הצבא האמריקאי משתכלל – יפרוש רשת מידע קרבי באמצעות מכשירי מוטורולה אטריקס

| יום ראשון, 1 ביולי 2012, 15:38 | טכנולוגיה, סלולר

אחת הבעיות הגדולות בעולם המלחמה בכלל, ובמלחמה של האמריקאים באפגניסטן בפרט, היא שיתוף והעברת מידע בין הכוחות בשטח למפקדים בתאי השליטה. השאיפה כיום, היא לשמור את הלוחמים מעודכנים ככל הניתן בכל פרט מידע אפשרי שיכול להציל את חייהם או לתרום להצלחת משימתם. לדוגמא, איך יכול מפקד בחמ"ל להעביר מידע על מארב בנקודת ציון מסוימת לכלל הכוחות בשטח בעת ובעונה אחת, ולשמור על דממת אלחוט בקשר? איך יכולים החיילים לקבל את המידע לא רק כמידע קולי, אלא גם מידע גאוגרפי חזותי? איך יכול חייל בשטח, שראה כוחות אויב מתקרבים, להודיע על כך לכלל הכוחות, וגם למפקדה, על מנת לקבל תגבורת?

שדה הקרב עמוס מאוד במידע, וקשה לעקוב אחרי כל מה שקורה בו באמצעות מערכות קשר בסיסיות. על מנת לשמור ולשפר את יכולות הפיקוד והשליטה שלהם, אחרי שש עשרה שנים של פיתוח ושתי מלחמות, האמריקאים סוף סוף מוציאים לאור את מערכת ה-Nett Warriror. מדובר במערכת תקשורת מתוחכמת, שהתרגלנו לראות עד עכשיו בעיקר במשחקי מחשב וסרטים.

המערכת תיפרס באפגניסטן באוקטובר הקרוב, עם הגעת חטיבות 3 ו-4 של הדיוויזיה העשירית לגזרה. הכוחות הלוחמים של החטיבות יקבלו מכשירי מוטורולה אטריקס שיריצו אנדרואיד, ומכשיר קשר ייעודי למוטורלה, אשר מכונה Rifleman Radio. עם יציאת החיילים למשימות, הם יעלו על המכשיר מערכות מידע גאוגרפיות הכוללות מפות, תמונות לווין ושכבות מידע אחרות, שיפרטו ללוחמים היכן הם נמצאים בעולם, היכן הם ביחס לחבריהם, ועוד. במידה והם ייתקלו בפעילי טרור, מטעני צד ואפילו אזרחים, הם יוכלו לשתף את המידע הזה עם שאר חבריהם לצוות בזמן אמת, שיוצג על גבי המסכים של כל בעלי המכשירים.

זאת ועוד, מכשירי הקשר היעודיים ישמשו כנקודות ממסר בין כלל המכשירים, אל כלי הרכב ואף המפקדות שבבסיס האם. כך יוכלו גם המפקדים הבכירים לצפות בתמונת מצב מלאה של כוחותיהם בשטח בזמן אמת, ולקבל החלטות מבוססות וחכמות יותר, שיצילו חיי אדם. יתר על כן, הקשר בין החמ"ל לחיילים בשטח הוא דו כיווני, כך שניתן להזין מידע מודיעיני שזורם אל החמ"ל בזמן אמת, וכך לדוגמה להזהיר את החיילים מפני מארבים מוסווים, עמדות צלפים או מטעני צד מוסתרים.

כך ייראה המסך בחמ"ל במפקדה

מיותר לציין כי מכשירי האטריקס יעברו עיקור טכנולוגי, ולא תהיה להם יכולת קישוריות סלולרית. המטרה היא בטחון מידע, כאשר גם כל המידע שמועבר בין המוטורולות והחמ"לים יעבור מספר קידודים כדי שאם ייורט, יהיה קשה לפענחו. כל המערכת תושתת על רשת ייעודית וסגורה הרמטית, שנקראת Warfighter Information Network-Tactical או בקיצור, WIN-T, אשר פיתוחה החל אי שם ב-1996.

בסופו של יום, הצבא האמריקאי מכניס לשימוש מערכת מידע מהמתקדמות בעולם, שייעודה לנהל בצורה יעילה יותר את הלחימה ולהציל חיי אדם, ואנו זוכים לראות שימוש צבאי משמעותי ביותר בטכנולוגיית הסמארטפונים, אשר בשבילנו כבר הפכה להיות לחלק אינטגרלי מהחיים. מי היה מאמין לפני כמה שנים, שיום אחד הלבנה הזאת שמוטורלה כל כך התגאתה בה, תהפוך להיות לסמארטפון מציל חיים?

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות