הקונגרס האמריקני: ZTE ו-Huawei מהוות איום בטחוני על ארה”ב

לפני זמן לא רב החלו השמות Huawei ו ZTE לחדור לתודעה כשהבטיחו שלל מכשירים חדשניים בעלי חומרה חזקה ובמחיר נמוך ושווה לכל כיס. נשמע לא רע, אך מסתבר שלא כולם מוכנים לקבל את הענקיות הסיניות בזרועות פתוחות – הקונגרס האמריקני טוען בדו”ח מיוחד כי שתי החברות מהוות איום על בטחונה של ארצות הברית.

היום צפוי להתפרסם דו”ח שגובש לאחר 11 חודשי חקירה שניהל הקונגרס אחר פעילותין של Huawei ו-ZTE, המציג תמונה בעייתית מאוד. על פי טיוטת הדו”ח שהגיעה לידי סוכנות הידיעות רויטרס, Huawei ו-ZTE מואשמות בכך שלא סייעו בתהליך החקירה, וחמור מכך – כשלו בהצגת מסמכים שיציגו את מידת קשריהן עם הממשלה הסינית ולכן גם קיים חשד שהשתיים פועלות על פי האינטרסים של המעצמה הסינית. במקרה Huawei קיימות גם האשמות של “חוסר אמינות, שוחד, שחיתות, התנהגות מפלה והפרת זכויות יוצרים”. פרטים נוספים מהדו”ח עדיין לא זמינים לציבור הרחב, אך יושב ראש ועדת החקירה פנה אל עסקים בארה”ב וביקש מהם – “מצאו ספקי מכשירים אחרים אם אכפת לכם מהקניינכם הרוחני, מהפרטיות של לקוחותיכם ומבטחונה הלאומי של ארצות הברית”. אין ספק שהמשפט הכבד הזה של יו”ר הועדה עשוי בהחלט להשפיע על בחירתם של אמריקאים רבים ואף עתיד לפגוע בפעילותן של שתי הענקיות הסיניות בארה”ב.

הממשל האמריקני חושד כי בעת ייצור נתבים, ראוטרים ורכיבי תקשורת אחרים, ZTE ו-Huawei מוסיפות אפשרות לקבלת מידע “מהדלת האחורית” שבקלות יוכל לעבור לממשלה הסינית. הקונגרס האמריקני מודע לעובדה כי מרבית מוצרי התקשורת (ובכלל) מיוצרים בסין ומודע לכוחה הגדול שמתקבל באמצעות היכולות הנסתרות של אותם רכיבים. סין גם מוכרת לקונגרס כמעצמת סייבר בקנה מידה עולמי, ומכאן עולה גם חשש שסין תצליח לחדור ולאסוף מידע רגיש חשוב על כלכלת וצבא ארה”ב.

חברת ZTE מסרה בתגובה: “אין אנו צריכים להיות במרכזה של החקירה, לא יותר מכל חברה מערבית אחרית. אנו חולקים באופן נחרץ על ממצאי החקירה”. גם Huawei בחרה שלא לשתוק ומסרה באמצעות דובר החברה כי “מדובר בהתקפה חסרת בסיס שבפזיזותה עלולה לפגוע במקומות העבודה של אמריקאים ובחדשנות האמריקאית”.

היריבות בין ארה”ב וסין, במיוחד במרחב הסייבר, אינה עניין חדש. אם אכן יתגלו ההאשמות כנכונות, מדובר בצעד דרסטי וקיצוני מאוד של הממשל הסיני שככל הנראה לא בוחל באמצעים על מנת לקבל מידע על היריבה הגדולה מהמערב. אך אל לנו לשכוח כי במקום בו מעורב כסף גדול, מעורבת גם שחיתות רבה ואולי בכלל מדובר על ניסיון להגן על האינטרסים של חברות התקשורות האמריקאיות שחוששות לרווחיהן בעקבות חדירתן של הענקיות הסיניות לשוק האמריקאי.

 האם מדובר על קונספירציה אמריקאית? או שמא דווקא בערמומיות סינית?

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים