גאדג’טיפ: צעירה, חטובה ומאריכה חיים; כך תעניקו טיפול ראוי לסוללה

במהלך השנים האחרונות נוכחתי לשמוע גירסאות, השערות, ספקולציות ואמונות טפלות בנוגע לאיך צריך להתנהג עם הסוללה הנטענת בגאדג’ט הנייד. “הסוללה זוכרת – תטעין את המכשיר רק כשאתה מגיע ל-0%” או “אין לך מה לפחד, תשאיר בטעינה..” ועוד רבות וטובות(?). מבולבלים? גם אנחנו, הבה נעשה סדר בבלאגן – איך באמת צריך לנהוג עם הגאדג’ט והסוללה כדי שהיא תאריך חיים.

הסוללה הנפוצה ביותר בשוק הגאד’טים של היום (בייחוד במכשרי הסלולאר והמחשבים) היא סוללת הליתיום-יון, בשונה מהעבר הלא רחוק, בו השתמשו בסוללה על בסיס ניקל (קדיום או מטאל) שסבלה מ”אפקט הזיכרון”. מדובר בתופעה בה סוללות שלא נפרקו עד סוף (0%) “שוכחות” את יכולת הקיבול המלאה שלהן ולמעשה לא נטענות עד לעוצמתן המירבית אלא עד לנקודת הפריקה האחרונה. את סוללות אלו כדאי ואף רצוי לפרוק פריקה מלאה ורק לאחר מכן להטעינן מחדש. נחזור אל הליתיום-יון, הסוללה אמורה להחזיק מספר שנים (בודדות) אך עם זאת לרדת בהדרגה בקיבולתה המירבית ככל שמתקדמים בציר הזמן. כדי שהסוללה תאריך את תוחלת חייה ובמקביל תמתן את גרף קיבולתה יש להתייחס אליה באופן הבא:

  • תנו לה כל פעם קצת יחס – תטענו כל פעם קצת. סוללות ליתיום-יון אוהבת את זה במנות קטנות. אם באפשרותכם, עדיף לבצע טעינה הדרגתית ובמנות קטנות במהלך היום ולא לחכות שהסוללה תגיע ל”אדי הדלק” ואז תבצעו בה טעינה מ-0% ל-100%. לפי הטבלה מאתר Battery University ניתן לראות כי ככל שתטעינו במנות קטנות יותר הסוללה תגדל בכמות מחזורי הטעינה שלה ותשאר איכותית יותר. היחס הטוב ביותר מתקבל עבור טעינה רצופה של 50% מהסוללה בכל פעם.
  • אל תשאירו אותה מחוברת כשהיא מסופקת. כמו שהליתיום-יון לא אוהבת להיטען מ-0% ל-100% היא גם לא אוהבת להישאר בטעינה לאחר שסיימה. רבים משאירים את המכשיר לטעינה במהלך כל הלילה אך הרגל זה מזיק לסוללה. כאשר הסוללה סיימה להיטען זמן החיים שלה מתחיל “להתפרק”. כיום יש פתרונות שונים לבעיה זו כמו התקע-שקע עם קוצב הזמן של “Belkin”.
    .
  • פעם בחודש תפנקו אותה ב-100%. נכון, זה סותר את העובדות שנכתבו בשתי הפסקאות למעלה, אך הנה מגיע ההסבר: למרות שסוללת הליתיום-יון אינה מושפעת מ”אפקט הזיכרון”, הסוללה מושפעת מהיותה “סוללה חכמה”. סוללה מוגדרת כ”סוללה חכמה” בגלל יכולתה לחשב ולצפות את זמן העבודה המשוער עד פריקתה. תכונה זאת יכולה לצאת מכיול לאחר טעינות רבות ולא מלאות ולכן יצרני הסוללות ממליצים על טעינה מלאה פעם בחודש.
    .
  • לשמור עליה קרה. רוב האנשים לא מייחסים לסעיף זה חשיבות רבה אך צריך להבין שחום מוגזם יכול לגרום נזק גדול לסוללה או לרכיבים הפנימיים במכשירים אלקטרוניים. ניקח לדוגמא את הסמארטפון, לרוב טעינתו מלווה בחום שאמור להשתחרר אל הסביבה ולהשאיר את רכיביו בטמפרטורות בהן הוא תוכנן לעמוד. לעיתים, בגלל נרתיק המכשיר או סביבה סגורה החום מתפזר בקושי רב (אם בכלל) וכתוצאה מכך רכיביו הפנימיים של המכשיר עלולים להיפגע וכמו כן גם אורך חייה של הסוללה. הנרתיק שתפקידו לשמור על המכשיר, במקרה זה, שומר על החום שדווקא מזיק למכשיר. הטבלה הבאה מראה את הנזק שנגרם לסוללה לאורך זמן ובהתאם לטמפרטורה שלה. סוללה חמה היא סוללה בעלת תוחלת חיים קצרה ולכן מומלץ להוריד את הנרתיק לפני טעינה ממושכת.
ישמו את את הטיפים וסוללתכם תאריך חיים. אך זכרו, היא באה לשרת אתכם ולא אתם אותה, ובניגוד לעולם האנושי, ניתן להחליף אותה ביתר קלות (ברוב המכשירים) ולא כל כך ביוקר.
למידע נוסף בנושא כנסו לאתר אוניברסיטת הבטריות.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים