עם דגש על טלויזיה ובידור ביתי: כל הפרטים מההכרזה הגדולה של מיקרוסופט על Xbox One

xbox-one-eventאפשר לנשום לרווחה. ההכרזה הגדולה של מיקרוסופט על מה שייקרא מהיום Xbox One כבר מאחורינו, וכל הפרטים שאתם צריכים לדעת כבר נמצאים אצלנו. איזה מידע קיבלנו בהכרזה המתוקשרת ומה השאירו פתוח לקראת כנס E3 שיתקיים בחודש יוני?

הצגת הקונסולה

מיד לאחר שהציגה את שמה של הקונסולה החדשה – Xbox One, המשיכה מיקרוסופט עם הצגה מרשימה שלה, של הבקר החדש ושל מצלמת הקינקט החדשה. הפילוסופיה שעומדת מאחורי הקונסולה החדשה היא “All in One” ומעניקה בעצם לא רק פלטפורמה מהשורה הראשונה למשחקים אלא מקום לצפות בו טלויזיה ומקום לבלות בו עם החברים שלנו. ה-Xbox One יגיע בעיצוב אפור כהה ונראה פחות או יותר זהה בגודלו ל-Xbox 360 הראשון (לפני הדיאטה). המראה החדש והמרובע של הקונסולה לא הפיל אותנו מהרגליים, אך השלט החדש נראה טוב ובאופן מוזר עושה רושם כאילו הוא קל יותר מזה של ה-360. מיקרוסופט לקחה את הגישה המסורתית של סוני והמשיכה עם שלט לא שונה בתכלית אך משופר. בהכרזה נאמר הרבה על החידושים שהגיעו עם ה-Xbox 360 ואף הוזכר כי “עתיד ה-360 ייחשף בכנס E3”. האם מדובר בדגם ה-Stingray שמככב בשמועות?

ההכרזה של מיקרוסופט לא התמקדה בגיימינג אלא בבידור ביתי – משחקים, טלויזיה ואינטרנט. כמו שנחשף בהרבה שמועות בעבר, ה-Xbox One ישאף ליצור הרמוניה בין כל המכשירים החכמים שברשותינו וישלב בין הקונסולה עצמה, האביזרים שלה (הבקר האלחוטי ומצלמת הקינקט) ומכשירים חיצוניים כמו טאבלטים, סמארטפונים ועוד. המיקוד החדש יהיה בטלויזיה ובתכנים שלאו דווקא קשורים לגיימינג, כמו שידורים חיים ותוכן בלעדי.

תאריך ההשקה הוזכר רק לקראת סוף האירוע עם הטווח המטושטש “לקראת סוף השנה”.

הממשק

הממשק החדש נראה, באופן טבעי, כמו שילוב בין מערכת ההפעלה Windows 8 ל-Dashboard שאנחנו מכירים מה-360. למעשה, הוא נראה נוח למדי ואינטואיטיבי למי שהתנסה עם Windows 8 בעבר. מערכת ההפעלה החדשה היא למעשה שלוש מערכות שונות שמשלבות בין ה-Dashboard ליכולות של Windows 8. מה זה אומר? שנוכל, למשל, להתקין על ה-Xbox One אפליקציות תומכות Windows 8 ולהשתמש בקונסולה כמו שהיינו משתמשים בטאבלט.

אחד מהשיפורים הבולטים זו היכולת לעבור בין משחק לסרט או לדפדפן, לדוגמא, באופן מיידי – ללא עיכובים מיותרים או זמני טעינה. מאחר והקונסולה תעבוד ביחד עם מצלמת הקינקט החדשה, הממשק יעבוד בצמוד ליכולות הזיהוי הקולי והצילום בצורה יעילה מתמיד: נוכל להגיד “Xbox on” והקונסולה תזהה את שמנו ותעביר אותנו אל החשבון האישי מבלי הצורך לבחור שם משתמש או להקליד סיסמה.

מצלמת הקינקט תתמוך ביותר תנועות ומחוות, כמו ה”צביטה” שאנחנו מכירים ממסכי המגע של הסמארטפונים – רק שכאן אנו עושים תנועה עם שתי הידיים במקום רק עם האצבעות. אם למשל, סיימנו לשחק והנחנו את השלט – הקונסולה תשמור לנו את המשחק באופן אוטומטי וגם תעצור אותו אם “יצאנו מהפריים” של הקינקט.

בנוסף, הוצג מצב Snapmode המאפשר לנו לחלק את מסך הטלויזיה בין התכנים השונים, והפעם נוכל להשתמש בממשק בזמן שהסרט רץ (בניגוד לממשק הנוכחי שמשתלט על כל המסך ברגע שמעלים אותו) ולהציג, למשל: מידע על הסרט והשחקנים, קדימונים שיצאו, סרטים אחרים בסגנון או באותה סדרה ואפילו המקומות בהם נוכל לקנות כרטיס קולנוע כדי לראות את סרט ההמשך.

לבסוף, נאמר כי תוכנת ה-Skype תהיה חלק אינטגרלי מהקונסולה ובעזרתה נוכל לנהל שיחות וידאו גם בזמן שאנחנו משחקים או צופים בסרט. ה-Achievements החדשים יהיו הרבה יותר “אישיים” ויהוו תהליך שממשיך להשתנות ולהתעצב על ידינו.

חומרה

ה-Xbox One יגיע עם 8 ג’יגה של זכרון RAM, כונן קשיח בנפח 500 ג’יגה, כרטיס WiFi מובנה, כונן Bluray ומעבד עוצמתי המבטיח לתת פעולה שקטה – בניגוד ל- Xbox 360, שיצר די הרבה רעש, כמעט כמו שואב אבק משנות ה-80. בתמונה ששוחררה המציגה את הצד האחורי של הקונסולה, ניתן לראות שני שקעי HDMI, שני שקעי USB, שקע לקינקט ושקע Ethernet לתקשורת.

Xbox_Consle_Sensr_controllr_F_TransBG_RGB_2013

הבקר החדש

היורש של בקר ה-Xbox 360 לא נראה שונה מקודמו – כל הכפתורים שלו נשארו זהים, אך יש כמה שיפורים חשובים בשלט החדש: עיצוב דק יותר, ההדקים האחוריים (טריגרים) יגיבו טוב יותר וחצי ה-D-Pad יהיו מדוייקים יותר. האמת? זה בדיוק מה שרצינו מהשלט חדש.

Xbox_Controller_RHS78_TransBG_RGB_2013

Kinect

מצלמת הקינקט החדשה תהיה חלק אינטגרלי מהקונסולה – היא תגיע ביחד איתה ולא בתור אביזר משני ותהיה חשובה בדיוק כמו השלט המוכר. המצלמה החדשה תהיה עוצמתית בהרבה ותתמוך ביותר נקודות זיהוי בגוף האדם, מה שיעזור למפתחים ליצור משחקי תנועה וריקוד טובים יותר וכן יהפוך את ממשק הקונסולה לחכם יותר. המצלמה תוכל לזהות את כל המפרקים והאצבעות שלנו בנפרד, תדע לזהות אם נסובב את המרפק או נעשה תנועות מינוריות ואפילו תדע אם קצב הלב שלנו סדיר או מואץ לפי תנועת הגוף. ברגע שנרים את השלט, מצלמת הקינקט תזהה שהתחלנו לשחק ותפעל בהתאם כדי להפוך את המשחק לאינטואיטיבי מתמיד.

Xbox_Sensor_F_TransBG_RGB_2013

Xbox Live

שירות ה- Xbox Live נמצא איתנו כבר לא מעט זמן וכעת הוא הולך לגדול למימדים חדשים: הובטח כי השירות ירוץ על 300,000 שרתים בכל העולם (בהשוואה ל-15,000 שפועלים ברגע זה על השירות הנוכחי) ויאפשר לכל המשתמשים גישה לשירות ענן הכולל לא רק את השמירות שלנו מהמשחק אלא סרטונים ותמונות שצילמנו במהלכו. רכיב ה-Achievements החדש יהיה תהליך משתנה שמתעצב על ידינו ועל ידי החברים שמשחקים איתנו. נרמז כי כעת יהיה תיעוד בוידאו של ה-Achievements ואיך בדיוק השגנו אותם, אך זה לא נאמר בפירוש. החידוש החשוב ביותר הוא שכעת יתאפשר מספר גדול יותר של שחקנים על כל שרת נתון ואולי נוכל לראות לראשונה על הקונסולה משחקים של 64 שחקנים ויותר.

Xbox_Home_UI_EN_ROW_No3rdParty

שיתוף פעולה עם EA

אחרי שמיקרוסופט סיימה לדבר על Xbox One, הגיע הזמן לדבר על משחקים ותכנים חדשים. ראשונה עלתה לבמה חברת EA שהכריזה על שיתוף פעולה הדוק עם מיקרוסופט, כשפרטים רחבים יותר אודותיו נקבל בכנס E3. מה שכן הוכרז הוא מנוע חדש ועוצמתי הנקרא Ignite שיפעיל ארבעה משחקי ספורט חדשים שיגיעו בטווח של חודשיים מהשקת הקונסולה: Fifa, NBA, Madden NFL ו-UFC. מתוך הארבעה, גולת הכותרת היה משחק ה-Fifa ואף הוזכר כי הוא יקבל תוכן בלעדי עבור Xbox One. לאחר מכן הוצג קדימון בו מככבים בפעולתם ארבעת המשחקים. הקדימון הציג גרפיקה יפה עם תנועת שחקנים מציאותית יותר, תאורה מרהיבה ויותר תשומת לב לפרטים הקטנים כמו תנועת הבגדים. מצד שני, אנימציות הפנים היו לא-מרשימות בעליל וחלק מהפרטים כמו כר הדשא ב-Fifa נראו דומים מדי למה שאנחנו כבר מכירים מהדור הקיים.

Forza Motorsport 5

המשחק הבא שהוכרז הוא כותר בלעדי ל- Xbox One, משחק המירוצים Forza Motorsport 5. לא נאמר הרבה על המשחק מלבד הצגתו של קדימון מרשים למדי שברגעים מסוימים היה קשה להאמין שלא מדובר בגרפיקה מעובדת אלא במנוע המשחק בפעולה. משחק זה יהיה זמין עם השקת ה-Xbox One. אם בכותרים בלעדיים עסקינן, נספר שמיקרוסופט הבטיחה 15 משחקים בלעדיים בשנה הראשונה להשקת הקונסולה, כש-8 מהם הם זכיונות חדשים לחלוטין.

Quantum Break

אחד מ-8 הזכיונות החדשים הוא Quantum Break של חברת Remedy. הצגת המשחק היתה מאוד מסתורית, אך נאמר כי מדובר במשחק חברתי בו כל שחקן משפיע על השתלשלות האירועים. לפי הקדימון, נרמז כי בתור שחקנים נוכל לעצור את הזמן ולהשפיע על אירועים שונים אבל היה קשה לדלות יותר מזה.

Call of Duty: Ghosts

ההכרזה שגנבה לכולם את ההצגה היתה ללא ספק זאת של Call of Duty: Ghosts: אחרי שהובהר לכולם שה-DLC למשחקי Call of Duty ימשיך לקבל תקופת בלעדיות ל-Xbox, הגיעו להצגת המשחק עצמו. Infinity Ward ציינו כי הם לא רצו להוציא “עוד משחק בסדרה” ולכן זנחו את סדרת Modern Warfare לטובת חוויה חדשה ומרעננת עם Ghosts. המשחק החדש יהיה, לראשונה מזה שנים, חדש: עולם חדש, דמויות חדשות, עלילה חדשה ומנוע הדור-הבא שיחליף את המנוע המיושן שראינו ב-Black Ops II. הוצגו שלושה קדימונים שונים: אחד נתן מבט אל מאחורי הקלעים של המשחק והמנוע העוצמתי שיפעיל אותו, השני עשה השוואה גרפית בין Modern Warfare 3 ל-Ghosts והשלישי היה קדימון מהסוג שמוכר את המשחק ועושה לנו חשק שיגיע אלינו כבר.

ב-Call of Duty: Ghosts נשחק בעולם אלטרנטיבי בו אמריקה נמצאת בשיא חולשתה. הארץ מפורקת, השלטון מעורער והעולם כולו נמצא בחוסר וודאות מול איום מסתורי. חיילי ה-Ghosts הם יחידת העילית הטובה ביותר שיש לארה”ב להציע, והפעם נוכל להשתמש גם בכלב תקיפה שיהיה חלק מהצוות. המפות יהיו דינאמיות וישתנו במהלך המשחק עם רעידות אדמה ואסונות טבע אחרים וכן שינויים שיהיו בשליטת השחקן כמו הפלת מצבור של בולי עץ או פתיחה של סכר.

כל הקדימונים נראו טוב והתאורה בהם היתה מרהיבה. בהדגמה של יערות הג’ונגל, תווי הפנים של הדמויות ואפילו היד שאוחזת בנשק – ראינו שיפור משמעותי על פני הגרפיקה שקיימת במשחקי CoD היום. מצד שני, תווי הפנים ועצמים אחרים לא נראים טוב יותר מאיך שהם נראים ב-Far Cry 3, למשל. כך או כך, נצטרך לחכות לסרטוני משחקיות מתקדמים יותר כדי שנוכל באמת להעריך את הגרפיקה המתקדמת. אולי הפרט הכי חשוב הוא שהמשחק יפעל על 65 פריימים לשניה בכל זמן נתון – חדשות טובות לכל שחקן שמעריך משחק ללא קרטועים ונפילות פריימים.

שירותי טלויזיה

כמו שאמרנו, המיקוד בהכרזה לא היה על גיימינג טהור אלא על בידור, ובמרכזו הטלויזיה. ה-Xbox יאפשר לנו לצפות בשידורי טלויזיה הישר מהקונסולה, אך לפני שאתם מתלהבים – נמסר שהשירות יהיה זמין בעת השקתו רק לתושבי ארה”ב ורק עם תוספת של מכשיר נוסף.

Halo, הפעם כסדרת טלויזיה

חשבתם שקשה להפוך משחקים לסרטי קולנוע? במיקרוסופט מתכוונים לקחת את זה צעד אחד קדימה וליצור סדרת טלויזיה המבוססת על Halo. לשם כך, נוצר חיבור מעניין בין חברת 343 (המפתחת הנוכחית של סדרת Halo) לסטיבן שפילברג. שיתוף הפעולה הזה יניב סדרה חדשה שתגיע כתוכן “פרימיום” ל-Xbox One. האם “פרימיום” אומר שנצטרך לשלם על הפרקים? לא נאמר במפורש, אז בשלב זה ניאלץ להמתין לעוד פרטים בנושא.

שיתוף פעולה עם שידורי ה-NFL

זה כנראה לא יהיה רלוונטי לצופים בארץ, אבל Xbox One יוכל להעביר משחקי NFL בשידור חי ולהביא באותו זמן את כל המידע והסטטיסטיקות לאוהדים שרופים או לשחקני Fantasy Football. החוויה שמה דגש על חברתיות, ותאפשר לנו לחלוק את חוויותינו מהמשחק עם כל החברים, גם אם כל אחד רואה את המשחק בסלון ביתו.

סיכום

אין ספק שמיקרוסופט למדה מכמה מהטעויות של סוני והציגה אירוע קצר יותר, המשודר בכל רחבי העולם ומבלי שהצופים יצטרכו לסבול לאגים וניתוקים. ההצגה המוקדמת של הקונסולה היתה מהלך יפה ולא השאירה ספק. מצד שני, קשה להתנער מההרגשה שלא ראינו מספיק: מה עם עוד כותרים בלעדיים? מה עם הדגמה מורכבת יותר של יכולות בקר הקינקט החדש? ואיפה לעזאזל Bungie כשצריכים אותם עם הדגמה של Destiny? לכל אלה, נראה שנצטרך לחכות לכנס E3 שיתרחש בעוד 20 יום בלבד. בינתיים, נמשיך להביא את כל הפרטים, השמועות וההדלפות על Xbox One.

לכתבה המקורית ב-Gamex

השוואת מפרטים