טוב שההגה בידיים של הקוריאנים: שירות האוטובוסים החשמליים הראשון בעולם

לפני כשבועיים השיק הממשל העירוני בסיאול, בירת דרום קוריאה, את שירות האוטובוסים החשמליים המסחרי הראשון בעולם. בניגוד לפעמים קודמות בהן נוסו דברים דומים, כמו בלוס אנג’לס ומומבאי, מדובר בתהליך רשמי של הצטרפות חברה מפעילה, ולא ניסיון.

ההשקה הגיעה לאחר תהליך של כשנה וחצי של תכנונים, בשיתוף עם חברת יונדאי וחברה קוריאנית מוכרת פחות בשם Hankuk Fiber. הרכבים עצמם עשויים מתרכובות סיבי פחמן (בניגוד למתכות הרגילות), אשר מפחיתות בצורה משמעותית את משקל הרכב ומחזקות את השלדה (בדומה לתרכובות בהן משתמשת BMW). הדיווחים מספרים על נסיעה של כ-83 קילומטרים מהטענה בודדת (הלוקחת כחצי שעה), ומהירות מירבית של 100 קילומטרים לשעה.

כרגע אמנם נמצאים בשימוש רק חמישה אוטובוסים במסלול בו החברה נותנת שירות, אך בהדרגה יוחלפו כל 14 האוטובוסים במסלול בכאלה חשמליים. הממשל הסיאולי הצהיר שבכוונתו להפוך מחצית משירותי האוטובוסים בעיר לחשמליים עד לשנת 2020, כחלק מיעד כולל של 120,000 רכבים חשמליים על הכביש עד שנה זו.

בינתיים, אצלנו, לפני מספר ימים הודיעה חברת מטרופולין שהחודש צפוי להתחיל ניסוי ראשון באוטובוס היברידי בקווי השרון של החברה. בנוסף, פרוייקט המטרונית בחיפה, האמור להביא איתו אוטובוס חשמלי ראשון מסוגו בארץ וייעול התחבורה הציבורית באיזור, מתקדם לאיטו. יש לקוות שהמגמה של רכבים חשמליים רק תתגבר עם כניסתה המיוחלת של “בטר פלייס” למגרש שלנו השנה, ואולי בקרוב גם אגד תמיר את צי האוטובוסים שלה לחשמלי.

(מקור: Gizmag)

* הערת העורך: כמובן שהכוונה בכתבה לאוטובוסים עם מנוע חשמלי מבוסס מצבר. אוטובוסים חשמליים חוטיים קיימים ברחבי העולם כבר עשרות שנים, אך בשנים האחרונות החלה (ככל הנראה בשוויץ) סלידה ציבורית מרישות רחובות בחוטי חשמל עיליים עבור האוטובוסים.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות