להתחיל לדאוג? פרויקט בינה מלאכותית מנחש את מיקום התמונות ב-92% מהזמן

תצוגת Live View ב-Google Maps (מקור Google) תצוגת Live View ב-Google Maps (מקור Google)

שלושה בוגרים מאוניברסטית סטנפורד יצרו פרויקט בינה מלאכותית חדש בשם Predicting Image Geolocations או PIGEON (“יונה”) בקיצור. הפרויקט משתמש בטכנולוגיית זיהוי התמונות CLIP של OpenAI, המוכרת בזכות צ’אטבוט ה-ChatGPT שלה, על מנת לאתר מיקום מדויק של תמונות משירות ה-Street View גוגל.

הפרויקט מצליח להציג דיוק גבוה של 92%, כאשר ביותר מ-40% מהזמן מדובר על דיוק גבוה במיוחד עם טווח של 25 ק”מ בלבד מהמיקום האמיתי, דבר שהצליח להוביל לחששות בנושא פרטיות גם מהמפתחים עצמם.

את פרויקט ה-PIGEON יצרו הסטודנטים על מנת לבחון האם בינה מלאכותית יכולה להתחרות במשחק ה-GeoGuessr כחלק ממחקר (PDF), משחק המציג לשחקנים תמונות משירות ה-Street View של גוגל ממיקומים אקראיים ברחבי העולם, כאשר השחקנים נדרשים לנחש את המיקום של התמונה על מפת העולם, ודיוק וקרבת הניחוש למיקום האמיתי נותן ניקוד גבוה יותר במשחק.

במקרה של PIGEON, המתבסס על טכנולוגיית ה-CLIP של OpenAI המשלבת זיהוי תמונות וטקסט, הסטונדטים הצליחו ליצור בינה מלאכותית שמבטיחה דיוק של 92% בזיהוי המיקום, כאשר במעל 40% מהמקרים הבינה המלאכותית יכולה לצמצם את טווח הכתובת לרדיוס של 25 ק”מ בלבד.

אופן פעולת ה-PIGION (מקור מחקר PIGION)
אופן פעולת ה-PIGION (מקור מחקר PIGION)

הסטודנטים הצליחו לבדוק את ביצועי PIGEON מול שחקן GeoGuessr מצטיין בשם טרבור ריינבולט, שהפסיד באופן רציף מספר פעמים מול הבינה המלאכותית.

לפי המחקר הרשמי, PIGEON הצליח להגיע לדיוק ממוצע של 73 ק”מ מהמיקום המדויק של התמונות, דיוק טוב יותר פי שתיים ויותר בהשוואה לשחקני GeoGuessr אנושיים, כאשר שחקנים ממחלקת האלופים מציגים דיוק ממוצע של 151 ק”מ.

שלושת הבוגרים שפיתחו את PIGEON מודעים ליכולות הגבוהות שהפרויקט מצליח להציג בזיהוי מיקום, אך בו בזמן הם גם מציינים כי בידיים הלא נכונות הוא יכול לשמש למטרות זדוניות, דבר שתרם להחלטה שלהם לא לשחרר את קוד הפרויקט.

התוצאות שמציגים הסטודנטים בפרויקט מדגישות כי “מירוץ החימוש” בתחום הבינה המלאכותית תרם להאצה בפיתוחים השונים בתחום, מה שהוביל לא פעם לדאגות בנושא פרטיות ובטיחות, כפי שהפרויקט החדש מצליח להדגים.

דיוק ה-PIGION בהשוואה לשחקני GeoGuessr (מקור מחקר PIGION)
דיוק ה-PIGION בהשוואה לשחקני GeoGuessr (מקור מחקר PIGION)


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים