ביקורת סרט: Let It Be – דיסני בונה את ארכיון הביטלס

מתוך מתוך “Let It Be” (צילום: Ethan A. Russell, באדיבות Apple Corps and Disney Plus)

לפני שלוש שנים במאי “שר הטבעות” פיטר ג’קסון יצר עבור דיסני+ סדרת דוקו בת 3 פרקים בשם “Get Back” שתיעדה את 21 ימי ההקלטות של להקת הביטלס לאלבום Let It Be.

במשך כמעט 9 שעות, הסדרה גוללה את השירים, השעשועים והריבים שבסופו של דבר הביאו לפירוק הלהקה והמופע האחרון שלהם על גג בניין אפל corps.

כדי להרכיב את אותה סדרה, ג’קסון בעצם לקח שעות על גבי שעות של צילומים מהסרט הדוקומנטרי “Let It Be” משנת 1970, אשר נחתכו בעריכה ושחזר אותם דיגיטלית באיכות HD. כעת, הצוות של ג’קסון משחזר גם את הסרט המקורי, שעולה לדיסני+ בגרסה מודרנית.

Let It Be – הסשנים האבודים של הביטלס

הדוקו כאמור חושף את ג’ון, פול, ג’ורג’ ורינגו מתאמנים ומקליטים את האלבום Let It Be, וכן מתעד את ההופעה האלמותית שלהם על הגג.

יוצר הסרט, מייקל לינדזי-הוג, התכוון במקור ליצור סרט הופעה טיפוסי עבור הלהקה, אך במהלך הצילומים הבין כי הוא נקלע לתעד את המשבר שהוביל לפירוקה וכי סרטו הפך שלא במתכוון ליצירה דוקומנטרית שתיזכר במשך דורות.

חוזרים למלנכוליה של התפרקות הלהקה

הסרט של לינדזי-הוג נחשב אבוד במשך עשורים, ולא היה ניתן לצפייה בשום מקום מלבד מכירות בוטלג בלתי חוקיות. הסיבה לכך היא שכל מי שקשור ללהקה העדיף לגנוז את הסרט שזכה לשם רע בהיותו מדכא במיוחד.

אכן מדובר בסרט די מדכדך. על אף שאנו נהנים לשמוע את השירים האהובים, ביניהם Get Back, Across the Universe ו-Don’t Let Me Down, התיעוד די מלנכולי. למעשה, אחת המשימות של ג’קסון ביצירת הסדרה מלפני שלוש שנים הייתה להראות צד אחר לסשן ההקלטות הזכור לשימצה.

באותה סדרה של ג’קסון, מצא הבמאי שעות של קטעים שדווקא מראים את החברות וההנאה של הביטלס, אשר פחות או יותר נעדרים מהסרט המקורי.

הגרסה החדשה של הסרט המקורי בעיקר מיועדת למי שתמיד תכנן לצפות ב-Get Back, אך לא מצא את הזמן עקב האורך המייגע. החדשות הרעות הן שעם אורך של שעה וחצי בלבד, רוב הקטעים המהנים והחיוביים שמצא ג’קסון בחיפושיו בארכיון נותרים על ריצפת חדר העריכה, והסרט חוזר להיות בעל אופי נוגה כפי שהיה במקור.

ג'ון לנון מתוך
ג’ון לנון מתוך “Let It Be” (צילום: Ethan A. Russell, באדיבות Apple Corps and Disney Plus)

אין חדש תחת השמש

הסרט נפתח בשיחה קצרה בין פיטר ג’קסון לבמאי הסרט מייקל לינדזי-הוג, כעת בן 84. הוג מספר על התפנית שלקחה היצירה שלו בזמן הצילומים, ועל העובדה כי במקרה צילם את ההופעה האחרונה בהחלט של הלהקה הגדולה בעולם.

השיחה הקצרה בין השניים אמורה להיות סיפתח לסרט, אך בפועל נראה כי השניים די משועממים ולא מעניקים מידע חדש.

כל זה רק תורם לתחושה כי הסרט הוא לא יותר מניסיון לעשות עוד קצת כסף מהפרויקט הקודם של ג’קסון. הרי בסופו של דבר מדובר ביצירה מעט חסרת טעם – ג’קסון השתמש בחומריו של הוג כדי ליצור את הסדרה הקודמת, וכעת משתמש בשחזורים ממנה כדי לשחזר את הסרט של הוג. מעגל של אותם הצילומים ללא שום תוספת.

ג'ורג' הריסון מתוך
ג’ורג’ הריסון מתוך “Let It Be” (צילום: Ethan A. Russell, באדיבות Apple Corps and Disney Plus)

משמרים את זכרון הביטלס

עם זאת, ישנה בהחלט תועלת בשחרור הסרט. השנים עוברות והביטלס יהפכו לאט לאט לזיכרון שחשוב לתעד. Let It Be היה אבוד במשך הרבה זמן, ובדיסני עושים בשכל לשחזר אותו להבטיח כי על אף הביקורות כנגדו, הוא עדיין פיסת היסטוריה משמעותית שאסור לאבד.

הטבה נוספת של השחזור היא שיפור הסאונד, שנותן לנו הזדמנות להאזין לגרסאות אבודות של שירי הביטלס באיכות מרעננת. הצוות של ג’קסון השתמש בטכנולוגיית AI כדי לזהות את כלי הנגינה של הלהקה וקולות חבריה ובכך להצליח לעשות מיקס מחדש לסטריאו מהקלטות שבמקור היו בנויות על ערוץ אחד (מונו).

זה בעיקר מדהים לצפייה במופע הגג המפורסם, שהוא הפעם האחרונה בה שמענו את הלהקה מופיעה בהרכב מלא במופע חי. אך כאמור, אלו גם מופיעים בסדרה של ג’קסון מלפני שלוש שנים ובגרסה מורחבת יותר.

רינגו סטאר מתוך
רינגו סטאר מתוך “Let It Be” (צילום: Ethan A. Russell, באדיבות Apple Corps and Disney Plus)

השורה התחתונה – מה חשבנו על “Let It Be”

הגרסה המשוחזרת של Let It Be נעשתה בעיקר כדי לחיות בארכיון של דיסני ושנדע שהסרט הקלאסי קיים וזמין לנו מבלי חשש שייעלם. בפועל, הוא בעיקר משמש כגרסה מצומצמת למי שחסר סבלנות או אינו מעריץ את הביטלס עד כדי צפייה ב-9 שעות הסדרה הקודמת של ג’קסון.

הגרסה המשוחזרת עושה הרבה חסד עם הסרט שנשפט בחומרה עם שחרורו בשנות ה-70. עם איכות סאונד בינונית וצבע דהוי, לא פלא שהוא נחשב אז מבאס במיוחד. נכון, יחסית ליצירה הארוכה יותר של ג’קסון עדיין מדובר במוצר קודר, אך הגרסה החדשה מצליחה להזריק קצת צבע ואופטימיות ל-Let It Be, ואולי על הדרך לשנות קצת את ההיסטוריה של הביטלס.

הסרט “Let It Be” זמין לצפיה בדיסני+ החל מה-8 במאי, 2024.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים