מזל טוב: מערכת ההפעלה Windows בת 25

מי היה מאמין? חצי יובל כבר עבר מאז הגיחה לעולם מערכת ההפעלה הפופולארית פרי פיתוחה של מיקרוסופט. במשך כל שנותיה הגדירה "חלונות" לא מעט אבני דרך ומונחים חשובים בחיינו הטכנולוגיים, וכמעט בלתי אפשרי לדמיין היכן היינו היום אם חלונות לא הייתה שם ב-1985.

כיום, 25 שנה בדיוק לאחר שחרור גרסה 1.0 של Windows, זוכה המערכת לנתח שוק של כמעט 90 אחוזים, כשאת 10 האחוזים הנוספים תופסות מערכות הפעלה אחרות, לרבות הפצות שונות בקוד הפתוח של לינוקס ו-Mac OS של אפל. למרות הנתון המרשים הזה, במהלך שנותיה הראשונות לא זכתה מערכת ההפעלה להתלהבות רבה, שכן היא בסך הכל היוותה ממשק גראפי למערכת ההפעלה הטקסטואלית DOS, ובהתאם גם התבססה על חסרונותיה – כדוגמת היכולת להפעיל רק תהליך אחד בכל רגע נתון, או אי-היכולת לשמור על יציבות בעת קריסה של אחד מרכיבי המערכת.

פני הדברים השתנו במאי 1990 עם שחרורה של גרסה 3, שמכרה לא פחות מ-10 מליון עותקים תוך שנה וחצי. אז למדה מערכת ההפעלה לעבוד מול זיכרונות גדולים יותר מ-640KB, ואף הייתה בעלת יכולות מולטימדיה. עד 1995 המשיכה מיקרוסופט בפיתוח שלוחות של גרסה 3 ומיתגה אותן כ-Windows NT, שנועדו בעיקר לשוק העסקי, כאשר על פי פרסומי שיווק ראשי התיבות של NT הן New Technology. לראשונה, נותקה מערכת ההפעלה מתלותה העיקרית במערכת DOS ויכלה לעבוד באופן עצמאי.

הפריצה הגדולה של Windows הגיעה באוגוסט 1995, אז הושקה Windows 95 (וקצת לאחר מכן גם NT 4) עם ממשק חדש ומהפכני, שחלקים נרחבים ממנו נותרו עד היום במערכות ההפעלה המודרניות של מיקרוסופט. ב-1998 הושקה Windows 98, שהכירה לעולם את נפלאות ה-USB וכבר הכילה בתוכה כברירת מחדל את דפדפן האינטרנט Internet Explorer ואת תוכנת הדואר Outlook Express, דבר שהביא בסופו של דבר להכחדתם של שירותים תומכים כמו הדפדפן Netscape.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TWfcZmynwFU[/youtube]

בשנת 2000 הושקה Windows Millennium Edition (או בקיצור – ME), שהייתה האחרונה להתבסס בצורה כזו או אחרת על מערכת DOS. גרסה זו, בדומה ל-Vista מ-2006, זכתה לתגובות שליליות במיוחד עקב חוסר יציבות מחריד שחוו המשתמשים. את העוול הנורא תיקנה מיקרוסופט עם שחרורה של Windows XP בשנת 2001, שגם לאחר עשור הינה מערכת ההפעלה הפופולארית ביותר בעולם בכלל ובסדרת Windows בפרט, עם נתח שוק נוכחי של 56%.

את מקומה של מערכת Vista כנושאת הדגל תפסה לאחרונה Windows 7, שיצאה לשוק באוקטובר 2009 וזוכה להצלחה רבה במכירות. Windows 7 בנויה ברובה על ליבת המערכת של Windows Vista, אם כי נעשו בה שינויים מודולאריים רבים המאפשרים למערכת לפעול כהלכה גם על מחשבים חלשים יותר כמו נטבוקים.

אלו היו 25 שנותיה של Windows, ממש (ממש!) על קצה המזלג.
ספרו לנו, מתי פגשתם לראשונה ב-Windows? איזו גרסה לדעתכם הייתה (או עדיין) הטובה ביותר, ומה תצפו לראות במערכת בשנים הבאות?

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות