קוואלקום מדגימה מכשיר סלולר ראשון עם טכנולוגיית iSIM

שלט קוואלקום צילום: אוהד צדוק, גאדג’טי

חברת קוואלקום (Qualcomm) הכריזה על פיתוח מכשיר הסלולרי הראשון בעולם המשתמש בטכנולוגיית ה-iSIM העדכנית, שנועדה להחליף את כרטיסי ה-SIM הרגילים ושבבי ה-eSIM במכשירי הסלולר, זאת בפיתוח משולב עם החברות Vodafone ו-Thales.

מה ההבדל בין SIM, eSIM ו-iSIM

כל אדם המחזיק במכשיר סלולרי כיום מחזיק גם בכרטיס סים (SIM ר”ת Subscriber Identity Module) אותו מספקת לו החברה הסלולרית, וה-SIM משמש לזיהוי הלקוח בפני החברה על מנת לקבל את שירותי הסלולר שלה. בעוד שכרטיס הסים הפך לקטן יותר במהלך השנים, מגודל ה”סים הרגיל” אותו רובנו מכירים לנאנו-סים הנמצא כיום בשימוש במרבית המכשירים הסלולריים, השינוי הגדול האחרון בטכנולוגיית הסים הגיע ב-2016 עם ההכרזה על ה-eSIM (ר”ת embedded SIM) המוטמע במכשיר עצמו.

הסיבה להקטנת כרטיסי הסים והמעבר ל-eSIM נעוצה במספר סיבות, כאשר הגדולה בהן נוגעת לצורך בחיסכון בשטח הדרוש לכרטיס הפיזי במכשיר הסלולרי, דבר שהופך ליותר קריטי במכשירי הסלולר של היום. בשנת 2018 חברת ARM הציגה את הדור הבא של טכנולוגיית ה-SIM, ה-iSIM (ר”ת Integrated SIM), המוטמע לגמרי בתוך מערכת השבבים ולא כשבב עצמאי ונפרד כפי שהיה בטכנולוגיית ה-eSIM.

טכנולוגיית ה-iSIM (מקור קוואלקום)
טכנולוגיית ה-iSIM (מקור קוואלקום)

המעבר ל-iSIM

כעת קוואלקום הציגה יחד עם Vodafone ו-Thales הוכחת היתכנות (POC ר”ת proof of concept) לטכנולוגיית ה-iSIM עם מכשיר ה-Galaxy Z Flip 3 5G של סמסונג, המשתמש במערכת השבבים Snapdragon 888 עם מערכת הפעלת iSIM יעודית שפותחה על ידי Thales על גבי מערכת השבבים של קוואלקום על מנת להתחבר לרשת הסלולר של חברת Vodafone להדגמת השימוש בטכנולוגיית ה-iSIM.

השימוש בטכנולוגיית ה-iSIM צפוי לחסוך עוד יותר מקום לעומת ה-eSIM, מה שיקל על שילוב חיבור סלולרי במכשירים דוגמת משקפי מציאות מדומה או רבודה ומוצרים נוספים, כאשר שילוב ה-SIM במערכת השבבים מוביל גם לשיפור בצריכת החשמל של המכשיר, אבטחה משופרת ויתרונות נוספים, דוגמת ריבוי פרופילים סלולריים במכשיר אחד, בדומה ל-eSIM ובניגוד לסים המסורתי המאפשר חיבור לרשת אחת בלבד.

בזמן שהיום מרבית מכשירי הסלולר עדיין משתמשים בכרטיסי סים סטנדרטיים (nano-SIM), אפשר למצוא יותר ויותר מכשירים המשלבים eSIM מובנה בנוסף לכרטיסי הסים הרגילים, כאשר המעבר ל-iSIM לא צפוי לקרות בקרוב, אך יהיה למעשה מהיר הרבה יותר מאחר והמעבר מ-eSIM ל-iSIM אמור להיות הרבה יותר מהיר וחלק לעומת המעבר הנוכחי ל-eSIM, כאשר הדוגמה הפשוטה ביותר לכך היא חוסר התמיכה של חברות הסלולר הישראליות בחיבור כזה למכשירי סלולר, ושימוש בו בשעונים חכמים ומוצרי IoT בלבד.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים