גאדג’טי מסקר: Bip It – העוזרת הוירטואלית שמבינה עברית

Bip It 1

לפני כ-3 שנים, אי שם בשלהי 2011, הכריזה אפל על הגעתה של העוזרת האישית Siri למכשיר האייפון הפופולרי של החברה. מעט מודעים לכך, אך לפני שילובה של סירי באייפון 4S והבאים אחריו, היה מדובר באפליקציה רגילה בחנות האפסטור של אפל, זו שימשה כעוזרת אישית וירטואלית שמבינה אותנו. מהשקתה ועד היום, לא הצליחה סירי ללמוד את השפה העברית – וכאן Bip It נכנסת לתמונה.

Bip It, אפליקציה ישראלית מבית המפתח ערן קצב, מציעה למשתמש הישראלי עוזרת וירטואלית המסוגלת לבצע פעולות שונות באמצעות פקודות קוליות בלבד. נשמע מעט מוכר, לא? ובכן, בשונה מאפליקציות דומות אשר צצו ב-AppStore לאחר השקת סירי, Bip It יודעת לבצע זאת באמצעות זיהוי קולי מלא בשפה העברית.

אז איך זה עובד?

בהפעלה הראשונה, תציג האפליקציה את רשימת הפקודות הנתמכות, אליהן נוכל לחזור בכל עת על ידי לחיצה על הכפתור “פקודות קוליות” בחלקו העליון של המסך. Bip It תאפשר לחייג באמצעות הפקודה “התקשר” ואמירת שמו של איש הקשר, ובאופן דומה – גם לשלוח הודעה באמצעות הפקודה “הודעה”, כשהפעם נתבקש גם להכתיב את הטקסט. ניתן בנוסף לשלוח הודעות דרך WhatsApp: כל שיש לעשות הוא לומר “וואטסאפ” ומיד לאחר מכן את שמו של איש הקשר.

לאפליקציה קיים כמובן מצב נהיגה המופעל באופן אוטומטי כשאנו בתנועה, אז תופיע על המסך הודעה המקשרת אותנו לביצוע פקודות קוליות. במצב זה תהיה שימושית במיוחד הפקודה “נווט ל-“ שתסייע בהגעה ממקום למקום. Bip It לא תאפשר לבצע ניווט עם אפליקציית המפות של אפל, אך תציע את עזרתן האדיבה של iGO או Waze.

מסך ההגדרות של האפליקציה, אליו ניתן להגיע ישירות מהעמוד הראשי, מציג מספר לא מועט של אפשרויות וביניהן גם הזנת כתובת מגורים שתשרת את הפקודות “נווט לבית” או “נווט לעבודה”. מעבר לאופציות הללו, Bip It מאפשרת קביעת תזכורות, ביצוע חיפושים בגוגל ואף ניגון שירים לפי בקשתנו, בהנחה והם מאוחסנים על המכשיר.

bip it

עדיין לא תחליף מלא ל-Siri

אפליקציית Bip It מצליחה להציג ביצועים מרשימים למדי. היא מזהה את השפה העברית בצורה שלא תבייש גם את מנוע הזיהוי הקולי של סירי, גם אם ישנם מעט רעשי רקע. עם זאת, מאגר הפקודות מצומצם יחסית, כך שבכל זאת יהיה קשה לכנות את השירות כעוזרת וירטואלית בעלת בינה מלאכותית. כמו כן, אין לצפות לאינטגרציה מלאה עם שלל האפליקציות המותקנות על המכשיר – המדיניות של אפל די מקשה על העניין.

אין ספק כי Bip It עושה את עבודתה בצורה מצוינת ומספקת לישראלים שירות שעדיין קשה למצוא כמותו בחנויות האפליקציות. אם המתנתם בדריכות לזיהוי קולי בשפה העברית – כדאי שתציצו, אולי מדובר במה שחיכיתם לו. מפתח האפליקציה לא מתכנן אמנם להציע את שירותיו לאפל, אך הצלחתה היחסית עשויה אולי לעורר את תשומת הלב של הענקית מקופרטינו. עד אז, האפליקציה מוצעת להורדה ללא תשלום דרך חנות ה-AppStore.

Bip It Gadgety

ומה יש ליוצר האפליקציה לומר?

בראיון לאתר גאדג׳טי מסר יוצר האפליקציה, ערן קצב, פרטים נוספים אודות Bip It: “הרעיון נולד מתוך צורך. ראיתי אנשים כותבים הודעות טקסט ומתעסקים עם הנייד תוך כדי נהיגה, וזה באמת שיגע אותי. סירי נתמכת בכל-כך הרבה מדינות, ובישראל ‘מעצמת האייפונים’ לא? -החלטתי לקחת את זה על עצמי”, הוא סיפר.

“התהליך התחיל בפגישה עם המעצבת הגרפית יעל קשלס ומחשבה משותפת שלנו על מה צריכים אנשים. לצורך העניין, ראיתי איך סירי עובדת באנגלית ומשם ראיתי מה אני יכול לקצר, לשפר ולהוריד”. בנוסף, קצב התייחס גם לקשיים שעלו במהלך הפיתוח: “עברית קשה שפה… כנראה שזו הסיבה שאין עדיין סירי בעברית. התוצאות שהתקבלו משרתי התרגום היו רחוקות מאוד מהתוצאות האמיתיות שהמשתמש רוצה. פיתחתי אלגוריתמים מורכבים ביותר שיתקנו זאת”.

ושאלת השאלות… האם נזכה לראות את האפליקציה מרחיבה אופקיה גם לאנדרואיד? ובכן, על פי קצב, אפליקציה שכזו אכן נמצאת בתהליכי פיתוח, ונראה כי זהו רק עניין של זמן עד ש-Bip It תופיע גם ב-Google Play.

להורדת האפליקציה לאנדרואיד – לחצו כאן

להורדת האפליקציה לאייפון – לחצו כאן


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים