שירות Google Reader נסגר ו-feedly גובה את המשתמשים

reader-retired

בשבוע שעבר הודיע דרך פוסט בבלוג של גוגל אורס הויצלה (Urs Hölzle), סגן מנהל בכיר בחברה ואחד מעשרת עובדיה הראשונים, כי גוגל עורכת נקיון נוסף וסוגרת מספר שירותים ישנים שכבר הספיקו לצבור אבק. מבין השירותים הרבים שנסגרו, אחד הצליח לתפוס את תשומת ליבם של המשתמשים. מדובר בשירות Google Reader הותיק, שעלה לאוויר בשנת 2005 ושימש כאגרגטור של תכנים ע”י שימוש ב-RSS.

השקנו את Google Reader בשנת 2005 מתוך רצון להפוך את מציאת התוכן והמעקב אחרי אתרים אהובים ברשת לפשוטה יותר. על אף כמות המשתמשים הנאמנים העושים שימוש במוצר, לאורך השנים השימוש בו הלך ופחת ועל כן, החל מה-1 ביולי, 2013, נסגור את שירות גוגל רידר. (Urs Hölzle)

כמחאה על סגירת השירות, צצו להן עצומות שביקשו מהמשתמשים להשמיע קולם למען מניעת סגירת שירות ה-RSS של גוגל. הקהל דיבר ולאחר כ-5 ימים הגיעה העצומה לכדי 126 אלף קולות, כמות מזערית שכנראה מוכיחה את טענותיה של גוגל לירידה בכמות המשתמשים בשירות ולפיכך, למרות אהבתנו למוצר, לא עושה רושם כי גוגל תשנה את דעתה בנושא בעקבות המחאות שצצו ברשת בימים האחרונים.

גוגל פורשת, פידלי מרוויחה

feedlyמיד עם הודעתה של גוגל על הוצאתה של גוגל רידר לגמלאות, יצאו בריש גלי כל שירותי האגרגציה המתחרים בהודעה כי סגירת השירות לא תפגע בשימוש השוטף באפליקציות ושירותי הרשת השונים המספקים מעקב אחר חדשות באמצעות שימוש ב-RSS.

חלק משירותי האגרגציה שקמו בשנים האחרונות כדי לספק תצוגה נוחה ומרשימה יותר לשם קריאת חדשות מאתרים באמצעות RSS התבססו מיום הקמתם על שירותי Google Reader, אחד כזה הוא פידלי (Feedly). פידלי החלה את דרכה כתוסף לדפדפן, שישב על-גבי שירות גוגל רידר וסיפק לו עיצוב חדיש שהקנה תחושה של מגזין, במקום רשימה משעממת של כותרות. עם השנים פידלי התרחבה גם לעולם המכשירים הניידים ומציעה כיום לא רק את אותם תוספים עבור הדפדפנים, אלא גם שלל אפליקציות לפלטפורמות הניידות השונות על-גבי טאבלטים וסמארטפונים.

כתוצאה מההודעה על סיום חייה של Google Reader יצאו המשתמשים לחיפוש אחר אלטרנטיבות ראויות והייתה זו פידלי שזכתה לתהודה משמעותית דרך אינספור איזכורים בכתבות המציעות חלופות לשירות של גוגל. תהודה זו הובילה את פידלי לגידול של מעל ל-500,000 משתמשים ב-48 השעות לאחר הודעתה של גוגל על סגירת גוגלר רידר, יותר מפי 4 מהמצביעים בעצומה למען השארת השירות בחיים.

שלל אלטרנטיבות לגוגל רידר

גוגל רידר, על אף היותו שירות ותיק, איננו האופציה הנוחה ביותר או הטובה ביותר שקיימת לשם איסוף חדשות ממקורות שונים ברשת. לאורך השנים, קמו להם מספר שירותים ואפליקציות שלקחו את רעיון איסוף החדשות תוך שימוש ב-RSS והפכו אותו ליפה ונגיש הרבה יותר. לפניכם חלק מאותם שירותים ואפליקציות:

  • Feedly – זמינה כתוסף לדפדנים (כרום, ספארי, פיירפוקס), אפליקציה ל-iOS, אפליקציה לאנדרואיד
  • Pulse – זמינה כשירות רשת, אפליקציה ל-iOS, אפליקציה לאנדרואיד (לאחרונה דיווחנו כי נשקלת האפשרות לרכישתה ע”י הרשת החברתית LinkedIN).
  • Flipboard – זמינה כאפליקציה ל-iOS ולאנדרואיד
  • News360 – זמינה כשירות רשת, תוסף לדפדפנים ואפליקציות ל-iOS ולאנדרואיד
  • Zite – זמינה כאפליקציות עבור פלטפורמת iOS, אנדרואיד ו-WP7

באם אתם מכירים אפליקציות\שירותי רשת נוספים, נשמח לשמוע ולשתף.

השוואת מפרטים