גאדג'טי מסקר: 55 אינץ' של חוכמה ותלת-מימד – LG SmartTV LM860Y

גדול יותר, חכם יותר ואמיתי יותר. לקחנו לבחינה בסלונינו את ספינת הדגל החדשה והיוקרתית בקטגוריית הטלויזיות של חברת LG, ה-LM860Y. מסך 55 אינץ', טכנולוגיית LED, עיצוב נקי, אפליקציות ותלת-מימד בשילוב תמונה בעלת צבעים חמים ואמיתיים (למרות שמהשחור קצת פחות התלהבנו) כשבידינו שלט ה-Magic כשרביט המנצח.

עיצוב נקי ואלגנטי

המסך, 55 אינץ' גודלו, תחום בשלוש צלעות שחורות ודקות ברוחב סנטימטר בודד. בתחתיתו פאנל מטאלי מעוטר בסמל "פרצופה" האדום והמפורסם של החברה – עיצוב מינימלסטי ואלגנטי המסייע לחוויה נקיה בעין. המסך עצמו, מוגבה כ-10 ס"מ מהבידורית, נותן תחושה כאילו "צף באוויר" באמצעות מעמד העושה את דרכו מגב המסך. העיצוב לא נגמר בקדמת הטלויזיה: בגבה, בצד הימני התחתון של המסך ניתן למצוא שורת כפתורי שליטה, למקרה בו איננו מוצאים את השלט (שכנראה קבור בין כריות הספה). בנוסף, בצד השמאלי התחתון יימצאו שלל החיבורים (עליהם נרחיב בהמשך) ובמרכזה, על גבי רגלי המעמד, ממוקמים אזיקונים ייעודיים לאיגוד ותפיסת הכבלים – כדי שחלילה לא נפגע במראה הנקי.

העיצוב אינו פוסח על שני השלטים: האחד בעיצוב סטנדרטי יחסית, מלא כפתורים אך מאורגן בצורה קטגורית וברורה לתפעול. השלט השני, Magic שמו, יושב כקסם ביד, כיף לאחוז בו והשליטה דרכו נוחה וקלה.

מפרט וחיבורים

טלויזיית LED, בגודל 55 אינץ' ובעלת רזולוציה של 1920X1080 פיקסלים, מנגנון להחלקת תמונה (800Hz), תלת-מימד פאסיבי (כולל מנגנון הממיר 2D ל-3D), סטרימר מובנה בעל יכולת הקלטת תכנים, קישוריות WiDi, WiFi ועוד – זהו רק חלק ממפרטה המרשים של הטלויזיה (למפרט המלא). כמו המפרט, גם כמות החיבורים מגוונת ורחבה. הסירו דאגה מלבכם, כל המכשירים בסלונכם יוכל להתחבר אל "מרכז הבידור הסלוני" של LG.

 • 4 כניסות HDMI: שני חיבורים סטנדרטיים, אחד תומך ב-ARC והשני תומך ב-MHL לחיבור מכשיר סלולארי תומך (באמצעות כבל פאסיבי בלבד).
 • אנטנה: תמיכה בשידורי עידן+ (הצליחה לקלוט בצורה טובה את השידורים באמצעות אנטנה קטנה בלבד).
 • כניסת RGB: חיבור מחשב (מדור ישן יחסית) בעל יציאת DVI, יש להצטייד בכבל הממיר ל-HDMI.
 • כניסות Component, AV ו-Audio.
 • יציאת Audio אופטית.
 • 3 חיבורי USB לחיבור כונן קשיח, USB stick וכו'.
 • Ethernet וחיבור אלחוטי – WiFi.

ממשק משתמש

ממשק המשתמש של LG LM860Y פשוט ללמידה, ידידותי וקל לניווט ולתפעול. אפשר לומר כי הממשק מתחיל כבר בשלט ה-Magic. אופן ההפעלה והשליטה מתבצע באמצעות הזזת השלט (באוויר) שמניע את הסמן על גבי מסך הטלויזיה.

לחיצה על HOME בשלט ואנחנו במסך הבית ממנו משתקפים לעינינו מרבית התכנים. המסך מחולק לשניים: בחלקו התחתון פס האפלקציות ובחלקו העליון מספר כרטיסיות המחולקות לפי נושא. הכרטיסיה הראשונה מציגה תמונה קטנה של ערוץ הטלויזיה (כשברקע נשמע קול הערוץ), והכרטיסיות האחרות מאגדות תכנים לפי נושאים: פרימיום 3D WORLD, LG SMART WORLD ו-SMART SHARE. ממשק המשתמש רץ באופן חלק למדי וכל לחיצה על האייקון תכניס אותנו, באופן כמעט מידי, אל האפליקציה או התפריט המבוקש. היתרון הגדול הוא שכל התפריטים, המדריכים ולוחות המקשים הותאמו ותורגמו לעברית.

איכות תמונה

במשפט אחד: תמונה חדה, אך לא יתר על המידה שתפגע בהנאה, צבעים אמיתיים, חיים וחמים, קצת עננות וזליגה בשילוב שחור שאינו מושלם.

האפשרויות למשחק בצבע נחלקות לשניים: האחת, למשתמש הממוצע, שם כמות האפשרויות למשחק בצבע מגוונת מאוד (אולי אפילו מוגזמת). צבעים חיים, סטנדרטי, קולנוע ומשחק, אפשריות מוכנות מראש שניתן להתאימן ע"י משחק במאפייני התמונה. השנייה, אפשרות מומחה – "isf", בה ניתן לשנות מאפיינים נוספים כמו חדות אופקית ואנכית ואפשרות שליטה על כיווני הצבע, על כל מאפייניו. נראה כי LG שמה דגש גדול על הצבעים בתמונה והדבר בא לידי ביטוי בצבעים טבעיים ואמיתיים. התמונה לעומת זאת אינה החדה ביותר בה נתקלתי ובאותה נשימה אומר כי היא חדה במידה מספקת.

National Geographic Tiger Queen – צבעים אמיתיים

השחור הלא מושלם מתבטא בעיקר בעננות וזליגת אור של התאורה הממוקמת במסגרת הטלויזיה. אומנם ניתן "לתקן" זאת על-ידי הורדת עוצמת התאורה האחורית אך הדבר פוגע בהבחנה בין הפרטים, כאשר מוקרנת על המסך תמונה כהה/חשוכה. לעומת זאת, זווית הצפייה גדולה מאוד כאשר גם בזוויות קהות הצבעים נשארים בעינם וכמעט אינם מתכהים. כמו-כן, גם תאורה חזקה בחדר אינה גורעת מאיכות התמונה והצבעים מוצגים במלוא הדרם.

אפשרות נוספת וירוקה, אך לטעמי לא שימושית, הוא מצב החיסכון באנרגיה. לחיצה בתפריט הגדרות התמונה על מצב ה"חיסכון באנרגיה" תפחית מיד ובאופן משמעותי מתאורת המסך ובכך תחסוך בחשמל. האפשרות מזכירה את מצב החיסכון בסמארטפון כשתאורת המסך אינה גבוהה עד כדי כך שהעין מתאמצת בניסיון לראות את התמונה. כמו-כן ניתן להחשיך לגמרי את המסך – אופציה טובה אם רוצים לשמוע מוזיקה דרכה. כנראה שמי שקונה טלויזיה במחיר כזה פחות דואג מחשבון החשמל ובטוח לא רוצה להתאמץ כדי לראות תמונה חשוכה.

הפנים של ג'וני דאפ בשודדי הקאריביים, צבעים חמים

בדרך לחתונה עוצרים בווגאס, תמונה חדה אבל במידה

תאורה אחורית נמוכה, סצנה כהה, קשה להבחין בפרטים

סאונד

הסאונד הנשמע מהרמקולים המובנים בטלויזיה טוב למדי ואף הצלילים הנמוכים נשמעים לא רע. יחסית לטלויזיות דקות הסאונד מצויין. עוצמת הסאונד חזקה יחסית אך ככל שזו עולה (מ-50 בסקלה שמגיעה ל-100), איכות הסאונד נפגעת. לבעלי מערכת קולנוע ביתית ישנה האפשרות לחבר את הסאונד באמצעות החיבור האופטי (למרות שאני מאמין שמי שקונה טלויזיה ב-17,000 ש"ח מצוייד במערכת קולנוע ביתית טובה).

ערוצי טלויזיה

הטלויזיה מגיעה עם ממיר עידן+ לקליטת שידורים דיגיטליים, אינטרגלי (DTT). התקנת הערוצים פשוטה למדי, לאחר חיבור אנטנת עידן+, ניגשים להתקנת השידורים הדיגיטלים, לחיצה אחת והטלויזיה תאתר אוטומית את הערוצים. איכות השידורים סבירה אך אינה מהטובות שראיתי. נראה כי תמונה שאינה בנויה ליותר מ-29 אינץ' בטלויזיית CRT נמתחת לגודל 55 אינץ' ובעקבות כך איכותה יורדת משמעותית, בניגוד לערוצי ה-HD שנראים טוב מאוד על הטלויזיה (אין תלונות על הטלויזיה, יש תלונות לרשות השידור).

שידורי SD. איכות לא מדהימה, כידוע

כידוע, טלויזיות דקות לא אוהבות להקרין ספורט בשידורים רגילים. במשחק כדורגל הטלויזיה לא התקשתה אך במעקב אחרי הכדור בחבטות של אנדי ויוני נגד האחים ראיין, נראה הכדור כאילו רודף אחרי עצמו (משאיר סוג של שובל).

טלויזיה בשלושה מימדים

באופן כללי, למי שעדיין לא התנסה בצפיה של תכני 3D, אני ממליץ, כבר היום, ללכת לקולנוע ולצפות בסרט המוקרן ביותר משני מימדים. קשה להסביר את התחושה המדוייקת אבל התלת-מימד בטלויזיה זו טוב יותר מהמוצג בקולנוע. למרות מה שנהוג לחשוב על איכות הוידאו בטלויזיות, העושות שימוש בטכנולוגיית המשקפיים הפאסיביים, התלת-מימד ב-LG LM860Y אינו נופל מהמתחרות. המשקפיים הפאסיביים זולים וקלים כך שכמעט אינם מורגשים על האף (במיוחד לאלה שאינם רגילים) ובנוסף אינם תלויים בתקשורת מתמדת עם הטלויזיה. זווית הצפייה במימד האופקי אומנם רחבה למדי, אך אם תרצו לצפות בעמידה או בשכיבה, תתקלו בכפילות של התמונה. כמו-כן, לעוצמת האור בחדר אין השפעה דרסטית על איכות תלת-המימד.

סרטוני ההדגמה של הטלויזיה מדגימים את עומק התמונה של המימד השלישי, אם לעומק פנימי, מבט על תמונה בעלת נפח פנימי, או אם כעומק חיצוני, כדוגמת עצמים "היוצאים" ממסגרת המסך.

תוכן תלת-ממד Side-by-Side לפני המרה

מזהה תוכן 3D באופן אוטומטי

הטלויזיה תומכת בתכני 3D במגוון גדול של פורמטים וביניהם SBS Side By) Side) הנהוג בסרטי 3D שניתן למצוא באינטרנט. על-כן חיברנו את המחשב אל הטלויזיה ושידרנו בו סרט וידאו בשיטת SBS כשהמחשב נושא כרטיס מסך Nvidia סטנדרטי ללא שום עדכון דריבר מיוחד. הרצת סרט בתלת-מימד עבדה בצורה טובה למרות שבחלק מהפעמים נתקלתי בדיליי בין התמונה לסאונד (נובע מזמן עיבוד התמונה בטלויזיה). בחיבור הכונן הקשיח ישירות לאחד מחיבורי ה-USB, הטלויזיה הריצה את תכני תלת-המימד וה-1080 בצורה חלקה ללא שום דיליי אך הציגה את התרגום כג'יבריש.

אפשרות נוספת ופופולרית בקרב הטלויזיות החכמות, הכוללת צפייה בשלושה מימדים, היא היכולת לראות תכני טלויזיה ווידאו שיוצרו לשני ממדים – בשלושה מימדים. ככל שהתוכן באיכות גבוהה יותר (וחד יותר), תלת-המימד נראה טוב יותר במעבר משני מימדים לשלושה. שידורי החדשות בתלת-המימד לא שיפרו את המצב בארץ אך החוף של הישרדות נראה אמיתי הרבה יותר. בהתחלה הפיצ'ר נחמד אך תכנים שלא נוצרו ל-3D מזייפים לאורך כל הדרך.

חשוב לציין שאף אחד מאיתנו לא חש בכאב ראש בזמן הצפיה בתכני התלת-מימד.

אם התמונה נראת לכם מטושטשת – או ששתיתם יותר מידי או שאתם לא מרכיבים את משקפי התלת-מימד

טיפ: אם תרצו להקרין סרט מהמחשב בתלת-מימד ולהוסיף לו כתוביות בעברית תוכלו לעשות זאת באופן פשוט ונוח באמצעות תוכנת ה-POTPLAYER.

Dual Play

למה לחלק את המסך ל-2 כשכל אחד יכול לראות תמונה שונה על אותו המסך ובאותו הזמן? פונקציית ה-Dual Play חוסכת מכם את הצורך לחלוק. הרעיון פשוט, המשחק המוקרן מה-XBOX, הפלייסטשיין או ה-Wii מוצג בטלויזיה כמסך מפוצל ל-2. הטלויזיה יודעת לזהות את התוכן כפורמט תלת-מימד, לעבד אותו ולהקרינו על המסך כשתי תמונות הרצות במקביל. בניגוד לתלת-מימד בו מרכיב הצופה משקפיים בעלי שתי עדשות, אחת מקוטבת לימין ואחת מקוטב לשמאל, ב-Dual Play זוג העדשות במשקפיים מורכבות מעדשות בעלות קיטוב צד זהה. לדוגמא, משתתף א' מרכיב משקפיים ששתי העדשות בהן מקוטבות לימין ולכן רואה תמונה אחת משתי התמונות הרצות במקביל. עיבוד התמונה מהיר אך עדיין אינו מיידי, ישנו זמן שהייה בין הלחיצה לתמונה, דבר שלא קורה ללא פונקציה זאת. בנוסף, עליכם לשבת בגובה מרכז המסך, בדומה לתלת-מימד, אך באופן יותר מוקצן, זווית הצפיה האנכית מצומצמת מאוד.

Smart TV

אחד התחומים שהולכים ותופסים תאוצה בתחום הטלויזיות הוא "חוכמתה". בניגוד לטלויזיות הישנות היודעות לשייך תדר למספר ערוץ ולשמור את אופן תיכנות צבע התמונה, לטלויזיות החכמות והחדשות ישנו מחשב עם מערכת הפעלה. "החוכמה", כמו במחשב, מתבטאת בעיבוד נתונים, זיכרון, ממשק הפעלה, אפליקציות ייעודיות, עיבוד תמונה מתקדם, חיבור לאינטרנט ועדכוני תוכנה.

תכני פרימיום: תכנים ייעודיים בדמוי אפליקציות שהותאמו לטלויזיה.

 • וואלה: עדכוני חדשות וספורט, צפייה בסרטים וסדרות.
 • פייסבוק (וטוויטר): האפליקציה כבדה, איטית ולא נוחה לשימוש. זו מזהה מלל בעברית אך המקלדת פעילה באנגלית בלבד. אם תרצו להגיב, תצטרכו לעשות זאת באנגלית ולקחת נשימה עמוקה כי ההקלדה "באוויר" באמצעות שלט ה-Magic לא הכי נוחה.
 • YouTube: עובד טוב. נתקלתי בלא מעט תכנים, בעיקר קליפים, שלא ניתן היה לנגנם בטלויזיה (בניגוד למחשב והסלולאר). אופציה נוספת לשימוש ביוטיוב היא דרך ה-Social Center, אפליקציה לא הרבה יותר טובה, אך נותנת אופציה לצפיה בערוצי הטלויזיה בקטן בזמן המעבר על הפוסטים האחרונים.
 • ועוד: vTuner, רדיו אינטרנטי עם תחנות ישראליות, viewster, צפייה בתכנים שונים, Associated Press, חדשות בנושאים שונים, ו-Picasa.
LG Smart World: למרות שגם תכנים אלה וגם תכני הפרימיום הם סוגי אפליקציות, החברה החליטה להפריד ביניהם. בקטגוריה זו תמצאו אפליקציות ייעודיות מטיול וירטואלי במצגי המוזיאון ה"לובר" עד משחק הטנקים שיועד למחשבי ה-286. חלק מהתכנים ניתנים בחינם וחלקם בתשלום. אני ספרתי 287 אפליקציות, מכובד אך עדיין אפסי לעומת מעצמת התפוח או הרובוט. הממשק הייעודי של LG אומנם טוב אך נשאלת השאלה למה לא אימצו את הרובוט בעל נקודת פתיחה, משמעותית, טובה יותר. פיתוח עצמאי של תכנים ייעודים לטלויזיות החכמות עדיין לא משתלם למפתחים ולכן כשמדובר על תחום האפליקציות לטלויזיה החכמה, אין לחברה הרבה במה להתגאות.
דפדפן: מציג את האתרים בצורה מלאה ויפה, מזהה פלאש באופן חלקי (באנרים כן וסרטי וידאו לא. ואני שואל: "למה לא להיפך?"). בדומה לדפדפן של המחשב גם כאן ניתן לסמן אתר למועדפים, לבחור בזום המסך (75%-200%) ולצפות באתר במסך מלא (ללא כתובת האתר והלחצנים). בנוסף, בשורת הלחצנים מקום ייעודי לחיפוש באמצעות המנוע המועדף. הקלדת הכתובת או השאילתה לחיפוש נעשית בצורה יחסית פשוטה, באמצעות שלט ה-Magic, אך אם מדובר על יותר ממילה, הפשטות הופכת למסורבלת. באמצעות שלט ה-Magic והמקלדת הוירטואלית, בוחרים אות-אות באמצעות הסמן על המוצג על המסך – עד יצירת מילה או משפט (הנושא יורחב בקטגוריית השליטה).

אפשרות נוספת וחביבה היא צפייה בערוץ המשודר בחלונית קטנה בזמן הגלישה בדפדפן. אם אתם לא רוצים לפספס את תחילת המערכון הבא של "הפרלמנט" אך מעדיפים לוותר על סדרת הפרסומות ולהתעדכן, תוכלו לעשות זאת ביחד ולחזור בלחיצת כפתור ברגע שאלו יסתיימו. חסרון אחד בולט, לא פעם עלתה השגיאה "אין די זיכרון", אם בפתיחת מספר אתרים במקביל או לאחר זמן שהייה ארוך באתר מסויים.

DLNA

כמה כיף לחבר בין מכשירים ללא צורך בחוטים! בשביל זה LG "הכניסה לתמונה" את ה-DLNA. הטלויזיה מסוגלת להתחבר אל הסמארטפון (או כל מכשיר אחר תומך), לגשת לכל תכניו ולהציג זאת על מסך הטלויזיה. תמונות, סרטים ושירים – בלי כבלים או הכנות מראש שדורשות קימה מן הספה. כדי שמכשירים יוכלו "לדבר" ביניהם, יש לדאוג תחילה שהטלויזיה והסמארטפון ימצאו על אותה רשת אינטרנט אלחוטית. לאחר מכן, יש להתקין אפליקציה המאפשרת את הגישה במכשיר – אני התקנתי את ה-"iMediaShare" (אנדרואיד), ולגשת אל מסך הבית שם נבחר בתפריט החיבורים ובו נראה חיבור חדש. לאחר שההתלהבות מעט דעכה ניגשתי לבדוק האם ניתו לבצע שתי פעולות במקביל, לדוגמא: ניגון שיר וגלישה בדפדפן הטלויזיה. לצערי אופציה זאת אינה אפשרית כרגע אך מקווה שחשבו על כך ונראה זאת בעידכוני התוכנה הבאים.

איפה הסקייפ?! בתור משתמש ציפיתי שטלויזיה כל כך חכמה תגיע מוכנה, חומרה ותוכנה. אך אם רוצים סקייפ אנו נדרשים לחבר חומרה חיצונית, מצלמה ייעודית, במחיר של 499 ש"ח החל מספטמבר 2012. האומנם?

שליטה

על ממשק המשתמש כבר הרחבתי ולכן אתמקד בשלטים. לטלויזיה שני שלטים. האחד סטנדרטי והשני Magic. הסטנדרטי עמוס בלחצנים אך עדיין שומר על קבוצות לחצנים בסדר קטגורי, האחיזה בשלט נוחה ויש אפילו מקום לאצבע התומכת. שלט ה-Magic, כשמו כן הוא, קסום וכיפי לשימוש, אינו מכיל הרבה לחצנים והאגודל מנצח על כל הלחצנים. ניכר כי LG שמה דגש מיוחד על הנדסת האנוש בבנייתו.

חסרון בולט בסט השלטים הוא החוסר במקלדת. בעת הקלדת כתובת בדפדפן או חיפוש תוכן ביוטיוב לצורך הקלדת מספר מילים, נדרשת אקרובטיקה של היד ולחיצה על כל אות בנפרד.

בנוסף לשני שלטים אלו ישנה אפליקציה לסמארטפון (אנדרואיד, iOS). השימוש באפליקציה נוח ויכול לחליף את השימוש היום-יומי בשלטים. ישנם כמה כפתורים השולטים על פונקציות מרכזיות בטלויזיה אך היתרון המרכזי הוא הפיכת מסך הסמארטפון לפאד ואת האצבע לעכבר. כמו-כן, בחלק מהמקומות בהם נדרש להכניס מלל נפתחת מקלדת. בגדול, נראה כאילו האפליקציה עוד בשלבי פיתוח. שליטה קולית, בדומה לטלויזיות החכמות של Samsung, תתאפשר בעתיד ובשפה האנגלית.

סיכום

LG ממשיכה להניע את ספינת הדגל בגאווה ובהחלט יש הצדקה לכך: LM860Y היא טלויזיה חכמה בעלת ממשק קל ונוח לתפעול, במיוחד כשהשליטה מבוצעת משלט ה-Magic. הצבעים החמים והאמיתיים וכמו-כן חדות התמונה מעניקים לעין חווית צפייה יוצאת דופן בשידורי HD וחוויה שטרם פגשתי כמותה בשידורי תלת-מימד. השחור שאינו מושלם, המגרעות של הדפדפן וכמות האפליקציות המזערית שהחברה מציעה – כל אלו עלולים לפגום מעט בחוויה הכוללת, אך לא להעלים אותה לגמרי.

הטוב: העיצוב, צבעי התמונה החיים, התלת-מימד, ממשק המשתמש, שלט ה-Magic, פונקציית ה-Dual Play.

הרע: כמות התכנים והאפליקציות, תמונה שחורה אינה מושלמת ומעוננת, זליגת התאורה האחורית.

המכוער: מצב החיסכון, אין מצלמה מובנת ומצלמה חיצונית ייעדית מחירה 499 ₪.

מחירים:

מחיר מומלץ לצרכן לדגם 55LM860Y הוא 16,990 ₪
מחיר מומלץ לצרכן לדגם 47LM860Y הוא 9,990 ₪ (ישווק החל מחודש אוגוסט)

לחצו על LIKE לגאדג'טי ותקבלו את כל חדשות הטכנולוגיה ישירות לפייסבוק

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות