פיתוח חדש מאוניברסיטת לואיזיאנה מאפשר הפיכת חום הנפלט מגאדג’טים לחשמל

גם במחשבים והטלפונים הניידים המודרניים והיעילים ביותר כיום, חלק מהאנרגיה החשמלית הופכת לחום, ולמעשה מהווה אנרגיה מבוזבזת. כעת, תודות לפיתוח של ד”ר לונג קווה (Long Que) מהאוניברסיטה הטכנולוגית של לואיזיאנה, ניתן להשיב חלק מהאנרגיה האובדת ולהשתמש בה מחדש.

הטכנולוגיה, הנקראת זיז CNF-PZT, מורכבת מחומר פיאצואלקטרי PZT ויריעת ננו-צינוריות פחמן (הסבר מיד). ייחודם של חומרים פיאצואלקטריים הוא ביכולתם להפיק מתח חשמלי כאשר מופעל עליהם לחץ. בעבר כבר השתמשו בהם להפקת חשמל ממכוניות נוסעות (אפילו כאן בארץ), להארת רחובות בעזרת אנרגיה מהולכי רגל, אך לא בצורה כזו. החידוש הוא למעשה בקנה המידה הקטנטן בה יכולה הטכנולוגיה להיות מיושמת – לדוגמא: מכשיר סלולרי ממוצע או אפילו מתקנים זעירים בגוף האדם.

הטכנולוגיה פועלת כך: כאשר יריעת ננו-צינוריות הפחמן סופגת חום או אור, היא גורמת לעיקום הזיז, אשר בתורו מפעיל לחץ על החומר הפיאצואלקטרי. בתגובה ללחץ החומר מפיק מתח, וכך, החום אשר בדרך כלל היה אובד, חוזר למכשיר כמתח חשמלי.

יחד עם טלפונים הנטענים מגלי קול (גם הם מבוססי חומרים פיאזואלקטריים), חום הגוף וקרינת השמש, היעילות בצריכת החשמל של מכשירים שונים עולה משמעותית, ויש סיכוי טוב שבעתיד הלא רחוק ניפטר מהצורך המעיק להיסחב עם מטענים, ואפילו נחסוך חשמל וזבל בצורת סוללות ומטענים הנזרקים לאשפה.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים