקלתי בכאלה.

לגיימרים במחשבים יש פלטפורמות שלמות לייצור שידורים חיים, כמו Twitch או YouTube Gaming, ובאותן פלטפורמות אפשר גם לייצר שידורים חיים על משחקי מובייל, אך אם נסתכל על כמות הצופים ב-Twitch ב-PUBG Mobile בזמן כתיבת שורות אלה (670 צופים), מול כמות הצופים ב-PUBG: Battlegrounds המתפרס על המחשב והקונסולה (65.6 אלף צופים), מדובר בפי 100 יותר צופים, מה שמעיד באופן חד משמעי גם על קהל היעד של ה-ROG Phone 5S.

Asus ROG Phone 5s (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)
Asus ROG Phone 5s (צילום: אופק ביטון, גאדג’טי)

אין ספק ששוק הגיימינג בסמארטפון מתפתח והופך למתקדם יותר ויותר, אך האם לייצר סמארטפון שנקודת המכירה הראשית שלו היא גיימינג ב-2021 זה הצעד הנכון? על פי מעט המספרים שהסתכלנו עליהם קודם נראה שלא. אם כך, מדוע ASUS ולא מעט חברות אחרות בוחרות לעשות דווקא את זה? אני לא אנליסט או מומחה של השוק כדי לדעת בוודאות, אך ייתכן שמדובר באחת מהסיבות הבאות:

 • לייצר לעצמן תדמית הממקמת אותן בחוד החנית של עוצמה בסמארטפון ולמתג את עצמן כבעלות הסמארטפון החזק ביותר, מה שאמור למשוך קהל שמחפש בדיוק את זה, גם בלי קשר ישיר לגיימינג.
 • לבסס את עצמן לעתיד משוער בו משחקי מובייל כבדים יתפסו נתח שוק רחב יותר ויהפכו את סמארטפוני הגיימינג לאופציה אמיתית ונחשקת לבחור בה. בדרך הזו החברה רוכשת את האמון של השוק הקטן הנוכחי אשר יכול לשכנע את המצטרפים אליו בעתיד.
 • ניסיון לבדל את המותג משאר הסמארטפונים בשוק אשר חולשים על מגוון אפשרויות למגוון אנשים, כך שאם אנשים ישמעו על המותג בזכות סמארטפון הגיימינג, הם יכולים להכיר גם את שאר הסמארטפונים של החברה ולקנות אותם כתוצאה מכך.

בהווה בו אנחנו נמצאים, סמארטפון גיימינג הוא כזה שיספק לכם מגוון אפשרויות שייקחו את חווית השימוש שלכם לקצה. האם אתם צריכים את זה? לא בטוח. האם אתם רוצים את זה? זו שאלה שאת התשובה עליה רק אתם יודעים, ולאחר קריאת הסקירה אולי תדעו טוב יותר.

שלב 2: תצוגת יכולות חזיתית

על הנייר, ה-Asus ROG Phone 5s הוא אחד מהמכשירים בעלי המפרטים המפוצצים ביותר השנה. בחזיתו נמצא מסך שטוח בגודל 6.78 אינץ’ ללא מגרעת, עם פאנל מסוג AMOLED, ברזולוציית +Full HD ובפריסה של 2448 על 1080 פיקסלים. יחס התצוגה נפרס ל-20.4 על 9, כשקצב הרענון מגיע עד 144 הרץ עם תמיכה בהצגת של ביליון צבעים על גבי פאנל ה-E4 המתקדם של סמסונג.

רמת ה-Delta-E עומדת על פחות מ-1 (כשהכיול בוצע בשיתוף חברת Pixelworks) מה שמעיד על דיוק צבעים גבוה במיוחד, עם תמיכה בקלט מגע בקצב של 360 הרץ ושיהוי מגע של 24 מילי-שניות בלבד. הבהירות מסוגלת להגיע עד 1200 ניטים (Nits), ונמצא כאן גם תמיכה בהצגת תכנים בתקן +HDR10, עם צפיפות פיקסלים של 395 פיקסלים לאינץ’ ואת זכוכית ה-Gorilla Glass Victus בחזית עם זכוכית ה-Gorilla Glass 3 מאחור.

Asus ROG Phone 5s (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)
Asus ROG Phone 5s (צילום: אופק ביטון, גאדג’טי)

מעבר למספרים שלעיל, מדובר במסך מעולה שניתן לקרוא בו בקלות גם מול שמש ישירה, עם כיול צבעים מצוין כך שאין צורך במשחק בהגדרות ותמיכה ב-Always-on Display, שאומרת שתוכלו להשאיר אותו פעיל תמיד במטרה להציג את השעה וההתראות ללא צורך בהרמתו. לעומת מכשירים אחרים, בהם תצטרכו לגשת להגדרות כדי לשלוט על פרמטרים כמו מהירות האנימציה של המערכת, כאן פשוט תמצאו אותם בממשק ההגדרות הגלוי של התצוגה.

היישר מהקופסה המכשיר מגיע עם קצב רענון חכם המשתנה בין 60 ל-120 הרץ, וניתן לבחור לעבור ידנית גם ל-144 הרץ. בפועל קצב הרענון החכם נמאס עלינו לאחר מספר ימים בלבד עקב כך שבכל כניסה ליוטיוב המכשיר עובר ל-60 הרץ, מה שמציק מאוד בגלילה בין הסרטונים ומוריד מהחוויה, כך שפשוט השארנו אותו על 120 הרץ ועברנו ל-144 רק לשם הבדיקה בזמן משחק, אפילו שלא ממש שמים לב להבדל בין 120 ל-144.

עוד בחזית נוכל להבחין בנורית LED להתראות, פיצ’ר אשר נכחד מן העולם כבר לפני כמספר שנים ולעתים נדירות מופיע בסמארטפון חדש. הנורית נדלקת בעת חיבור המכשיר למטען ומהבהבת בעת קבלת התראות, אך לא מצאתי אפשרות להתאים את צבע הנורית להתראה מכל אפליקציה בצבע שונה, מה שקצת מבאס ומגביל את השימוש בנורית. את נעילת הסמארטפון ניתן לפתוח באמצעות סורק טביעות אצבע אופטי או באמצעות סריקת פנים סטנדרטית, כשסורק טביעות האצבע שכאן מציג ביצועים של הכל או כלום. או שתניחו את האצבע והמכשיר ייפתח במהירות, או שתניחו את האצבע 7 פעמים על מנת לפתוח את המכשיר, תוותרו ותזינו את הקוד.

לעומת רוב מכשירי הדגל כיום, ASUS בוחרת לאבזר את ה-ROG Phone 5s בזוג רמקולים סטריאופוניים בחזית לעומת מסך הנפרס מקצה לקצה, מה שגרם לכך שנקבל כאן זוג שוליים סימטריים בעובי סביר אך סימטרי. על פי החברה, מדובר ברמקולים באיכות גבוהה המיועדים לאודיופילים, עם תמיכה ב-Hi-Res Audio, Dirac, ESS ו-aptX Adaptive. ללא שינוי שום פעולה בהגדרות, מדובר ברמקולים המספקים חווית שמע נעימה לאוזן בווליום מירבי, עם יתרון המיקום שלהם כך שלא תחסמו אותם בעת משחק או האזנה למוזיקה.

מנגד, אם כן תצללו להגדרות תוכלו בראש ובראשונה להשתמש בפונקציית ה-AudioWizard להתאמה אישית וחסרת תקדים של כל הצלילים היוצאים מהמכשיר, בין אם מדובר בצלילים המועברים דרך שקע האוזניות, דרך בלוטות’ או דרך הרמקולים. תינתן לכם שליטה מלאה על כל התדרים דרך האקולייזר ושליטה נפרדת על הטרבל והבאס, מה שאני בטוח שישמח את כל חובבי הבאס מבינינו וייתן לכם למצות את המקסימום מהאוזניות שלכם.

לאלו מאיתנו שלא מעוניינים לשחק עם פרמטרים מסובכים, ASUS הגדירה 4 מצבי אודיו ייעודיים המתאימים את הסאונד באופן דינמי, למוזיקה, לסרטים ולמשחקים בנפרד. מצב ברירת המחדל הוא המצב הדינמי אשר מגוון בין שאר המצבים באופן חכם. אם גם ההגדרות הללו לא מספקות אתכם, אני ממליץ בחום להדליק את “מצב מחוץ לבית” עם קבלת המכשיר. המצב הזה מאפשר לכם לפתוח את יכולות הרמקולים המירביות (כ-8 דציבלים יותר מהמצב הרגיל), כך שאם תגבירו עד הסוף לעיתים תשמעו מדהים ולעתים מעט צורם, כשהמצב פעיל תוכלו פשוט להוריד מעט את הווליום על מנת לחזור לכאורה למצב כבוי, מה שעדיף מלהשאיר אותו כבוי תמיד.

שלב 3: תצוגת יכולות מקיפה

העיצוב של ה-ROG Phone 5s צועק ייחודיות מכל זווית שתסתכלו עליו. עם זאת, מדובר בסמארטפון כבד וגדול המגיע במשקל של 238 גרם ובמידות שנפרסות לאורך של 173 מ”מ, עם רוחב של 77 מ”מ ועובי המסתכם בלא פחות מ-9.9 מ”מ. אפילו בהשוואה לסמארטפון גדול כמו האייפון 13 פרו מקס, ה-ASUS ארוך יותר ב-12 מ”מ, עבה יותר ב-2.2 מ”מ ומעט צר יותר ב-0.8 מ”מ, מה שאומר שמדובר בסמארטפון לבעלי ידיים גדולות.

באופן מאכזב במיוחד, לא נמצא כאן עמידות בפני מים ואבק באף תקן, מה שאומר שתצטרכו להרחיק אותו מכל מקור מים ולהשתדל גם לא להשפריץ עליו מים, אם כי אצלנו הוא כן סבל מעט השפרצות ונשאר חי ובריא כדי לסיים את הסקירה. הוא כולל זוג מחברי טעינה מסוג USB-C, כשהתחתון מגיע מסוג USB-C 2.0 והמחבר בצד המסגרת מגיע מסוג USB-C 3.1, אשר לצידו ישנם גם פינים נפרדים לחיבור אביזרים אשר מוגנים על ידי גומי נשלף. הגומי המדובר הוא ללא ספק אחד הגורמים המציקים בהם נתקלתי, מה שגרם לכך שפשוט השתמשתי במכשיר בלעדיו.

לפני שהשתמשתי במכשיר הזה, לא ידעתי מה אני מפספס, ואחריו, אני יוצא עם המסקנה שכל סמארטפון אמור להיות מעוצב בצורה הזו. לכל סמארטפון מחבר הטעינה אמור להיות בצד המסגרת ולא בתחתית, הרבה יותר נוח להטעין ככה בזמן שימוש כשהכבל לא מפריע ואין שום יתרון לכך שמחבר הטעינה נמצא בתחתית. גם בזמן שימוש ברכב כשהסמארטפון במצב אנכי, אפשר בקלות למצוא כבל המתחבר לצד המכשיר בלי להפריע לשימוש הכללי בסמארטפון ברכב.

גב המכשיר עשוי זכוכית, אך העיצוב שלו אינו מגיע בצבע אחד וכולל חלק שחור מתחת למערך הצילום, תבנית מעוינים אלכסונית פנימית המתפרסת מחלקו השמאלי ומשתלבת אל תבנית פסים אלכסונית פנימית אחרת היורדת מצידו הימני לצידו השמאלי. מעל התבניות הללו נוכל למצוא בגווני אדום חצים המפנים אל הכיתוב 05 (מספר הדגם), “Republic of Gamers est 2006” ו-ROG.

על גבי התבניות הללו מוטמע לוגו המותג אשר מואר לבחירתכם בגווני RGB הניתנים לשליטה דרך ממשק המערכת עם מצבי תאורה שונים. את שינוי הצבעים ניתן לעשות דרך אפליקציית Armoury Crate המובנית במכשיר, שם ניתן לבחור בין צבע אחד שיופיע ל-8 מצבים שונים של מעבר בין צבעים. בנוסף, נוכל לשלוט גם על קצב המעבר והבהירות של התאורה האחורית. בפועל, זה לא מועיל במיוחד וגם מבחינה עיצובית לא ניתן ליהנות מהתאורה כי היא ממוקמת בגב המכשיר, מה שאומר שרק מי שיסתכל על המכשיר מאחור יוכל לראות את זה. בזמן שהמכשיר אינו בשימוש, התאורה תשמש אתכם כנורית התראות אחורית חכמה שמהבהבת בהתאמה אישית לכל אפליקציה, אך אנחנו מזהירים כי מדובר בחיתוך לחיי הסוללה.

כפי שאתם מצפים, המכשיר כולל את מערכת השבבים המתקדמת ביותר עד לאחרונה מבית קוואלקום הנקראית Snapdragon 888 Plus, אשר מיוצרת בתהליך 5 ננו-מטר וכוללת ליבה ראשית מסוג Cortex-X1 בתדר מירבי של 2.99 גיגה-הרץ, יחד עם 3 ליבות חזקות מסוג Cortex-A78 בתדר מירבי של 2.42 גיגה-הרץ ו-4 ליבות חסכוניות בחשמל מסוג Cortex-A55 בתדר מירבי של 1.8 גיגה-הרץ. אם זה לא מרשים אתכם, תקבלו כאן גם 12 או 16 גיגה-בייט (בגרסה שבדקנו) של זיכרון עבודה מסוג LPDDR5 ו-512 גיגה-בייט של נפח אחסון מסוג UFS 3.1.

כאן בדיוק נמצאת התהייה המרכזית אודות ההיגיון בסמארטפון גיימינג, האם אנחנו מקבלים כאן חומרה שונה מזו הנמצאת במכשירי דגל אחרים? לא. ניתן למצוא גם מכשירים נוספים עם חומרה זהה לזו כמו ה-Xiaomi MIX 4, ה-Honor Magic3 Pro Plus ועוד. היכן שנמצא הבידול המרכזי בין מחשבי גיימינג, סמארטפוני גיימינג כלל לא מתחרים. הם זהים בחומרה שלהם ונבדלים האחד מהשני במאפיינים שוליים כמו עיצוב חיצוני, כפתורי כתף במסגרת או האצת ניקוי הזיכרון ברקע, כך שאם תקנו מכשיר גיימינג זה לא שתוכלו ליהנות מקצב FPS גבוה יותר לעומת אייפון, אתם פשוט תהנו מפיצ’רים אחרים כמו רמקולים בתצורה שונה, אך בו-זמנית תתפשרו על מאפיינים כמו מערך צילום נחות יותר, חוסר בעמידות במים ועוד.

שלב 4: זמן למשחקים

כמצופה, ביצועי המכשיר בפועל ללא דופי. מדובר בחיית ביצועים שמסוגלת להריץ כל מה שתזרקו עליה ובמהירות של 144 הרץ. עם זאת, שוב נזכיר כי אלו ביצועים אותם מקבלים כיום מכל מכשיר דגל עם חומרה כזו במחיר כזה, כך שאנחנו שמחים כי הביצועים עומדים במבחן השטח, אך היינו מאוכזבים אם לא היינו מגיעים לסוף הסקירה עם תוצאה כזו. בתוך אפליקציית ה-Armoury Crate ניתן למצוא מגוון משחקים מומלצים למכשיר, שם מצאנו והתחלנו לשחק ב-Dead Trigger 2, שעל פי האפליקציה תומך בפעולת כפתורי הכתף (Air Triggers) האווירים וב-144 הרץ, ובעוד שכן הצלחנו להפעיל את כפתורי הכתף, לא הצלחנו להבין מה הכוונה לתמיכה ב-144 הרץ אם המשחק רץ בקצב מירבי של 60 פריימים לשנייה.

הפעלת כפתורי הכתף אינה ידידותית למשתמש בעליל, והיינו צריכים להיעזר ביוטיוב כדי להבין איך לעשות זאת. לא נמצא בשום מקום מדריך להפעלתם בתוך משחק, ובהוצאת המכשיר מהקופסה הם פעילים באופן ברירת המחדל להפעלת Google Assistant, פעולה מעצבנת במיוחד שגם לאחר שינוי הרגישות של הלחיצה לגבוה ביותר המשיכה להפעיל לנו את העוזרת, כך שכיבינו את כפתורי הכתף לחלוטין אם אנחנו לא במשחק.

תודות ליוטיוב, הצלחנו להבין שישנה גישה לתכונת ה-Game Genie בהחלקה מהצד השמאלי של המסך בנקודה גבוהה (למה אין שום אינדיקציה לכך ASUS?!), ובה נוכל לבחור האם לנעול את בהירות המסך, לחסום את הניווט החיצוני, לשנות את קצב הרענון או להציג את קצב ה-FPS של המשחק על המסך. דרך ה-Game Genie אפשר להגדיר את כפתורי הכתף לכל משחק בנפרד, כך שאלו ילחצו עבורכם על איזורים במסך ולא תצטרכו להסתיר את התצוגה עם האצבע כדי לירות באויבים. אין ספק שמדובר בתכונה מועילה במשחקים, וכעת רק נשאר לאסוס להפוך אותה לגלויה ונוחה יותר לשימוש.

בזמן משחק וטעינה בו-זמנית ניתן לבחור האם אנחנו רוצים שהמטען יעביר בדיוק מספיק כוח על מנת להפעיל את המכשיר בזמן משחק, או שהוא גם יטעין אותו וגם יספק כוח להפעלת המכשיר הכללית. התכונה הזו יכולה להפחית את התחממות המכשיר בזמן פעילויות כבדות, ובפועל בזמן טעינה ומשחק כן שמנו לב שהמכשיר מתחמם קצת יותר מידי מהרצוי אך לא לנקודה לוהטת או קריטית במיוחד, זאת חלקית תודות למערכת הקירור GameCool 5 אשר מורכבת משכבות גרפיט וחלוקת הסוללה לזוג סוללות בתוספת

ממשקו של ה-Asus ROG Phone 5s נקרא ROG UI המבוסס על מערכת ההפעלה אנדרואיד 11, ומבחינה עיצובית הוא ניתן לשינוי כבר מרגע הדלקתו הראשונה, כששם ניתן לבחור בין ערכת נושא רגילה המזכירה אנדרואיד נקי לערכת נושא חיה ובועטת יותר עם רקע חי מובנה ואייקונים מסוגננים למראה משחקי יותר. כאחד שנוטה תמיד למראה פשוט, העדפתי את ערכת הנושא הנקייה, אך אין לי ספק שחלקכם יעדיפו את ערכת הנושא המסוגננת יותר.

חיי הסוללה במכשיר מתבססים על סוללה בקיבולת ענק של 6000 מיליאמפר/שעה, אשר נטענת דרך מחבר מסוג USB Type-C בהספק מירבי של 65 וואט. לעומת הקיבולת הגבוהה במיוחד שכאן, חיי הסוללה בפועל ממוצעים למדי במידה ואתם באמת צורכים את כל הפיצ’רים שהמכשיר מציע, כמו תאורת RGB אחורית ומסך Always-on Display, כשבמצב כזה תקבלו בין 3 ל-4 שעות מסך בלבד ותצטרכו להטעין את המכשיר כבר בשעות הערב, אך אם תוותרו על אלו ותשתמשו במכשיר בשימוש בינוני בלעדיהם, תוכלו להעביר אפילו יותר מיום בקלות.

חיסרון נוסף שנמצא במכשיר ומבדל אותו לרעה משאר מכשירי הדגל בשוק מתבטא בחוסר התמיכה בטעינה אלחוטית, פיצ’ר בסיסי למדי אותו ניתן למצוא גם בלא מעט מכשירי ביניים כיום וכמובן שבשלל מכשירי הדגל. מה שאומר שאם פרסתם בביתכם כבר מטענים אלחוטיים, בשימוש ב-ROG Phone 5s תצטרכו להיפרד מהם ולחזור להטעין בצורה חוטית. בצורה החוטית הזו תוכלו להקפיץ את המכשיר מ-0 ל-50 כ-16 דקות בלבד ומ-0 ל-100 תוך פחות משעה.

את טבלת הטעינה המלאה ניתן לראות להלן:

זמןאחוזיםפער זמן
18:231 אחוזים-
18:2510 אחוזים2 דקות (סה"כ 2 דקות)
18:2820 אחוזים3 דקות (סה"כ 5 דקות)
18:3130 אחוזים3 דקות (סה"כ 8 דקות)
18:3440 אחוזים3 דקות (סה"כ 11 דקות)
18:3950 אחוזים5 דקות (סה"כ 16 דקות)
18:4360 אחוזים4 דקות (סה"כ 20 דקות)
18:4870 אחוזים5 דקות (סה"כ 25 דקות)
18:5380 אחוזים5 דקות (סה"כ 30 דקות)
19:0190 אחוזים8 דקות (סה"כ 38 דקות)
19:19100 אחוזים18 דקות (סה"כ 56 דקות)

שלב 5: יש פה גם מצלמה

מכירים מכשירי דגל שכל גולת הכותרת שלהם היא צילום? ה-ROG Phone 5s הוא לא כזה. פה מערך הצילום מתיישב על גב המכשיר יותר על מנת לצאת ידי חובה מאשר להצטיין. אפשר גם להבין את נקודת המוצא של ASUS שהביאה אותה לבחירה הזו, אנשים שמשחקים המון בסמארטפון, או גיימרים באופן כללי לא נוטים להיות טיפוסים שמצלמים יותר מידי. לא כי מדובר באנשים שיושבים עם קפוצ’ון בחושך ומשחקים כל היום, אלא כי גיימרים מתעניינים בדרך כלל יותר בעולם שבמחשב מהעולם שבחוץ, מה שהופך את עולם הצילום לסצינה מינורית ביום בה אנחנו צריכים לצלם מסמך או את המסך אחרי שניצחנו עם 20 הריגות ו-4267 dmg.

הרכב מערך הצילום:

 • חיישן ראשי ברזולוציית 64 מגה פיקסל (Sony IMX686), עם מפתח צמצם f/1.8, גודל חיישן 1/1.73 אינץ’ וגודל פיקסלים של 0.8 מיקרו-מטר.
 • החיישן המשני מגיע ברזולוציית 13 מגה פיקסל (OmniVision OV13B), עם מפתח צמצם f/2.4, זווית צילום של 125 מעלות וגודל חיישן של 1/3 אינץ’.
 • החיישן השלישי מציע רזולוציה של 5 מגה פיקסל (OmniVision OV8856), עם מפתח צמצם f/2.0, אפשרות לצילום מאקרו וגודל חיישן של 1/4 אינץ’.
 • מצלמת הסלפי שבחזית מגיעה ברזולוציית 24 מגה פיקסל (OmniVision OV24B1Q), עם מפתח צמצם f/2.5 וגודל חיישן של 1/2.83 אינץ’.
Asus ROG Phone 5s (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)
Asus ROG Phone 5s (צילום: אופק ביטון, גאדג’טי)

לצד המפרט שעל הנייר, לא נמצא כאן יותר מידי פיצ’רים מרהיבים בתחום הצילום מלבד האפשרות להסרטת וידאו ברזולוציית 8K בקצב של 30 פריימים לשנייה וברזולוציית 4K בקצב של 120 פריימים לשנייה. מחיישן ה-64 מגה פיקסל אכן ניתן להפיק תמונות ברזולוציה גבוהה יותר, אך מדובר במצב צילום מיוחד שניתן להשתמש בו רק מהחיישן הראשי ורק לאחר גישה להגדרות ושינוי ידני.

החיישן הראשי המדובר מפיק תמונות טובות בתאורת אור יום, אך במידה ומדובר ביום שמשי למדי, כנראה שתראו איזורים שרופים ולבנים לחלוטין יותר מפעם אחת עקב טווח דינמי מוגבל. עם זאת, לא מדובר בדיל-ברייקר עקב כך שברוב הפעמים המצלמה כן מפיקה תמונות טובות בתנאי תאורה כאלו. במעבר לתנאי תאורה קשים כן ניתן להבחין בירידה לא קטנה באיכות התמונה, וגם בשימוש במצב לילה החיבור בין הפריימים לאחר הצילום אינו מהמוצלחים שראינו עם עיוותי תאורה שנראים בקלות.

את ביצועי מצב הלילה בחיישן הראשי ניתן לראות להלן:

החיישן המשני מתיר לנו גישה אל צילום בזווית רחבה של 125 מעלות, עם תוצאות טובות בתנאי אור יום בדרך כלל, אך סובל מלא מעט אברציה כרומטית (Chromatic aberration) או בפשטות, עיוות בקצוות אובייקטים המתבטא בדרך כלל בצבעים סגלגלים ובאובייקטים המקבלים רמת שקיפות מסוימת. בתנאי תאורה קשים כדאי לוותר על התמונה אם אין לכם מספר שניות לעמוד במקום, כי תהיו חייבים להשתמש במצב הלילה על מנת להפיק תמונה שימושית.

את ביצועי מצב הלילה בחיישן המשני ניתן לראות להלן:

מצלמת המאקרו אינה מהטובות שראינו, היא אמנם משתמשת ברזולוציית 5 מגה פיקסל שאמורה להביא לתוצאות טובות, אך לא מדובר במקרה הזה. טווח הפוקוס נע באיזור ה-4 ס”מ וגם בתנאי תאורה טובים די קשה להפיק תמונה שימושית, כשהרבה פעמים פשוט נעדיף להשתמש במצלמה הראשית. בתנאי תאורה קשים עדיף פשוט לוותר על השימוש בה ולנסות להתקרב כמה שאפשר עם המצלמה הראשית.

את הסלפי נעשה ברזולוציה גבוהה למדי המסתכמת ב-24 מגה פיקסל על הנייר, אך בפועל מייצאת תמונות ברזולוציית 6 מגה פיקסל לאחר איחוד 4 פיקסלים לאחד. זו מצלמת סלפי טובה בתנאי תאורה מוארים, אם כי בכל תנאי תאורה שמנו לב לרמה מציקה של החלקת עור הפנים, גם אם הפילטר כבוי לגמרי. רמת הפירוט נאה, אך היינו שמחים אם ASUS הייתה מורידה את רמת הורדת הרעש בתמונה או שמא בהחלקת עור הפנים. גם בערב המצלמה מוציאה תוצאות סבירות, אך הרבה פחות חדות ויש ירידה ניכרת בכמות הפרטים.

השורה התחתונה – האם ה-ROG Phone 5s מתאים לכם?

עם תג מחיר המתחיל ב-4499 ש”ח לגרסת ה-12/512 גיגה-בייט וב-4899 ש”ח לגרסת ה-16/512 גיגה-בייט, אין ספק שאסוס מכוונת כאן לתחרות ישירה מול הסמארטפונים הטובים ביותר בשוק. עבור 200 שקלים יותר תוכלו לקבל את ה-Galaxy S21 Ultra עם נפח אחסון וזיכרון עבודה זהים, ועבור 400 שקלים יותר תוכלו לקבל את ה-iPhone 13 Pro Max עם 256 גיגה-בייט.

לצד התחרות הזו קשה למקם את מכשיר הגיימינג האחרון של ASUS, אך לא סתם החברה בחרה בנישת הגיימינג בשבילו. בעקבות כך שלא מדובר במכשיר דגל רגיל, אלא כזה המציע גם כפתורי כתף ייחודיים למשחקים, תאורת RGB אחורית, זוג רמקולים סטראופוניים קדמיים, זוג מחברי טעינה, אפשרות לחיבור אביזרים שונים כמו מאוורר ייעודי וסוללה בקיבולת ענקית, אפשר למקם אותו לצד המכשירים הללו ובעיקר לאנשים שבראש ובראשונה נהנים ממשחקי מובייל כבר היום.

כבר עם פתיחת הסקירה ציינתי כי רציתי לאהוב את ה-ROG Phone 5s, אך כפי שקראתם לעיל ישנן המון שאלות שנותרו ללא תשובות חד-משמעיות לרוכשים הנוכחיים של המכשיר. מה שמותיר עבור לא מעט מאיתנו את סמארטפון הגיימינג האחרון של ASUS כבחירה נטולת היגיון בהתחשב בתחרות שמסביב. עם זאת, עבור הקומץ הקטן שכן נחשב כרגע כקהל היעד של המכשיר, אין ל-ROG Phone 5s של ASUS תחרות כרגע בארץ.

במידה ואינכם מחשיבים את עצמכם כאנשים שמשחקים המון בסמארטפון או ככאלו שלא בהכרח זקוקים לכפתורי הכתף, לחיבור הטעינה מהצד או למעקב אחר כמות ה-FPS שלכם, ה-Galaxy S21 Ultra של סמסונג יציע לכם מערך צילום טוב משמעותית וגם עמידות בפני מים ואבק, בהירות גבוהה יותר וגם הרצה חלקה של שלל המשחקים שתזרקו עליו. חושבים שנמאס לכם ממחבר הטעינה התחתון שמפריע בשימוש ורוצים לשפר את חווית המשחק בסמארטפון? תבחרו ב-ASUS. רוצים כל דבר אחר? יש אופציות אטרקטיביות יותר.

אם החלטתם שה-ROG Phone 5S בשבילכם, תוכלו למצוא אותו ב-KSP או בבאג

האריזה ותכולתה
9/10
עיצוב ואיכות בניה
9/10
חומרה וביצועים
10/10
מסך ותצוגה
10/10
מערכת הפעלה
10/10
מולטימדיה
9/10
סוללה
8/10
מצלמה
7/10
9
ציון כללי   ... ולא בהכרח ממוצע

מה אהבנו
 • כפתורי כתף מעולים
 • רמקולים חזקים וחזיתיים
 • מחבר טעינה בצד
מה פחות אהבנו
 • סורק טביעות אצבע
 • חוסר בעמידות במים ואבק
 • מערך צילום

איפה קונים ומה המחירים?
 • יבואן רשמי: 4499 שקלים
 • שוק פתוח: 4499 שקלים


*חלק מהקישורים המופיעים בפוסט קשורים בתכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים