אפל מבקשת 2 מיליארד דולר מסמסונג כפיצוי על הפרת פטנטים

 

Apple-Store-NYC-main

אפל פנתה זו פעם נוספת למערכה משפטית מול סמסונג על מנת לקבל פיצויים בגין הפרת סט חדש לחלוטין של פטנטים, כאשר הפעם דורשת החברה סכומי כסף גדולים משמעותית מאלו שנפסקו עבורה במשפט הקודם מול החברה הקוריאנית, אלו עומדים על 2 מיליארדי דולרים ונוגעים לחמישה פטנטים הקשורים לתחום התוכנה.

דיוני הפתיחה של שתי החברות החלו כבר אתמול (ג'), כאשר לאפל ניתנה זכות הבכורה. החברה טוענת באמצעות עורכי-דינה כי הפרות הפטנטים אותן היא מייחסת לסמסונג נבחרו בקפידה, זאת מתוך הבנה כי לא ניתן לצאת למשפט הנוגע ל-50 פטנטים. באפל בחרו להתמקד בחמישה פטנטים בלבד. המטרה העיקרית של אפל היא להוכיח כי עם השקעתה בפיתוח ושיווק מכשירי האייפון, שהוצגו לראשונה בשנת 2007, לקחה על עצמה סיכון גבוה במיוחד, בעוד סמסונג בחרה בדרך הקלה של העתקה, תוך הפרה של פטנטים הרשומים על שמה של אפל.

בנאום הפתיחה של סמסונג, הציגו עורכי דינה זווית ראיה אחרת, זו מנסה לתקוף את הערך של הפטנטים אותם צירפה אפל לתביעה. בסמסונג טוענים כי בקשתה של אפל לפיצויים בסכומים כה גבוהים, אינה מוצדקת, שכן מכירות הטלפונים המרשימות של החברה הקוריאנית לא נוצרו בשל פונקציות שוליות בצד התוכנה, אלא בשל חידושים טכנולוגיים מהותיים כמו הגדלת מסכים ושיפור זמן חיי הסוללה.

גוגל – בפנים או בחוץ?

Google-logoטענה נוספת של סמסונג כלפי תביעתה של אפל הינה כי חלק נרחב מהטכנולוגיות המגיעות מצד התוכנה ומוצגות במכשירים אותם היא משווקת, לא נבנו על-ידי סמסונג עצמה, אלא פותחו על ידי חברות אחרות, מהן רוכשת סמסונג את זכויות השימוש בפטנטים. בדרך זו, מנסה סמסונג להעביר את האשמותיה של אפל אל עבר מפתחת מערכת ההפעלה אנדרואיד – גוגל.

גוגל בנתה לעצמה סל פטנטים רחב במיוחד בשנים האחרונות, אם דרך רכישת סל הפטנטים של חברת מוטורולה, או דרך הסכמים צולבים לשימוש בפטנטים של חברות שונות בשוק. אפל לא תרצה להכניס את שמה של גוגל לתביעה בשל ההגנה החזקה שיעניקו אותם פטנטים לענקית החיפוש, אולם סמסונג, שחתמה עם גוגל על הסכם ארוך טווח לשימוש בפטנטים בינואר 2014, תבקש להסיט את האש ממנה ותטען כי התביעות בצד התוכנה כלל אינן קשורות אליה.

מעשה בחמישה פטנטים

תביעתה הקודמת של אפל מול סמסונג הסתיימה בפסיקה לפיה תשלם סמסונג כמיליארד דולר בגין הפרת פטנטים. אותם פטנטים נגעו באותה עת לצד עיצוב המכשירים ופונקציות תוכנה שונות כמו צביטה לביצוע הגלת התוכן הנצפה במכשיר (Pinch-to-Zoom) או אפקט הקפיצה חזרה (Bounce Back). חמשת הפטנטים אותם טוענת שהפרה סמסונג בתביעה החדשה, גם הם נוגעים לפונקציות שונות בצד התוכנה:

  1. חיפוש אוניברסלי – פטנט על חיפוש אוניברסלי במכשיר, המאפשר לתור אחר אפליקציות, מיילים, מספרי טלפון ואף חיפושים ברשת האינטרנט נרשם לזכותה של אפל בינואר 2005. (קישור לפטנט)
  2. הפיכת טקסט לקישור בר לחיצה – פטנט זה, מאפשר הקלדה של מספר טלפון, כתובת, תאריך או שעה שיהפכו אוטומטית לקישור לחיץ, זה ישלח את המשתמש לבצע שיחת טלפון, לנווט לכתובת דרך אפליקציית הניווט או להזין פגישה חדשה ללוח השנה. הפטנט נרשם לזכותה של אפל באוגוסט 1999. (קישור לפטנט)
  3. פתיחה מכשיר מנעילה באמצעות מחוות – הפטנט נוגע לאפשרות לפתיחת המכשיר הנייד באמצעות ביצוע מחוות על גבי תמונה המוצגת על גבי המסך, ונרשם לזכותה של אפל באוקטובר 2011. (קישור לפטנט)
  4. השלמת טקסט אוטומטית – הפטנט נוגע להצעת טקסט להשלמה על בסיס הקלדת המשתמש או הצעה להחלפת טקסט שרשם המשתמש. הפטנט נרשם לזכותה של אפל בדצמבר 2011. (קישור לפטנט)
  5. סנכרון מידע ברקע בין מכשירים – הפטנט נוגע לפונקציות הרצות ברקע בזמן השימוש במכשיר ומאפשרות סנכרון מידע בין המכשיר למכשירים אחרים. בדרך זו ניתן לסנכרן תמונת בין מכשירים ברקע, להוסיף אנשי קשר שישמרו גם במכשירים אחרים ופגישות בלוח השנה שיעודכנו גם במקומות אחרים. (קישור לפטנט)

(מקור – Recode)

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות