דיווח: מאסק רוצה שתשלמו 20 דולר בשביל וי כחול בטוויטר

לוגו טוויטר

אילון מאסק, מנכ”ל טסלה והבעלים החדש של הרשת החברתית טוויטר (Twitter) הביע בעבר חוסר שביעות רצון ממנגנון אימות הזהות (Verification) של הרשת החברתית. עכשיו כבעלים של החברה הוא מתכנן לשנות את המנגנון ולהציע תוכנית מנוי חדש ב-Twitter Blue שתכלול אימות זיהוי עם ה”וי הכחול” בעלות של 19.99 דולר.

אחרי שרק בשבוע שעבר אילון מאסק “שחרר את הציפור” והשלים את הרכישה של טוויטר, נראה כי הוא שם לעצמו מטרה ראשונה בסדרת השינויים הגדולה אותה הוא מתכנן לבצע ברשת החברתית שצפוי להכניס גם לא מעט כסף לחברה.

לפי המידע החדש, מאסק דורש מעובדי טוויטר לפתח את האפשרות החדשה לאימות זהות וקבלת הוי הכחול בטוויטר עד ה-7 בנובמבר במידה והם רוצים לשמור על המשרה שלהם בחברה.

שירות ה-Twitter Blue הושק במקור ב-2021 בתור תוכנית מנויים חדשה בטוויטר בעלות חודשית של 4.99 דולר המעניקה למנויים שלה פיצ’רים נוספים, בהם אפשרות עריכת הציוצים שנוספה לאחרונה.

עכשיו נראה כי מאסק מתכנן לקחת את מנוי ה-Twitter Blue הרגיל ולהציע לו בנוסף גם גרסה יקרה יותר בעלות של 19.99 דולר בחודש שתכלול בנוסף את אימות החשבון בטוויטר, אפשרות הקיימת כבר היום ומעניקה לחלק מהמשתמשים “וי כחול” בשם המשתמש כדי לאמת את זהותם.

למה שנשלם על הוי הכחול?

סימון הוי הכחול בטוויטר, כמו גם ברשתות חברתיות אחרות, נועד לשם זיהוי של דמויות בולטות, כך שהעוקבים יוכלו לדעת כי מדובר בדמות אמיתית שנבדקה ואושרה על ידי החברה, בין אם מדובר בסלבס, משפיעני רשת, פוליטיקאים או חברות.

תהליך קבלת הוי הכחול בטוויטר דורש כיום כמה תנאים, בהם זיהוי של מי שעומד מאחורי החשבון המאושר, שהחשבון יהיה פעיל וכי הוא מוגדר כמוכר לציבור, כזה שיש סיבה טובה לעקוב אחריו.

את הוי הכחול ניתן לקבל בהגשת בקשה לטוויטר, אך במקרים רבים חשבונות עם וי כחול קיבלו אותו פשוט כי היו מוכרים מספיק כדי להיות מזוהים בציבור הכללי, כך עם מפורסמים, חברות גדולות, אתרי אינטרנט משמעותיים, וגם אנחנו בגאדג’טי.

ומכאן עולה השאלה האם זה נאות מצידה של טוויטר לשנות לחלוטין את המהות של החשבונות המאומתים ולדרוש כעת תשלום למיתוג החשבון כמאושר עבור כמות גדולה מאוד של חשבונות אותם אישרה מיוזמתה?

ניתן לצפות כי תהיה איזושהי מחאה מצד בעלי חשבונות מאומתים. בחשבונו בעל הוי הכחול בטוויטר פירסם המשקיע הסדרתי ג’ייסון קלקניס, מי שעומד מאחורי מועדון המשקיעים The Syndicate והשקיע בחברות כמו אובר, Robinhood ו-Trello, סקר שמנסה לבחון כמה אנשים יהיו מוכנים לשלם עבור הוי הכחול.

הסקר מונה עד כה קרוב ל-700 אלף מצביעים, 80% מהם ציינו כי לא יהיו מוכנים לשלם וכ-11% ציינו שיהיו מוכנים לשלם עד 5 דולר בחודש.

פרט לקלקניס, ניתן למצוא תגובות מצד משתמשי Twitter Blue קיימים בעלי אימות רשמי (וי כחול) מטוויטר, המשלמים כבר היום על השירות ולא אוהבים את העובדה כי למרות שהם בחרו לשלם על שירות הפרימיום של החברה, הם ידרשו להתנתק ממנו ולעבור לחבילה יקרה יותר אותה עשויה להשיק החברה עבור בעלי החשבונות המאותמתים.

מספר פוליטיקאים מקומיים בארה”ב כבר הביעו התנגדות למהלך, שכן הוא נוגד לדבריהם את המטרה בהצגת כלי לאימות משתמשים ועשוי לדרוש מדמויות ציבוריות לשלם כסף עבור זיהוי שכזה, כאשר במקרה שלהם עלות זו עשויה להיות מושתת על ציבור הבוחרים שלהם.

לפי המידע הנוכחי, במידה והמהלך החדש של מאסק בטוויטר יצא לפועל, משתמשים מאומתים קיימים בטוויטר יצטרכו להצטרף למנויי ה-Twitter Blue המשודרג בעלות של 19.99 דולר (כ~70 ש”ח) תוך 90 יום מהשקת הפיצ’ר במידה וירצו לשמור על ה”וי הכחול” שלהם.

בינתיים, מאסק כבר הספיק לעבור לנושא הבא כשהעלה סקר בחשבונו בטוויטר בו הוא שואל האם כדאי להחזיר את Vine?


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים