הוכרז: ממשק Thunderbolt Falcon Ridge – העברת נתונים בקצב של 20Gbps

thunderbolt

במהלך הכנס השנתי של איגוד השדרנים (NAB) הציגה חברת אינטל את הדור הבא של ממשק ה-Thunderbolt הנושא את שם הקוד Falcon Ridge. הממשק החדש שעתיד לצאת לשוק כבר בשנה הבאה יאפשר העברת נתונים בקצב שיעמוד על 20Gbps – פי 2 ממהירות הדור הקיים של Thunderbolt Cactus Ridge אשר מגיעים לקצב העברת נתונים של 10Gbps. הממשק החדש יתמוך לאחור גם בכבלים ובמכשירים התומכים בדור הנוכחי.

ה-Thunderbolt הוצג לראשונה כחלק ממערכת מחשב בפברואר 2011, כאשר אפל, אשר פיתחה את הממשק לצדה של אינטל הציגה את ה-Thunderbolt בסדרת מחשבי המקבוק פרו שלה. העדכון שמציגה כעת אינטל לממשק ה-Thunderbolt מתכונן לדור העתיד ויאפשר הצגת תמונה באיכות 4K (החיבור משמש כיציאת וידאו ואודיו) ובמקביל יוכל לבצע ברקע גם העברת קבצים בין שני מחשבים.

ממשק ה-Thunderbolt לא הצליח לתפוס תאוצה על אף יתרונותיו בכל הנוגע למהירות וכיום ניתן למצוא אותו בעיקר במחשבי המקינטוש השונים. הממשק הנפוץ יותר כיום בשוק הינו ה-USB 3.0, אשר מספק מהירות העברת נתונים בקצב של 5Gbps בדור הנוכחי, נמוך בהרבה מהדור הנוכחי של ה-Thunderbolt. כך גם בדור הבא, הצפוי לממשק ה-USB 3.0 קצב העברת הנתונים יעמוד על כ-10Gbps, בדומה לדור הנוכחי של ה-Thunderbolt.

חדשות נוספות שמספקת אינטל בנוגע לממשק הוא עדכון ביניים של הדור הנוכחי שיישא את שם הקוד Redwood Ridge ובעוד זה ימשיך ויאפשר העברת מידע בקצב של 10Gbps, בדומה לקצב של ה-Cactus Ridge, הוא ייבנה לתוך מעבדים מהדור הרביעי של אינטל שעתידים לצאת לשוק כבר החל מהחודשים הקרובים, בשונה מהממשק הקודם שדרש התקנה על-גבי בקר נפרד, מה שהעלה את עלות מימושו בדור הנוכחי של המחשבים.

אינטל הדגימה את דרך פעולתו של ממשק ה-Thunderbolt Falcon Ridge העתידי במהלך כנס ה-NAB, שם הצליחה להראות כי הממשק מגיע למהירות של כ-12.5Gbps ועובד בו זמנית עם שני דיסקים חיצוניים מבוססי SSD.

השוואת מפרטים