פייסבוק מעוניינת ברכישת אפליקציית הניווט Waze בכמיליארד דולר

waze_fbחברת הניווט Waze נמצאת במגעים עם פייסבוק לרכישתה בתמורה לסכום של עד מיליארד דולר, כך מדווחים הבוקר בכלכליסט. זוהי אינה הפעם הראשונה בה השמועות לגבי מכירתה של Waze עולות לאוויר וכבר בתחילת השנה החלו לצוץ דיווחים לגבי משא ומתן למכירתה של חברת הניווט לאפל בסכום נמוך משמעותית שעמד אז על כחצי מיליארד דולר. דיווחים מוקדמים יותר כבר הזכירו בעבר מגעים למשא ומתן בין פייסבוק ל-Waze, אך יש לציין כי הדיווחים מעולם לא אושרו על-ידי החברה הישראלית או על ידי מי מהחברות עימן היא עמדה כביכול במשא ומתן.

הקשר של Waze עם פייסבוק מתחיל לפני קצת יותר מחצי שנה, אז הוסיפה החברה לאפליקציית הניווט שלה צד חברתי ואיפשרה לנו להתחבר לפייסבוק ולחלוק עם החברים שלנו את מיקומנו לקראת היעד ואת המסלול בו בחרנו לנסוע. פייסבוק מצידה, הופכת כל סלע בכדי להרחיב את נוכחותה על הסלולרי שלנו וכנראה שאפליקציית Waze הישראלית, לה כ-45 מיליון משתמשים פעילים ונתח שוק של 10% מכלל אפליקציות הניווט בארה"ב, היא דרך נפלאה לעשות זאת תוך שהיא גם נכנסת לתחום נוסף בו עדיין לא היתה מעורבת – תחבורה ודרכים.

waze1המו"מ המתנהל כעת בין שתי החברות נמצא בשלב די מתקדם שלפניו כבר באה חתימה על הסכם מכירה ראשוני, אך אם זה יוביל בסופו של דבר לרכישה בפועל, תהיה זו אחת מהעסקאות היקרות ביותר של הרשת החברתית פייסבוק. הרכישה הגדולה ביותר התבצעה לפני קצת יותר משנה כשפייסבוק העבירה לבעלותה את אינסטגרם תמורת למעלה מ-700 מיליון דולר במזומן ובמניות. כמו כן, לא תהיה זו הפעם הראשונה שפייסבוק רוכשת חברות ישראליות – במהלך השנתיים האחרונות רכשה הרשת החברתית את סנאפטו ופייס.קום תמורת 60 ו-70 מיליון דולר, בהתאמה.

ב-Waze תמיד חששו ממכירת החברה לאחת מהחברות הגדולות כדוגמת אפל, מיקרוסופט וגוגל, להן אינטרס מובהק לתעדף את המשתמשים הבלעדיים שלהן. כך למשל, אם המשא ומתן השמועתי אל מול אפל האמריקאית היה מגיע לכדי רכישה, סביר להניח ששירותי הניווט של Waze היו נחסמים בעבור משתמשי מערכות ההפעלה של גוגל ומיקרוסופט – מצב שיהיה סביר הרבה פחות אם תהיה זו פייסבוק שתרכוש את החברה. בשלב זה טרם ידוע מה יעלה בגורלו של מרכז הפיתוח של Waze הנמצא בישראל, שכן פייסבוק נוהגת לפרק את מקום מושבן המקורי של החברות אותן היא רוכשת ומעבירה את ליבת עובדיה למשרדיה שמעבר לים.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות