חוקרי מיקרוסופט פיתחו טכנולוגיה להעברת קבצים באמצעות גלי קול

nfc_forum-brand_guide-p2p-c_0טכנולוגיית ה-NFC אשר מצויה במכשירי הסמארטפון החדשים מאפשרת לנו לבצע התממשקות קלה ומהירה בין שני מכשירי קצה והתקנים שונים כגון רמקולים, אוזניות, כרטיסי ביקור ועוד. בכדי לנצל את הטכנולוגיה, על שני ההתקנים להכיל שבב חומרה ייחודי – אחרת לא יוכלו לתקשר ביניהם בשיטה זו. לפיכך, צוות חוקרים מחברת מיקרוסופט אשר פועל בהודו, לקח על עצמו את המשימה לפתח טכנולוגיה דומה עבור מדינות מתפתחות בהן די נדיר למצוא מכשירי טלפון הנושאים את טכנולוגיית ה-NFC או ה-Bluetooth.

בתום עבודה מאומצת הצליח צוות החוקרים לפתח טכנולוגיה חדשה להעברת מידע בשיטת Peer to Peer. הטכנולוגיה לא דורשת חומרה נוספת במכשיר, אלא רק מיקרופון ורמקול, אותם ניתן למצוא בכל מכשיר סלולרי. גם כאן, בדומה לקישוריות NFC, שני מכשירים יוכלו לתקשר ביניהם רק בעת קרבה פיזית.

הטכנולוגיה לוקחת את המידע הדיגיטלי וממירה אותו לרצף של אותות (גלי קול) באמצעות אפליקציה ייעודית בשם Dhwani. הקול המושמע דרך הרמקול של המכשיר הראשון נקלט דרך המיקרופון של המכשיר השני ומעובד חזרה מקול למידע דיגיטלי. התהליך כפי שהוא מתואר נשמע פשוט אך לקול המופק מתווספים כמובן רעשי סביבה ועל כן בחרו החוקרים לנצל טווח תדרים ספציפי לגילום האותות, 6-7 קילו-הרץ. כמו כן, אם לסמארטפון מספר מיקרופונים, האפליקציה תדע לזהות זאת ולבחור את זה הקרוב ביותר לסאונד המופק.

בדומה ל-NFC, תקשורת לטווח קצר (Near Field Communication) המוכרת לנו בעיקר מהמפרטים של הסמארטפונים החדשים, Dhwani מסוגלת להעביר מידע בין שני מכשירים הנמצאים בטווח של עד 10 ס”מ. עד פה הכל נשמע אוטופי לחלוטין, אך כמו כל טכנולוגיה, גם כאן יש חסרונות, הבולט שבהם – מהירות העברת המידע עומדת על 2.4 קילוביט לשניה. להמחשה, מהירות זו נמוכה פי 20 ממהירות החיבור של מודם חיוג 56K (שהיה נפוץ בארץ בסוף שנות ה-90). העברת סרט HD באמצעות טכנולוגיה זו עשויה לארוך כמה שנים, אך מסרים כתובים, פרטי אנשי קשר ודומיהם, יועברו באופן מידי ממש כמו בממשקי ה-Beam של אנדרואיד. בנוסף להעברת מידע בין שני מכשירים, ניתן יהיה לנצל את הטכנולוגיה לצורכי תשלום באמצעות מגע.

dhwani-acoustic-peer-to-peer

מידע נוסף על הטכנולוגיה ניתן לקרוא באתר המפתחים של מיקרוסופט.

(מקור – Android Authority)

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים