תקן Matter 1.3 מוסיף תמיכה בעמדות טעינה לרכבים חשמליים ועוד

Matter 1.3 מקור: CSA

ארגון ה-CSA (ר”ת Connectivity Standards Alliance), אשר כולל בתוכו מעל 280 חברות שונות, בהן אפל, אמזון, סמסונג, גוגל ועוד, השיק בצורה רשמית את תקן ה-Matter 1.3, גרסה חדשה לתקן ה-Matter שנועד להיות התקן האוניברסלי לתקשורת בין מוצרי בית חכם שונים, אליהם מצטרפים בגרסה החדשה גם עמדות טעינה לרכבים חשמליים, מייבשי כביסה ועוד.

תקן ה-Matter שהוכרז ב-2022 נועד להיות התקן האוניברסלי בעבור כלל פתרונות ה”אינטרנט של הדברים” (IoT) ולאפשר למוצרים החכמים השונים לדבר אחד עם השני בצורה טובה יותר, עם ממשק אחיד ונוח יותר בעבור המשתמשים, זאת בניגוד למצב הקודם בו מוצרים שונים השתמשו בתקנים יעודיים או באפליקציות שונות.

מה חדש בתקן Matter 1.3

תקן ה-Matter 1.3 החדש מחליף את תקן ה-Matter 1.2 שהוצג ב-2023, כאשר הוא מציע למשתמשים אפשרות לייצר “סצנות” (Scenes) לשליטה על מגוון פתרונות בית חכם בפעולה אחת או בתגובה לשינוי באחד מההתקנים השונים.

לדוגמה, פתיחת וילונות כאשר מדליקים את האור בכניסת הבית עם האפשרות לייצור אצוות פקודות (Command Batching) לשליטה על מספר מוצרים בו זמנית.

בין המוצרים והפיצ’רים החדשים שנוספו לתקן ה-Matter 1.3 ניתן למצוא:

  • ניהול אנרגטי – התקן החדש מוסיף למכשירים התומכים בו אפשרות לדווח על הצריכה החשמלית שלהם בזמן אמת על מנת לעזור למשתמשים לעקוב אחרי הצריכה האנרגטית, במטרה לחסוך בעלות ההפעלה ולהפחית את טביעת הרגל הפחמנית.
  • טעינת רכבים חשמליים – התקן החדש מוסיף תמיכה בעמדות טעינה לרכבים חשמליים EVSE (ר”ת Electric Vehicle Supply Equipment) ומאפשר למשתמשים לשלוט על האופן והזמן בו מוטען הרכב החשמלי שלהם בעמדת הטעינה, כך שהם יוכלו לקבוע את הזמן בו הם מעוניינים לצאת מהבית ועמדת הטעינה תתאים את טעינת הרכב באופן המיטבי על מנת לעמוד בהגדרות המשתמש, תוך כדי שמירה על יעילות טעינה משופרת.
  • ניהול מים – התקן החדש מוסיף תמיכה בחיישנים לאיתור דליפות, גשם, קפיאה של צינורות ושליטה על ברזים אוטומטיים במטרה לשפר את היכולת של המשתמשים לעקוב ולנטר אחר צריכת המים והתשתית בבית.
  • מיקרוגלים/תנורים/כיריים – התקן מוסיף אפשרות שליטה על מגוון מכשירי הכנת מזון עם אפשרות שליטה על זמן ההפעלה, מצבי בישול, מעקב אחר טמפרטורה ועוד.
  • מייבשי כביסה – לאחר שתקן ה-Matter 1.2 הוסיף תמיכה במכונות כביסה, תקן Matter 1.3 מוסיף תמיכה גם במייבשים, עם שליטה על אורך הזמן והטמפרטורה של מייבש הכביסה ואפשרות לקבלת התראות על שגיאות במייבש או סיום מחזור הייבוש.

תקן ה-Matter נועד לפתור את הבעיה המקורית של פתרונות הבית החכם, שלא תמיד הסכימו לדבר אחד עם השני בצורה פשוטה או קלה או פשוט השתמשו בתקנים יחודיים ליצרן הספציפי בלבד.

גרסה 1.3 החדשה מרחיבה את התמיכה של התקן בפתרונות חכמים נוספים עם אפשרויות שליטה חדשות על המוצרים הקיימים השונים.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים