מייסד טלגרם לא חוסם את חמאס בטענה שהוא מגן על אזרחי ישראל

אפליקציית טלגרם צילום: רונן מנדזיצקי

הרשתות החברתיות סופגות הרבה אש מאז פרוץ המלחמה בישראל בשל טענות של משתמשים על טיפול לקוי בכל הנוגע לסינון תכנים המפיצים דיסאינפורמציה, ולאחר תגובה קצרה מצידו של אילון מאסק וניסיון הסבר ראשון מצידה של מטא ישראל לדברים, מגיעה התייחסות נוספת של מייסד טלגרם, פאבל דורוב לדברים, עם התנסחות שגם לאחר מספר ניסיונות ניתוח קשה מאוד להבין.

לאחר שהציע “תמיכה” לישראלים המשתמשים בטלגרם בדמות הפעלת ממשק בשפה העברית בשבוע שעבר, יוצא דורוב במעין קמפיין הסברה של טלגרם, בו הוא מציין:

מוקדם יותר השבוע, חמאס השתמש בטלגרם כדי להזהיר אוכלוסיה אזרחית באשקלון כדי שזו תעזוב את האיזור לפני מתקפת טילים. האם לסגור את הערוץ שלהם יעזור להציל חיים – או האם זה יסכן עוד חיים?

ניסיון ההצדקה המגוכח שלו לאי חסימת חמאס אינו דורש אפילו דיבור מתוך פוזיציה מצידנו. מספיק להביט על פעולות חמאס כמעט בכל ערוץ חדשות בינלאומי כדי להבין שדרכו היא לא דרך של שלום והגנה על אזרחי ישראל או אזרחים בכלל.

לוגו טלגרם

אך דורוב ממשיך, ומציין כי “סיטואציות מורכבות דורשות התייחסות עמוקה בה יש להתחשב בהבדלים בין הרשתות החברתיות“, תוך שהוא מנסה לבצע הפרדה בין הדרך שבה עובדת טלגרם ובין הדרך שבה עובדות רשתות חברתיות אחרות, כמו פייסבוק, טוויטר, טיקטוק או אינסטגרם.

דורוב מסביר כי “בניגוד לאפליקציות אחרות שמשתמשות באלגוריתמיקה כדי לקדם תכנים מזעזעים לאנשים תמימים, בטלגרם משתמשים מקבלים תכנים אך ורק ממקורות אליהם נרשמו. על כן, זה לא סביר שניתן לעשות שימוש בערוצי טלגרם כדי להפיץ תעמולה”, אך מתעלם לחלוטין מהדרך שבה עובדת הרשת החברתית שלו, או לצורך העניין – כל רשת חברתית.

התייחסותו נוגעת בעיקר ל”פיד” הקיים בכל הרשתות החברתיות המובילות כיום, פיד שנוצר על ידי אלגוריתמים שבנויים על התאמת התכנים למשתמשים, אך מעבר לכך בוחר כל משתמש בכל רשת חברתית אחר מי לעקוב, כשהתכנים מוצאים עצמם החוצה, בין אם בתוך הרשת החברתית עצמה ובין אם מחוצה לה, על ידי שיתופים, משהו שקיים כמובן גם בטלגרם.

בהסבר שלו מנסה דורוב בעיקר לחמוק בביקורת, כשהוא מזכיר כלי AI ומודורטורים שמסירים מיליוני תכנים הפוגעניים “באופן ברור“, לדבריו, אך כנראה יספוג הרבה יותר ממנה בשל חוסר הבנה בסיסית של דרכי השימוש ברשתות חברתיות להפצת מידע.

הוא מציג את טלגרם ככלי שמשמש “מקור להפצת מידע ממקור ראשון עבור חוקרים, עיתונאים ובודקי עובדות“, מה שנכון, אבל טלגרם משמשת גם ככלי להפצת שנאה, דיסאינפורמציה וזוועות, כאלה שדורוב לא מציג בשלב זה עניין בו הוא מעוניין לטפל ברצינות.

קישור לפוסט המקורי של דורוב בטלגרם

הפוסט של דורוב בטלגרם (צילומסך)
הפוסט של דורוב בטלגרם (צילומסך)


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים