עושים סדר: מה מצפה לנו מחר באירוע WWDC 2012 של אפל?

התפאורה כבר מוכנה, כך גם מסכי הענק שעל הבמה ומנכ"ל החברה כבר משנן את הטקסטים. מחר בשעה 20:00 שעון ישראל יעלה מנכ"ל אפל טים קוק לבמה, המיקרופון הדלוק יחריש אוזניים בצפצוף חד שישתיק את כל יושבי האולם (הרי אפל לא תעביר את האירוע בשידור חי) ותשומת הלב תופנה אל מוצא פיו של האיש היקר. השעונים מתקתקים והספירה לאחור נראית קרובה אך ארוכה מתמיד. יש הרגשה של קלאסיקה באוויר. מין רגע כזה שכולם יושבים מחויכים ומשלבים ידיים לפני הצגה טובה שעומדת להתחיל.

כל חובבי הטכנולוגיה באשר הם (בין אם אוהבי אפל ובין אם לאו) מכירים את ההרגשה הזאת לפני הכרזות. אותה ההרגשה שאם הייתי צריך לתאר אותה למישהו אחר אולי הייתי משתמש במונחים של "לפני האוסקר", או גמר גביע האלופות. תחושה של חדשנות, מתיחה נוספת של קצה גבול היכולת. תחושה של איפוס שעונים – עד להכרזה המעניינת הבאה… אותם פרפרים בבטן שאומרים לנו שמשהו טוב הולך לקרות, שעולם הטכנולוגיה ניצב בפני פריצת דרך נוספת, לפני התרחבות התחרות (וזאת בדיוק המילה שצריכה להדהד לכולנו בראש). או שזה רק אני?

לקראת האירוע הנוצץ הכנו לכם סיכום קצר ומתומצת על חרושת השמועות המדוברות, ומה אנו מצפים לראות בסבב ההכרזות הקרוב של אפל מחר ב-WWDC 2012.

iOS 6

דבר אחד בטוח. בוודאות. אפל תכריז על מערכת ההפעלה החדשה iOS 6. בתמונות שהופצו ברחבי האינטרנט צולם אולם קבלת הפנים שבו עובדי הבמה תולים שלט ענקי עם לוגו מערכת ההפעלה החדשה מבית אפל. המון חידושים טמונים במערכת החדשה, חלקם מהותיים יותר, חלקם פחות: מעבר לציפיות שיש לרוב המשתמשים על מערכת אמינה שעובדת בצורה חלקה יותר, ללא קריסות ולאגים, אפל תשלב במערכת ההפעלה את אפליקציות הפייסבוק, טוויטר ואינסטגרם. משמעות הדבר היא שבתוך מערכת ההפעלה יופיעו לחצנים שיאפשרו גישה מהירה ונוחה לכל האופציות הנפוצות באפליקציות (עדכוני סטטוס, ציוצים, שיתוף מדיה ועוד).

ידוע לנו שמהנדסי התוכנה של אפל ופייסבוק נכנסו יחד למעבדה ובמהלך השנתיים האחרונות ניסו למזג את פייסבוק בתוך המערכת. השמועות מספרות שהיתה כוונה לבצע זאת עוד ב-2010 כאשר הושקה iOS 4, אך עקב סכסוך קטן באמצע, הסדרי תשלום בעיתיים ואי הבנות – הדבר לא יצא לפועל, אך המהנדסים שבו לעשייה כבר בימיו הראשונים של טים קוק שדחף לביצוע המשימה.

Apple Maps

אפל הודיעה כבר לפני זמן רב שהיא מעוניינת להתנתק סופית מהמתחרה הגדולה גוגל. בעקבות שילוב האפליקציה של גוגל, אפל שילמה למתחרתה מיליארדים כדי לממש את זכות השימוש באפליקציית הניווט הטובה כל-כך. מעתה משתנים פני הדברים ואפל עוברת להשתמש בשירות חדש מבית היוצר שלה. אך לא תמיד שתי החברות שיחקו בחתול ועכבר, היו ימים שהשתיים היו חברות טובות למדי ושיתוף הפעולה היה פורה. מנכ"ל ומייסד גוגל אריק שמידט היה חלק מדירקטוריון החברה ויועץ מיוחד של אפל (רבים זוקפים לזכותו חלק רחב מהמצאותיה וחדשנותה של אפל). שנה בדיוק לפני כניסתו לתפקיד (יולי 2005) קנתה גוגל חברת הזנק (סטארט-אפ) קטנה בשם אנדרואיד ומשם סיפורנו כבר ידוע.

סדרת מק חדשה

כבר זמן רב שלא ראינו רענון בסדרת מחשבי המק. אפל מבינה שהלקוחות שלה אוהבים את מסך הרטינה המדהים והחד שללא ספק הוכיח את עצמו. לכן השנה החליטו באפל להביא אותו גם למסך הגדול (וגם למסך הגדול יותר! נדבר על כך בהמשך). לאחרונה הופצו ב-AppStore אפליקציות לסדרת מק חדשה עם מסך הרטינה המעולה.

לא ברור עדיין כיצד ייראה העיצוב החדש והמעניין, כך שאלמנט ההפתעה של אפל בשיאו. אנו בגאדג'טי מהמרים על:

  • Mac Pro – בשתי גרסאות סטנדרטיות וגירסה אחת חזקה של שרת.
  • Macbook Air – שתי גרסאות של 11 אינץ' ועוד שתים נוספות של 13 אינץ' עם מסך הרטינה.
  • Macbook Pro – גרסה אחת של 15 אינץ' עם מסך הרטינה ועיצוב דק יותר.

Apple TV – או iTV

טלוויזיה חכמה חדשה מבית אפל או לפחות הצגה של פלטפורמת פיתוח אפליקציות עבור הטלוויזיה. דיווחים קודמים.

הדודה של סירי

העוזרת האישית סירי כבר לא תיועד באופן אקסלוסיבי ל-iPhone 4S וכעת נוכל לראות אותה גם על מסך ה-iPad החדש.

מערכת ההפעלה OS X Mountain Lion

מערכת ההפעלה העשירית מבית היוצר של אפל שתביא עשרות חידושים. לא ניתן להרחיב על כולן בעיקר משום שרובן עדיין לא ידועות. אך ידוע על שיפורים משמעותיים באבטחה (האלמנט שאפל מאוד מתגאה בו אל מול ה-PC) ושינויים קלים בדפדפן הספארי.

עדכוני iCloud

אפל תשחרר אפליקציה של תזכירים והקלטות קוליות שיועתקו ויישמרו בענן, כך שהן לעולם לא יימחקו שלא בכוונה. כמובן שמהענן הן יגיעו לכל מכשירי ה-iDevice שברשותכם, כדי שחלילה לא תשכחו את מה שרציתם לזכור. (מישהו אמר "Ever note"?).

מערכת סטיסטיקה חדשה

חלקכם לא ישמח כל-כך לשמוע על הנתון הבא. מפתחי האפליקציות יזכו לכלי נוסף מבית היוצר של אפל כדי לעקוב אחרי המשתמשים. אומנם, המפתחים לא יוכלו לעקוב אחרי המשתמשים באופן פרטני אך מעתה הם יוכלו לקבל דיווח על השימוש שאתם עושים באפליקציות וזאת במטרה להתאים ולשפר את הנגישות ללקוחות.

קיימות מספר שמועות נוספות אך אלו עליהן כתבנו הן גם הסבירות ביותר להתממש, בעינינו.

לסיכום

אפל חברה מאוד מעניינת. אין ספק. והשנה יותר מבעבר, כולנו עוצרים את נשימתנו כדי לראות איך החברה ממשיכה להתפתח ולהתקדם גם בלי המייסד והמוח שעמד מאחורי העוצמה והחדשנות, סטיב ג'ובס ז"ל. חברה שמחדשת ודוחפת קדימה את השוק הטכנולוגי ולאורך השנים היתה בראש, נמצאת כעת במבחן. וידידינו (הגלדיאטור של האירוע) טים קוק יודע זאת.

אז האם אפל תגרום למתחרותיה להזיע? האם טים קוק יוציא את אפל לשנה חדשה וישבור את שיאיו הקודמים של סטיב ג'ובס? טוקבקים רבותי!

לחצו על LIKE לגאדג'טי ותקבלו את כל חדשות הטכנולוגיה ישירות לפייסבוק

השוואת מפרטים