משרד האוצר: החל פינוי תדרי הדור הרביעי בישראל, יושלם עד 2015

4g-lte-israelבהודעה לעיתונות ששיחרר הבוקר משרד האוצר נמסר כי בתום דיונים משותפים אל מול משרד הבטחון, הושג הסכם במסגרתו יפנה צה”ל את תדרי התקשורת הפרטיים בהם עשה שימוש – אותם תדרים עליהם צפויה לקום רשת הדור הרביעי בישראל. פינוי התדרים יבוצע באחריות משרד הבטחון וימומן כולו על ידי משרד האוצר, כשעל פי ההודעה לעיתונות יחלו עבודות הפינוי באופן מיידי.

על אף שחלק גדול מהתדרים החדשים יהיו זמינים לשימוש הציבור הרחב עד לסוף שנת 2013 כפי שמבטיח כעת משרד האוצר, תהליך הפינוי יושלם רק בעוד שנתיים, במהלכן יהיה על צה”ל למצוא תחליף ראוי והולם לתשתיות התקשורת שאין באפשרותו לפנות בטווח הזמן המיידי. יחד עם השגת ההסכם, מסר משרד האוצר כי בעתיד תוקם ועדה משותפת למשרדי האוצר, הבטחון והתקשורת שכל תכליתה יהיה לדון בפינוי תדרים ובייעול השימוש בהם.

למרות החדשות הטובות, אין לצפות שכבר בחודשים הקרובים נוכל להנות מיתרונותיו של הדור הרביעי בישראל, שכן משרד התקשורת עוד לא הציג מכרז להקצאת התדרים ואף לא את התנאים המקדימים לו. על פי הידוע בשלב זה, במכרז העתידי מתכוונות להשתתף כל חמש ספקיות הסלולר הישראליות – פלאפון, סלקום, אורנג’, גולן-טלקום והוט-מובייל, על שני תדרים בלבד – 1800MHz ו-2600MHz.

פריסת רשת דור רביעי תעניק למשתמשי הסמארטפונים בישראל טווח קליטה מוגבר וכן גלישה במהירויות גבוהות במיוחד, כפי שקורה כבר חודשים ארוכים בארה”ב ובמדינות רבות באירופה. במשרד האוצר מגדירים את מהלך פריסת הרשת כצעד משלים למיזם הסיבים האופטיים שהוא מקדם בשיתוף משרד התקשורת, במטרה להעניק לצרכן הישראלי חיבור מהיר לאינטרנט במחשוב הנייח.

השוואת מפרטים