איום ריק מתוכן? מטא מאיימת לסגור את פייסבוק ואינסטגרם באירופה

לוגו מטא

לאחר פרסום הדוחות הכספיים האחרונים שלה ספגה מטא, החברה האם של פייסבוק ואינסטגרם, ירידה חדה במחיר המנייה בבורסת הנאסד”ק ואיבדה מאז כרבע משווי השוק שלה. אך מסתבר שמלבד פספוס תחזיות האנליסטים שככל הנראה היו הגורם לירידה החדה, בחברה הוסיפו לדוח האחרון גם איום לא קטן על האיחוד האירופי, זה מגיע בדמות אזהרה כי החברה עשויה להפסיק להפעיל את פייסבוק ואינסטגרם באירופה בעקבות חוקי שיתוף מידע פרטי חדשים שהוצעו באיחוד.

בדוחות האחרונים שלה מציינת החברה (בתרגום חופשי לעברית):

במידה ולא תאומץ רשת העברת מידע טרנסאטלנטית חדשה ולא נוכל להמשיך והסתמך על ה-SCC או על חלופה דומה אחרת לביצוע העברות המידע בין אירופה לארה”ב, אנו צופים כי לא נוכל להציע כמה מהשירותים והמוצרים המשמעותיים ביותר שלנו, כולל פייסבוק ואינסטגרם, באירופה, מה שעשוי להשפיע באופן ניכר על העסקים שלנו, התנאים הכלכליים והתוצאות של הפעילות שלנו.

דוח ה-10Q הרלוונטי זמין בלחיצה כאן ל-PDF (או דרך אתר המשקיעים של מטא) – ההתייחסות הספציפית בעמוד 9.

איך מתבצעות העברות מידע בין אירופה למדינות אחרות

ה-SCC או “Standard Contractual Clauses” הוא הסכם של האיחוד האירופי שמטרתו לשמור על פרטיות המידע של תושבי האיחוד כחלק מהרגולציה להגנה על פרטיות המידע (GDPR) שקיימת באיחוד, המתייחס באופן ספציפי להעברת המידע של המשתמשים מחוץ למדינות האיחוד, ובמקרה של מטא ההתייחסות היא להעברת מידע פרטי של אנשים ממדינות האיחוד לארה”ב, מקום מושבה של החברה.

במטא מציינים כי עוד באוגוסט 2020 קיבלו התראה על כך שהם אינם עומדים בתנאים שהוצבו על ידי הרגולטור באיחוד (GDPR) וכי התוצאה לכך תהיה השהיה של פעילות העברת המידע מהאיחוד לארה”ב.

חשוב לציין כי השינוי האחרון לאותו SCC שמזכירה פייסבוק בוצע על פי אתר האיחוד ב-6 ביוני, 2021, כאשר נקבע כי כל מי שנכנס להסכמי ה-SCC לפני ה-27.9.2021, יוכל להמשיך ולהישען עליהם עד דצמבר 2022, ובכל אופן ניתן לבצע את ההתאמות להסכמים החדשים כדי להמשיך ולהשתמש בהם לצורך שיתוף מידע עתידי למדינות הממוקמות מחוץ לאיחוד.

איום ריק מתוכן?

למרות האיום שמציגה החברה בדוחותיה, זה ככל הנראה איום ריק מתוכן.

במטא כבר הספיקו בעבר להפחיד את המפרסמים בפלטפורמות שלה כדי שיתנגדו לפעולות שנקטה אפל כנגד שיתוף מידע פרטי של משתמשי האייפון עם אפליקציות שמו פייסבוק ואינסטגרם, אך ללא הועיל, ומבט מהיר להכנסות עליהן מדווחת החברה מאירופה בדוחותיה האחרונים מעיד על כך שמדובר בשוק השני בגודלו עבור החברה, לא כזה שהיא תהא מוכנה לוותר עליו כה בקלות.

על פי דוחות הרבעון הרביעי של 2021, מטא הכניסה מעל 8 מיליארד דולר ממשתמשיה באירופה, ובמבט שנתי מדובר בהכנסות בגובה של כ-29 מיליארד דולר, כאשר הכנסות אלו שניות רק לאלו המגיעות לחברה ממשתמשיה בארה”ב.

מ-Meta נמסר:

אין לנו שום רצון ושום תכנון להפסיק את הפעילות שלנו באירופה, אבל המציאות היא שמטא, כמו עסקים, ארגונים ושירותים רבים נוספים, נשענת על העברות מידע ונתונים מהאיחוד האירופי וארצות הברית כדי להפעיל את השירותים הגלובליים שלה. כמו חברות אחרות, צייתנו לחוקים האירופאיים – נצמדנו לסעיפי חוזה סטנדרטיים ונקטנו באמצעי הגנה על נתונים במטרה להמשיך לתפעל את השירותים שלנו ברחבי העולם. באופן עקרוני, עסקים זקוקים לחוקים ברורים וגלובליים כדי להגן על הזרמות נתונים טרנס-אטלנטיות; כמו יותר מ-70 חברות נוספות ממגוון רחב של תעשיות, גם אנחנו עוקבים מקרוב אחר ההשפעה הפוטנציאלית על הפעילות שלנו באירופה ככל שהסוגיות הללו מתפתחות.

*עדכון (7.2.2022, שעה 20:20): נוספה תגובת חברת מטא לכתבה.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים