תהפוכות ב-OpenAI: המייסד והמנכ”ל אלטמן פוטר, אך ייתכן שיחזור

לוגו OpenAI

ביום שישי האחרון הודיע במפתיע חבר המנהלים של חברת OpenAI, מפתחת הצ’אטבוט הפופולרי ChatGPT, כי היא מפטרת באופן מיידי את סם אלטמן, המנכ”ל ואחד מהמייסדים של החברה, אך מאז הספיקו לקום מחאות נגד הפיטורין מצב משקיעים ומנהלים בכירים אחרים בחברה, וכעת קיים ניסיון להחזירו למושב המנכ”ל.

אלטמן היה בין המייסדים של OpenAI, יחד עם פיטר טיל (ממייסדי “פייפאל”) ואילון מאסק (“טסלה”, “X”). בעברו היה בין השותפים הבולטים ב-Y Combinator, אקסלרטור לסטארט-אפים שבו השתתפו חברות כמו AirBnB, דרופבוקס ואחרות, כאשר כחלק מתפקידו ב-OpenAI נזקפת לזכותו פעילות שהובילה להשקעות מצד חברות ענק כמו מיקרוסופט.

במכתב שפורסם בבלוג הרשמי של OpenAI נאמר כי אלטמן פוטר לאחר בחינת חבר המנהלים, שהובילה למסקנה כי הוא “לא היה שקוף לחלוטין בנתונים שהציג בפניהם לגבי החברה” ועל כן “לחבר המנהלים שלה אין עוד אמון ביכולתו להמשיך להוביל את OpenAI“.

אך מאחורי הקלעים נדמה כי התחולל קרב בהובלת המדען הראשי של החברה, איליה סוצקבר, ובין תומכיו של אלטמן, קרב שבבסיסו ככל הנראה אי ההסכמה בנוגע לפעילות העסקית שקידם אלטמן בתקופה האחרונה, כזו שהובילה להפצה משמעותית של הכלים השונים שפיתחה החברה, בהם ChatGPT ו-DALL-E, יחד עם כלים נוספים שאפשרו להרחיב את השימוש בפיתוחיה, כמו ה-GPTs.

אלטמן בדרך חזרה לכסא המנכ”ל?

זמן קצר לאחר פיטוריו המפתיעים של אלטמן, יצא להגנתו אחד ממייסדיה האחרים של OpenAI, גרג ברוקמן, ששימש כנשיא החברה. בפוסט שפירסם בטוויטר הוא ציין:

אני גאה במה שכולנו בנינו יחד מאז התחלנו את דרכנו בדירה שלי לפני 8 שנים. עברנו זמנים קשים וטובים יחד והשגנו המון למרות שהיו סיבות רבות שהעידו על כך שזה לא יהיה אפשרי. אבל על בסיס החדשות מהיום, אני מתפטר.

אל ברוקמן הצטרפו עוד מספר בכירים בחברה, מה שהוביל לדיווח של אתר The Information לפיו אלטמן החל לספר למשקיעים כי הוא מתכנן להקים חברה מתחרה בתחום ה-AI.

התפתחויות אלו ככל הנראה הובילו את החברה לשנות כיוון, כאשר על פי דיווח של אתר The Verge, הסכים חבר המנהלים להתפטר ולאפשר לאלטמן ולברוקמן לחזור לתפקידם. דיווח זה מצטרף לדיווחים נוספים, בהם דובר על כך שאלטמן מתנה את חזרתו בהקמת חבר מנהלים חדש ל-OpenAI, אם כי בשלב זה לא קיימת שום החלטה חד משמעית להתממשות כיוון זה.

דיווחים נוספים מעידים על כך שהמשקיעות הגדולות בחברה, בהן מיקרוסופט, לוחצות על OpenAI כדי לנסות ולהחזיר את אלטמן לתפקידו.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים