סמסונג משנה את דרך חישוב נפח האחסון ב-One UI 6 לאור ביקורת המשתמשים

Samsung Galaxy Z Flip 5 (צילום: רונן מנדזיצקי) Samsung Galaxy Z Flip 5 (צילום: רונן מנדזיצקי)

סמסונג (Samsung) החליטה לשנות את אופן חישוב הנפח במכשירי הגלקסי של החברה המריצים את מערכת ה-One UI 6.0, כאשר במקום חישוב נפח של קבצים על בסיס בינארי בו מחושב בדרך כלל הנפח במחשבים ועוד, היא תעבור להציג נפח על בסיס עשרוני לפיו מחושב נפח האחסון של המכשיר.

השינוי מגיע לאור בלבול שנוצר בקרב משתמשי החברה על נפח אחסון “חסר” שנבלע במערכת האנדרואיד על מכשיריה של סמסונג.

אחת מהתלונות של המשתמשים עם השקת סדרת מכשירי הגלקסי S23 של סמסונג הייתה בנוגע לנפח האחסון הגבוה במיוחד אותו תפסה המערכת, בעיה שנוצרה בעקבות הרצון של סמסונג להציג למשתמש את נפח האחסון המוצהר על גבי המכשיר במקום את נפח האחסון בפועל.

במידה ומשתמש רכש מכשיר סמסונג עם אחסון מובנה בנפח של 256GB, נפח האחסון הזמין לו בפועל היה כ~238.4GB, כאשר סמסונג החליטה להמשיך ולהציג אחסון של 256GB.

החברה “הסתירה” למעשה אובדן של כ~18.68GB מנפח המכשיר שנוצר במעבר בין חישוב נפח על בסיס עשרוני לבינארי. סמסונג כללה את הנפח הזה בחישוב גודל מערכת ההפעלה במכשיר, שתפסה כ~30GB, כאשר בפועל המערכת תפסה נפח של כ~17.56GB בלבד.

עכשיו נראה כי סמסונג הקשיבה לתלונות של המשתמשים על הבלבול והחליטה לפתור את הבעיה בצורה “פשוטה” על ידי מעבר לתצוגת נפח על בסיס עשרוני באפליקציית “הקבצים שלי” במכשירי הגלקסי המריצים את מערכת ה-One UI 6.0 של החברה, דבר שיגרום לקבצים להיראות גדולים מעט יותר מאשר הם בפועל, וזאת לאור ההמרה בתצוגת הנפח.

מעבר לחישוב נפח על בסיס עשרוני
מעבר לחישוב נפח על בסיס עשרוני

חישוב נפח על בסיס בינארי או עשרוני?

הסיבה לבלבול בנושא הנפח נוצרת בעקבות שימוש בשיטות חישוב שונה בין יצרני פתרונות האחסון ובין האופן שבו מחושב הנפח בפועל בזמן השימוש.

יצרנים מחשבים נפח על על בסיס עשרוני (1000³), בעוד שהאחסון בפועל מחושב על בסיס בינארי (1024³), מה שמתורגם ל”אובדן” של כ~73MB בנפח האחסון לכל 1GB במעבר בין הבסיסים.

בעוד שמדובר על דבר ידוע בתעשיה, זה יוצר לא מעט בלבול, ולתופעה הנפוצה בה משתמשים רוכשים קשיח בנפח 1TB, לדוגמה, אך מגלים כי נפח האחסון הזמין להם הוא כ~931GB בלבד, פער שנובע בשינוי בין שיטות חישוב הנפח.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים