גאדג’טי מסקר: MeeGo 1.1 למחשבים ניידים – קטנה קטנה, אבל… בשביל מה?

בשנים האחרונות, בהן אני מגלה עניין רב בתחום הטכנולוגיה והגאדג’טים, הסקתי כי הדרך הטובה ביותר לבדוק מוצר חדש היא לשכוח מהישן לזמן-מה ולנסות להגיע לאותם התוצרים, או טובים יותר, במינימום זמן וביעילות רבה יותר. כך עשיתי גם הפעם: במשך כל סוף השבוע זנחתי את מערכת ההפעלה Windows XP שנמצאת על הנטבוק שלי (ASUS 1000HE) מאז נרכש בשלהי 2008, לטובת MeeGo 1.1, שראתה אור בסוף אוקטובר השנה. אני מודה – בהתחלה זה היה מגניב ונוצץ, אך עם הזמן נוספה גם המסקנה שזה – במילים עדינות – לא כל כך נחוץ.

בכל הקשור לתהליך הטכני – החל מההתקנה, דרך יצירת פונקציית ה-Dual Boot יחד עם Windows XP ועד להתקנת רכיבי מערכת שאינם מגיעים מובנים מראש – אוכל לומר רק מילים טובות: תהליך ההתקנה כולו אורך כ-3 דקות בלבד, ואינו מלווה בכל מיני מסכים מציקים: התהליך מתחיל ומסתכם בבחירת שפה למערכת ההפעלה (כן, גם עברית, אך נגיע לזה בהמשך), הגדרת חשבונות ותצורת התקנה – כמה שטח מהדיסק הקשיח יש להקצות עבור מערכת ההפעלה. ברגע שהמשתמש מסיים להגדיר את כל הנ”ל, מופיע מד טעינה שבמשך 3 דקות בלבד מצביע על התקדמות התקנת מערכת ההפעלה, שגודלה כ-3 ג’יגה-בייט.

בסיום ההתקנה מופיע בפנינו סרטון הפתיחה המרשים שלפניכם, ומייד אחריו מופיעה במלוא הדרה מערכת ההפעלה הטרייה, שממשק המשתמש שלה לא שונה בהרבה מזה של קודמתה – Moblin. מיגו בנויה בצורה פשוטה למדי: לרוחבו של המסך מופיע סרגל לשוניות, שהן בעצם קישורים מהירים ל”אזורים” העיקריים של המערכת. לשוניות מסוימות אפשר להזיז ואף להסיר ולהחליף באחרות מתוך מאגר ייעודי, למרות שכרגע יש רק שתי לשוניות נוספות שלא זכו להימצא בסרגל ברירת המחדל, אך אני מאמין שעם הזמן תתווספנה עוד. כעת נעבור על הלשוניות ותוכנן:

הלשונית הראשית של המערכת היא Myzone (או – בית), המכילה תזכורות על גבי לוח שנה, רשימת מטלות וכן סרגל הפעלה מהירה לאפליקציות ותוכנות שתגדירו כמועדפות. החלק הרחב יותר של המסך מכיל עדכונים מרשתות חברתיות כגון פייסבוק, Twitter ו-Last.fm, דפי אינטרנט שביקרתם בהם לאחרונה וקבצים ששמרתם או התקנתם לאחרונה. על פונקציונאליות עמוד הבית הזה ניתן לדון רבות, שכן אין בו יותר מידי אפשרויות אופטימיזציה, ותיאלצו להסתפק במה שיש – וזה כל מה שיש. לעוברים ממערכות Windows, למשל, יורגש חסרונו הבולט של שולחן עבודה מסודר. כדי לפתור חלק מהחסך הזה באה לשונית האזורים (Zones), המאפשרת למיין את כל התוכנות הפתוחות לאזורים מוגדרים. לדוגמא: אזור עם תוכנות הקשורות לשיעור בו אתם נמצאים כרגע – קורא PDF, עורך מסמכים ותצוגת שקופיות, ואיזור לרגעים המשעממים יותר בהם תרצו לשחק, לצ’וטט עם חברים או לצפות ביוטיוב.

לשונית נוספת וחשובה למדי היא לשונית התוכנות (Applications) המאגדת תחת תפריטים נגללים ומקוטלגים את כל התוכנות המותקנות על המערכת: עזרים, משחקים, אינטרנט, מדיה, משרד והגדרות מערכת. בנוסף, תוכלו לבחור תוכנות מועדפות שיוצמדו לסרגל ההפעלה המהירה שבעמוד הבית.

שתי הלשוניות המחברות אתכם לעולם החברתי הן Status ו-People. על “סטטוס” לא נרחיב יותר מידי, משום שהיא מהווה מן ארכיון עדכונים מטוויטר, מה שכבר נמצא בגרסא מצומצמת ויפה יותר בעמוד הבית. לשונית ה”אנשים” שימושית ומגוונת יותר, ובה תמצאו ממשק אחד שיוכל לחבר אתכם למגוון רחב של תוכנות צ’ט כגון מסנג’ר, צ’אט פייסבוק, ICQ (מה?!), שרתי IRC ועוד. כל חלונות השיחה, לא משנה תחת איזה פרוטוקול, מאוגדים לחלון אחד המופרד בלשוניות. כך, למשל, תוכלו לשוחח עם חבר מהפייסבוק ובלשונית אחרת להפיץ הודעות בערוצי IRC.

הלשונית שמהווה את החיבור לעולם הרחב היא, איך לא – Internet. הדפדפן המובנה ב-MeeGo הוא Google Chrome 6, המותאם בצורה מושלמת לעבודה עם מערכת ההפעלה, הן מבחינת שינויי ממשק שהותאמו למחשבים בעלי רזולוציות נמוכות כמו נטבוקים והן מבחינת התממשקות עם לשונית האינטרנט, המציגה שתי שורות של דפי אינטרנט ממוזערים: העליונה מכילה את הלשוניות שהיו פתוחות לאחרונה, והתחתונה את הדפים שביקרנו בהם הכי הרבה. אם כרום של גוגל לא עונה לצרכים שלכם, דבר לא ימנע מכם להתקין את הדפדפן המועדף עליכם (מלבד Internet Explorer, כמובן, שאינו תומך כלל בלינוקס).

לשונית People
לשונית Zones

לשונית שהתעכבתי עליה לא מעט זמן היא ה-Media. לצערי הרב, MeeGo התקשתה מאד בהפעלת קבצי מדיה מהסוג שאנו מכירים. למשל: על מנת לנגן קובץ MP3 או לצפות בסרטון AVI נאלצתי לבצע לא פחות מ-15 התקנות שונות, מאחר ואפילו רכיבי ההתקנה הדרושים להתקנת קודק ה-DivX לא היו מותקנים מראש. כך גם נגן המדיה הפשוט דיו, שאינו מסוגל לספק חווית צפייה המתעלה על המינימום. הייתי מעדיף לחכות 10 דקות נוספות במהלך ההתקנה מאשר להתקין בעצמי רכיבי מערכת מסוימים.

תחום בו MeeGo דווקא מצטיינת הוא בכל הקשור להתקנים חיצוניים המחוברים למחשב, עליהם ניתן לשלוט תחת הלשונית Devices. החל מזיכרונות פלאש ניידים ועד לטלוויזיית ה-LCD בסלון, המערכת יודעת לזהות כל אחד מהם ולהציע איטראקציות שניתן לבצע איתם. למדפסת שלי, מסדרת LaserJet של HP, איתרה המערכת באופן אוטומטי דרייברים מותאמי לינוקס וביקשה להתקינם. אל עמוד ההגדרות הכללי של המערכת ניתן גם כן להגיע דרך הלשונית הנ”ל.

שתי לשוניות ברירת המחדל האחרונות הן Bluetooth ו-Networks שאת מה שהן מבצעות אנחנו מכירים טוב מאוד, אני מאמין. לטעמי ניתן היה לאחד בין שתי הלשוניות תחת השם Connectivity, ולהוסיף אחת העונה לשם More שתפתח תפריט נגלל עם אזורים נוספים. אבל זה רק אני.

ומה לגבי עברית, אתם שואלים? ובכן: שיפור, אך זה עדיין לא קרוב לרמה מספקת. ניתן אמנם להפוך את מערכת ההפעלה לדוברת עברית, כולל לקריאה מימין לשמאל, אך כנראה ששפת הקודש התישה את אינטל מוקדם מדי – תפריטים ואזורים רבים תורגמו רק בחלקם, ובלא מעט כפתורים ומסגרות הטקסט פשוט גולש החוצה, ובמקרה הגרוע יותר – נחתך. לכתוב בעברית גם כן אפשרי, וזה דווקא עובד נפלא – אפילו היישור של טקסט אנגלי מעורב בעברי. אופציה חשובה בעניין השפה, המוכרת לנו מ-Windows וממערכות נוספות תחת צירוף המקשים Alt+Shift, אינה קיימת כאן כברירת מחדל, משום מה. על מנת להפעיל בכל זאת את האופציה, יש צורך להכנס לטרמינל (המקביל של DOS ב-Windows) ולבצע כמה פקודות.

תהליך ההתקנה

הגנת סיסמא

המשחק Frozen Bubbles

בכל הקשור להתאמת חומרה, גם כן נעשתה עבודה מצוינת: המערכת מסוגלת לזהות את כל מאפייני החומרה של המחשב, בין אם מדובר בשליטה בעוצמת הווליום באמצעות קיצורי מקלדת ייעודיים, הפעלה וכיבוי של תקנים מסוימים כגון WiFi ו-Bluetooth, שינוי רמות בהירות וכיוצא באלה. להפתעתי הרבה, גם אופציית המולטי-טאץ’ של 1000HE התאפשרה לאחר שהפעלתי אותה.

מאפיין נוסף של 1000HE שהייתי סקרן לבחון תחת מערכת ההפעלה חדשה הוא זמן הסוללה, שעל פי הגדרות היצרן (ואחרי אימות שלי) הוא כ-9 שעות פעילות כאשר מערכת ההפעלה נמצאת על מצב IDLE. עם MeeGo, דבר שלא ממש מפתיע אותי, התראה על סוללה חלשה (5%) התקבלה “רק” לאחר 10 שעות ו-10 דקות.

חסרונות
– לא מעט תכונות חיוניות (כמו ניגון DivX והחלפת שפה בלחיצה) דורשות הגדרה מיוחדת, ולעיתים זה גם לא כל כך פשוט לביצוע.
– דפדפני אינטרנט אחרים לא מצליחים להסתנכרן עם לשונית האינטרנט.
– דרוש ידע מוקדם בפקודות הטרמינל של לינוקס על מנת להתקין תכונות מסוימות.
– עמוד בית לא פונקציונאלי.

יתרונות
– מהירה, יציבה ועמידה.
– ניצול קטן מאד של משאבים.
– מעוצבת כהלכה.
– מסוגלת לזהות ולתמוך בארסנל רחב של התקנים חיצוניים.

לסיכום, כמעט כמו בכל הפצה אחרת של לינוקס, המערכת מבצעת על הצד הטוב ביותר כל מה שהוגדר לה שביכולתה לעשות. השילוב של הגרפיקה העדינה אך מרשימה יחד עם רמת הביצועים הזו הופכת את MeeGo לתוספת נחמדה לצד מערכת ההפעלה הראשית שלכם.

למרות החסרונות ואי הפונקציונליות שהזכרתי לא פעם, חשוב לזכור שזו בסך הכל הצצה ראשונית לדבר האמיתי, הצפוי לראות אור באפריל 2011. פרטים נוספים נקבל ככל הנראה החל ממחר, בכינוס MeeGo שייערך בין התאריכים 15-17 בנובמבר באיצטדיון Aviva באירלנד.

השוואת מפרטים