גאדג’טי מסקר: Logitech Zone Touch T400 – חווית Windows 8 שונה לגמרי

| יום ראשון, 18 בנובמבר 2012, 17:52 | כללי

מערכת ההפעלה Windows 8 של מיקרוסופט היא אולי הדבר הטוב ביותר שקרה בזירת ה-PC מאז המצאת מערכת חלונות או הקטסטרופה הגדולה ביותר מאז Windows Vista, תלוי את מי שואלים. בעוד המערכת מרגישה בבית על גבי מחשב לוח, למשתמשים במחשבים נייחים או ניידים ייקח זמן להתרגל לחסרונו של כפתור ההתחל המיתולוגי ולמיקומם החדש של התפריטים, אך הבעיה הייתה ונשארה שתפריטי המערכת, האפליקציות וכל המשתמע מהן תוכננו בראש ובראשונה עבור מסך מגע וקשה שלא להרגיש תסכול בעת נסיון לנווט בחנות האפליקציות של החברה עם עכבר ומקלדת. כאן לוג’יטק נכנסת לתמונה עם עכבר ה-Zone Touch T400 המיועד במיוחד לשימוש עם מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט.

מפרט טכני ועיצוב

העכבר כולל שלושה לחצנים – לחצן ימני, שמאלי ולחצן רצועת משטח המגע הממוקם באזור בו נמצאת בדרך כלל הגלגלת, עליו נדבר בהרחבה בהמשך. העכבר הינו קטן יחסית ושוקל 68 גרם, מה שהופך אותו לאידיאלי לנסיעות אם כי לוג’יטק לא משווקת אותו ככזה. החלק העליון של העכבר עשוי מקשה אחת ואין הפרדה בין הלחצן השמאלי לימני מה שנותן לו מראה נקי ואחיד למעט סמל לוג’יטק המוטבע בחלקו הקדמי. העכבר סימטרי לחלוטין כך שהמשתמש מסוגל להשתמש בו ביד ימין או ביד שמאל באותה מידת נוחות. מצידי העכבר קיימת רצועת גומי המקיפה אותו לכל צידיו המבטיחה שהעכבר לא יחליק מהיד ויספק אחיזה נוחה בזמן השימוש. בתחתית העכבר נמצא חיישן אופטי 1000DPI  אשר לא ניתן לתכנות על ידי שינויים חומרתיים או בעזרת תוכנת ה-Set Point של החברה, כפתור הדלקה וארבע פדים זעירים העוזרים לו להחליק בקלות על גבי כל משטח.

העכבר פועל על סוללות (כלולות באריזה) ולוג’יטק טוענת כי כל זוג סוללות יצליח לספק אורך חיים של עד כ-18 חודשים. בעוד איננו יכולים לבדוק עד תום את הצהרה זו, ראוי לציין כי לאחר שבוע וחצי שהעכבר היה דלוק וראה שימוש נרחב, תוכנת ה-Set Point עליה גם נרחיב בהמשך, מראה לנו כי הסוללות עודן טעונות במלואן. ראוי לציין כי הסוללות המגיעות עם העכבר הן של חברת Duracell מה שמראה כי לוג’יטק לא חסכה ובחרה לכלול סוללות חזקות מיצרן מוכר. בנוסף לעכבר תקבלו חוברת הדרכה טיפוסית ב-14 שפות שונות, אם כי עברית לא אחת מהן, ואת דונגל ה-USB. הדונגל האלחוטי הינו בגודל מזערי וגם הוא אופטימלי לשימוש עם מחשבים ניידים. הדונגל מחובר לעכבר באמצעות רשת פנימית בתדר 2.4Ghz ומתפקד כדונגל All-in-one עבור מוצרי לוג’יטק תומכים ומסוגל להתחבר לעד 6 מקלדות ועכברים בו זמנית. על הנייר לוג’יטק טוענת לטווח שימוש של עד 10 מטרים. עקב מגבלות פיזיות לא יכולנו לבדוק את את העכבר בטווח זה אך נציין כי העכבר תפקד בצורה יוצאת דופן גם במרחק של 4-5 מטרים ממשדר ה-USB.

תוכנת ה-Logitech SetPoint

בעת חיבור העכבר למחשב, יעבוד העכבר ללא עכבה או צורך ראשוני בהתקנת תוכנה ייעודית. עובדה זו תקפה גם בשימוש ב-Windows 8 וגם כאשר תחברו אותו למחשב Windows 7 אשר טרם שודרג. נוכל להשתמש בגלילה למעלה ולמטה ולעשות שימוש בלחצני העכבר אך על מנת לנצל את מרב יכולותיו, עליהן נרחיב בפסקה על חווית השימוש, נצטרך להתקין את תוכנת ה-SetPoint של לוג’יטק. לא מדובר בהליך מסובך שכן ברגע החיבור Windows כבר תקפיץ חלון המבקש להתקין את התוכנה במחשב. ההתקנה מתבצעת ברקע ולוקחת מספר דקות, בעזרתה נוכל להגדיר את אפשרויות הגלילה השונות של העכבר ואת שני אזורי הלחיצה השונים הקיימים במשטח המגע. בנוסף, התוכנה תציג את מצב חיי הסוללה של העכבר ותזכיר להחליף סוללות במקרה הצורך.

YouTube Preview Image

חווית שימוש

גולת הכותרת. כיצד העכבר של לוג’יטק מסוגל לשפר את חווית השימוש ב-Windows 8? עד כמה ניכר החוסר בגלגלת פיזית ועד כמה הוא באמת נוח לשימוש? על כל השאלות הנ”ל נשיב כעת בהרחבה.

הדבר הראשון שנשים אליו לב כשידנו תונח על העכבר הוא המחסור בגלגלת. במטרה להפוך את העכבר לאביזר המותאם יותר למערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט, הוסרה הגלגלת הרגילה ובמקומה עיצבה לוג’יטק רצועת מגע התומכת בעד 4 מחוות אצבע אותן מסוגלת Windows לזהות. בדקות הראשונות היד תרגיש בחוסר התקן פיזי בעת שתעשה את התנועה לכיוון מרכז העכבר, אך לאחר מכן חווית הגלילה בעזרת משטח המגע מרגישה טבעית לחלוטין, בדומה לגלילת העמוד בסמארטפון. ולאחר התקנת התוכנה תתווסף עוד פונקציה למשטח המגע אשר אינה קיימת בעכברים רגילים – גלילה לצדדים. למרות שהמשטח הינו ארוך וצר, הגלילה לצידי העמוד עדיין נוחה לשימוש. נוכלו להגדיר בעזרת התוכנה כי בעת גלישה באינטרנט גלילה למעלה או למטה תעביר אותנו לעמוד הבא/הקודם בדף האינטרנט וגלילה רגילה תתבצע לצדדים או שגלילה רגילה תתאפשר גם למעלה/למטה וגם לצדדים בכל האפליקציות.

העכבר מרגיש בבית בכל מטלה רגילה שהיינו רגילים לעשות עד כה במחשב נייח, אך רק כאשר משתמשים בו לניווט בממשק המטרו מבינים את סגולתו האמיתית של משטח המגע. כפי שכולם יודעים ממשק המטרו מכיל אפליקציות שרובן לא מאכלסות שטח גדול מאוד של המסך ולרוב דורשות גלילה בעזרת מגע על מנת להציג את כל רבדי התוכן. השימוש בעכבר על מנת לגרור את הסמן בתחתית העמוד הינו מגושם ולא אינטואיטיבי ולכן נעשה בעזרת איזור המגע של העכבר. כעת כל שעלינו לעשות על מנת לנווט עד לסוף הרשימה הבלתי נגמרת של קטגוריות בחנות האפליקציות הוא לזוז בעזרת האצבע בדרך הנוחה לנו – למטה, למעלה, או ימינה ושמאלה. פעולה זו הופכת את השימוש בתפריט המטרו לטבעי ואת השימוש באפליקציות מסויימות, שבעבר היה למטלה מרגיזה, לנוח ופשוט.

בנוסף למחוות משמשת הרצועה במרכז העכבר כלחצן כפול כאשר נוכל להגדיר פעולות שונות כאשר נלחץ בחלקו הקדמי או האחורי של העכבר. כך נוכל להגדיר לדוגמה כי לחיצה על חלקו הקדמי של משטח המגע יעביר אותנו ישירות למסך ההתחל ללא הצורך המייגע להריץ את סמן העכבר לאורך צידו של המסך על מנת להעלות את האפשרות או ללחוץ על כפתור ייעודי במקלדת. אפשרות נוספת היא להגדיר את חלקו האחורי של העכבר להחזיר אותנו לאפליקציה האחרונה שנעשה בה שימוש. כך למשל כאשר תתקבל התראה על אימייל חדש, נוכל לעבור ולקרוא אותו ולאחר מכן בלחיצת כפתור לחזור לשולחן העבודה ולהמשיך לצפות בפרק החדש של תאוריית המפץ הגדול. לאחר זמן מה של התרגלות מצאנו את עצמנו עושים שימוש נרחב באופציה זו והיא הפכה לחלק בלתי נפרד מהשימוש ב-Windows 8.

עם כל התכונות ואפשרויות ההתאמה שמביא עימו העכבר לשוק, קשה שלא לשים לב לכמה חסרונות. בראש ובראשונה צריך לציין את רגישות הכפתורים – כאשר נלחץ על הלחצן הימני או השמאלי נגלה כי עלינו להפעיל כוח רב יותר מאשר בעכבר רגיל על מנת שהלחיצה תתקבל. זאת בהתאם לעובדה שציינו לעיל כי גוף העכבר עשוי מקשה אחת ואין הפרדה חיצונית בין הלחצנים. בעיה זו תחלוף עם הזמן כאשר ידכם תתרגל לכוח הנדרש אך יש לקחת זאת בחשבון. בעיה נוספת שתתעורר אצל הגיימרים שבינינו היא הכמות המועטה של כפתורים. בעוד לוג’יטק לא משווקת עכבר זה כמיועד לגיימרים, היה ניתן להוסיף כמה כפתורים ייעודיים בצידי המכשיר מבלי לפגוע בצורתו ובכך לפנות לקהל יעד המעוניין לנצל את יכולות Windows 8 ועדיין להנות מחווית משחק מלאה. בעיה אחרונה נוגעת למשתמשים בעלי ידיים גדולות – כמו שכבר ציינו זהו עכבר קטן יחסית ואנו צופים כי לא יהיה נוח כלל לשימוש מתמשך עבור אנשים בעלי ידיים גדולות מהממוצע.

סיכום

העכבר החדש של לוג’יטק הינו מענה אפשרי עבור אלו השוקלים לשדרג ל-Windows 8 אך חוששים מאי תאימות מערכת ההפעלה למחשב שולחני והחוסר בכפתור ההתחל. העכבר יפהפה, נוח לאחיזה ומשטח הגלילה החדש הוא פתרון נהדר לניווט בממשק המטרו של מיקרוסופט ולאחר שבועיים ללא גלגלת, איננו מתגעגעים אליה כלל. עלות העכבר כ-45 דולרים והוא לחלוטין מהווה פתרון זול לאלה המחפשים להוציא את המיטב מ-Windows 8 ללא השקעה יקרה במסך מגע חדש.

מה אהבנו

  • עיצוב יפהפה ואחיזה נוחה
  • משטח מגע מדויק וקל לשימוש
  • לחצנים יעודיים הניתנים לתכנות
  • התקנה פשוטה ומהירה

מה לא

  • רגישות נמוכה של הלחצנים הראשיים
  • כמות מועטה של כפתורים
  • גודל העכבר לא מתאים לכל יד

Logitech Zone Touch T400 | ציון: 8.5

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות