כלכלת חיפוש: אפל מקבלת 36% מההכנסות של גוגל מפרסומות בספארי

חנות גוגל בניו-יורק צילום: רונן מנדזיצקי

גוגל שילמה 36% מהכנסותיה ממודעות המופיעות במנוע החיפוש לחברת אפל, כך עולה מתוך דברים שנחשפו במשפט המתנהל בימים אלו נגד גוגל בניסיון לבחון האם מדובר על חברה שהיא מונופול בתחום החיפוש.

זה דבר שחברות החיפוש מנסות לשמור עליו באופן חשאי, אך דבר שגם ידוע לכל, שיצרניות הדפדפנים מקבלות סכומי עתק משחקניות בתחום החיפוש, בראשן גוגל, על מנת שישלבו את מנוע החיפוש כברירת מחדל בדפדפנים שלהן, זאת על מנת שחברות כמו גוגל יוכלו להגדיל את הכנסותיהן מפרסומות המופיעות במנוע החיפוש.

סכומים ששילמה גוגל לאפל וליצרניות דפדפנים נוספות כבר נחשפו בעבר, אך כעת נחשפים גם פרטי ההסכם בין גוגל ואפל, ועל פי פרסום של בלומברג, מדובר בנתח שמן במיוחד שמקבלת אפל על מנת שתשלב את גוגל כמנוע החיפוש העיקרי בדפדפן הספארי, הוא דפדפן ברירת המחדל במכשירי האייפון.

בכמה כסף מדובר?

במשפט המתוקשר נגד גוגל הוזכר בחודש הקודם סכום של 26.3 מיליארד דולר ששולם ליצרניות דפדפנים בשנת 2021 על מנת שאלו יתעדפו את השימוש במנוע החיפוש גוגל בדפדפנים שלהן, בהם פיירפוקס (של מוזילה), ספארי (של אפל), סמסונג אינטרנט (של סמסונג) ואחרים.

לצד זאת, הוזכר במשפט המתנהל בין חברת Epic וגוגל נתון המעיד על 8 מיליארד דולר ששילמה גוגל לחברת סמסונג לתקופה בת 4 שנים, זאת על מנת שסמסונג תשמור על מנוע החיפוש שלה כברירת מחדל בדפדפן המובנה, וגם כדי שתמשיך להשתמש בעוזרת הקולית גוגל אסיסטנט ובחנות Google Play כברירת מחדל במכשיריה.

כדי לקבל רושם על כמה כסף מדובר בדיוק, חזרנו לדוחות סיכום השנה של גוגל משנת 2021 (קובץ PDF) ומצאנו כי הסכום ששילמה גוגל בשנת 2021 ליצרניות הדפדפנים (26.3 מיליארד דולר) מהווה כ-10.2% מסך הכנסותיה של גוגל לאותה שנה, אלו עמדו על כ-257.6 מיליארד דולר.

מתוך סכום עתק זה היה החלק של אפל משמעותי ועמד על כ-18 מיליארד דולר, או כ-7% מסך הכנסותיה של גוגל באותה שנה.

ולמרות תשלומי הענק שמקבלת אפל מידי שנה מגוגל, נדמה כי לחברה זה ממש לא מספיק, ולפי דיווח שהגיע בחודש הקודם, באפל מתכננים להציג מנוע חיפוש מתחרה לגוגל במכשיריה.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים