שומרי הגלקסיה: חלק 3 – ועכשיו עם רגש (ביקורת סרט)

מתוך מתוך “שומרי הגלקסיה 3” (באדיבות פורום פילם)

המון אנשים התחילו להספיד את סרטי הקומיקס, הם חושבים שנגמר להם הקסם וכבר אי אפשר ליהנות מהם. למרות קולות אלה, אני עדיין מצליח למצוא את ההנאה בדברים הקטנים, אבל מוכרח להודות בעצמי שאיפשהו, ייתכן ואנחנו אחרי תור הזהב של סרטי הקומיקס.

ובכן, ג’יימס גאן מוכיח שוב כמה הוא שולט בעולם הקולנוע והקומיקס ועם “שומרי הגלקסיה: חלק 3” (Guardians of the Galaxy: Vol. 3), הוא מביא לנו סרט שגורם לי להיות טיפה יותר רגוע ביחס לעתיד של סרטי DC (עליהם הוא יהיה אמון מעתה והלאה), ועם זאת – כנראה שיקח עוד הרבה זמן עד שאני אהיה מוכן לצפות בסרט הזה שוב.

שומרי הגלקסיה: חלק 3 – העלילה

שומרי הגלקסיה נחים על מי מנוחות ב”ראשומקום” לאחר אירועי “ת’ור אהבה ורעם״ ו”ספיישל חג המולד של שומרי הגלקסיה”, עד שמתקפה אכזרית משאירה אותם עם הצורך לצאת לעוד משימה משנת חיים כדי להציל את רוקט (בראדלי קופר) ובדרך לגלות פרטים על עברו במשימה שתשנה את שומרי הגלקסיה לנצח.

המשפחה שאתה בוחר

יש לי לא מעט להגיד על חלקים מסויימים ב”שומרי הגלקסיה: חלק 3″, אבל לפני שאעשה זאת אני שמח לשבח את הסרט על כמה דברים, שבראשם בניית העולם של שומרי הגלקסיה.

במשך 9 שנים ו-6 פרוייקטים בהם השתתפה קבוצת הלא יוצלחים שהיא שומרי הגלקסיה, ג’יימס גאן לקח חלק מהדמויות הכי נישתיות שהיו למארוול והפך אותן לדמויות מוכרות ואהובות על ידי בניית עולם כל-כך רחב, עד כדי שאני מרגיש שאני מכיר את שומרי הגלקסיה טוב יותר מאשר את הנוקמים – קבוצת הדגל של מארוול.

בניית העולם של גאן מורגשת בסרט הזה יותר מאי פעם. הצוות מרגיש מושלם ושלם והכי מאוחד שהוא היה, כל השחקנים באו לתת את כל מה שיש להם לפעם הכנראה אחרונה שנראה את העולם של שומרי הגלקסיה כפי שהכרנו אותו ב-9 שנים האחרונות, מכיוון שזה הסרט האחרון של גאן בסדרה, וגם אם עלילות שומרי הגלקסיה ימשיכו בדרך זו או אחרת בעולם של מארוול אחרי הסרט הזה, יהיה חסר להן ה-DNA הכה יחודי של גאן.

הדרך בה הדמויות התפתחו במהלך השנים פתאום מרגישה מאוד שלמה, וכל דמות נמצאת בסרט הזה בגרסה האולטימטיבית שלה, כשבולטים בעיקר הם נבולה (קארן גילאן) ודראקס (דייב בטיסטה), שבאמת מרגישים כמו דמויות שהשתנו הכי הרבה במהלך השנים, ונהדר לראות את שניהם על המסך בגרסאות השלמות ביותר של הדמויות שלהם.

מתוך
כריס פראט כ”סטאר לורד” מתוך “שומרי הגלקסיה 3” (באדיבות פורום פילם)

עוד בולטת בסרט היא זואי סלדניה בתפקיד גאמורה, שלמי שלא זוכר מתה במהלך אירועי “מלחמת האינסוף” רק בשביל שגרסה שלה מהעבר תגיע להווה הקולנועי במהלך “סוף המשחק“, גרסה שלא מכירה את שומרי הגלקסיה ולא עברה איתם את פיתוח הדמות שגאמורה המקורית עברה.

על אף שאני לא יודע אם זה היה התכנון של גאן מההתחלה, הוא קיבל לידיו גאמורה שהיא דף חלק והוא לגמרי מצליח להביא לנו גרסה שונה מאוד של גאמורה’ שנותנת לסלדניה את האפשרות להראות עוד צדדים בדמות שלה שמעולם לא ראינו עד היום.

גאן בנה גם עולם יפיפה ויזואלית (שגם השפיע על המון מהשפה של מארוול לאורך השנים) ושומרי הגלקסיה הוא השיא של העולם הזה, כשכל חלק בחלל העצום של העולם הזה נראה פשוט מדהים על המסך הגדול (ואם אתם יכולים ללכת ל-IMAX אז בכלל) וכל קרב בסרט נראה כל-כך אפי ונפלא.

הסרט גם מספק לנו את מה שנראה כמו עליית מדרגה בסצנות אקשן במסדרון (שכבר התחלנו לראות לא מעט בהוליווד בשנים האחרונות), ואני חושב שגם אם אני לא יכול לראות שוב את כל הסרט, את הסצנה הזאת אני מסוגל לראות בלופים.

בין הכי טובים של מארוול עד היום, אבל…

כן, “שומרי הגלקסיה: חלק 3” הוא אחד מהסרטים הכי טובים של מארוול עד היום. מכל הרפרטואר של מארוול (שבדיוק חוגגים השנה 15 שנים לתחילת היקום הקולנועי שלהם), אבל הוא גם ללא ספק הסרט הכי אפל של מארוול.

אני באמת לא יודע למה הסרט הזה דורג רק לגילאי 13 ומעלה. אם נוציא רגע את העובדה שהוא גם הסרט הכי גורי וגרוטסקי של מארוול (ממליץ לכם לסיים את הפופקורן שלכם כמה שיותר מהר אם יש לכם קיבה רגישה), הוא פשוט מתעסק בנושאים מאוד מאוד אפלים, והנבל של הסרט – הוד התפתחותו (צ’וקוודי יוג’י, “פיסמייקר“) הוא כנראה הנבל הכי מרושע שראינו עד עכשיו ביקום הקולנועי של מארוול.

כן, יותר מלוקי, אולטרון ואפילו ת’אנוס. הרוע שלו כל-כך אפקטיבי כי הוא כל-כך אנושי ולעיתים מזכיר אפילו כמה דמויות היסטוריות שכנראה כולנו היינו מעדיפים לשכוח. גאן מצליח לתת לנו נבל מורכב שסוף סוף גורם לנו לשנוא נבל בסרט של מארוול ולא להגיד לעצמנו “אה, אוקיי, אז הוא הרע”.

מתוך
מתוך “שומרי הגלקסיה 3” (באדיבות פורום פילם)

עוד דבר שטוב בבניית הדמות של הוד התפתחותו היא שאנחנו רואים את הרוע שלו בהדרגה. הסרט לאט לאט מבעבע ומראה לנו שלב אחר שלב איך הוא הפך להיות היצור אולי הכי שנוא עליי במארוול בנקודה זו.

זה נותן תוקף לעבודה הטובה של יוג’י, שכבר הוכיח את עצמו כשחקן מעולה עוד בפיסמייקר והרוויח לגמרי את התואר של אחד מהשחקנים הקבועים של גאן (שכוללים בין היתר את אשתו – ג’ניפר הולנד, אחיו – שון גאן, מייקל רוקר, דניאלה מלכיאור ועוד רבים שבוודאי ראיתם במהלך סרטי שומרי הגלקסיה).

זה גם לא פלא שיוג’י עושה עבודה כל-כך טובה בתפקיד הנבל, שכן ההיסטוריה שלו במשחק היא בעיקר במחזות, כמו עוד שני שחקנים גדולים ביקום של מארוול (אבל לא ה-MCU) – סר איאן מקאלן (מגנטו) וסר פטריק סטיוארט (פרופסור אקס).

אלו שחקנים שמביאים לדמויות שלהם רובד יותר עמוק ויכולות משחק משובחות שרק מוסיפות לפרוייקטים שבהם הם מעורבים (מפה לשם, מתי מתחילים ללהק שחקנים מהמילטון ליקום של מארוול?)

השורה התחתונה – מה חשבנו על “שומרי הגלקסיה: חלק 3”

סרט הסיכום בטרילוגיה, “שומרי הגלקסיה: חלק 3”, הוא הסיבוב האחרון של הצוות האהוב במתכונת הנוכחית והוא לחלוטין פרק מדהים בהרפתקאות של השומרים.

הוא סרט יפיפה ואפל שאני לא יודע מתי אני אצפה בו שוב ואהיה מוכן לשעתיים וחצי של רכבת הרים רגשית כמו הסרט הזה. מה שבטוח הוא, שבפעם הבאה אני אוודא מראש שיש לידי טישו.

שירות לציבור: ישנן שתי סצינות נוספות לאחר סיום הסרט (במהלך הכתוביות ובסיומן).


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים