הצצה ראשונה: Android L – מהפך ויזואלי, חסכון בסוללה ומערכת התראות מתקדמת

מהפך ויזואלי, Android L. תמונה: גוגל

android-l-animationבכנס המפתחים Google I/O שנערך בשבוע שעבר, חשפה גוגל את שחרור L של מערכת ההפעלה הניידת אנדרואיד וגם שפה עיצובית חדשה שתאפיין אותו. בדומה לאופן פעולתה של חברת אפל לאחר חשיפת עדכוני תוכנה, גוגל מאפשרת למפתחים להוריד את העדכון במטרה להתאים את היישומים השונים שלהם למראה החדש מבעוד מועד.

בנוסף לממשק המשתמש הרענן, בגרסת ה-Preview ששוחררה להורדה בתחילת יומו השני של כנס המפתחים ניתן למצוא גם כמה שינויים פונקציונאליים שיהיו חלק בלתי נפרד מהגרסה הבאה של מערכת ההפעלה. גם אנחנו מיהרנו להתקין את העדכון על מכשיר הנקסוס 5 שלנו ובכתבה זו ריכזנו עבורכם את השינויים העיקריים.

Material Design – מהפך ויזואלי ועקרונות עיצוב חדשים

שחרור L מהווה את השינוי הויזואלי הגדול ביותר שעברה מערכת ההפעלה מאז הוצג ממשק Holo עם השקתה של אנדרואיד Ice Cream Sandwich ב-2011. עקרונות העיצוב החדשים מתאפיינים במיקום חכם והגיוני יותר של אובייקטים, בשינוי האפקטים שלהם ובתנועתם (אם יש כזו). חווית השימוש בהחלט השתדרגה פלאים וברוב הזמן ישנה תחושה של מערכת הפעלה מלוטשת וידידותית יותר.

האייקונים המוכרים, ממשק ריבוי המשימות ולחצני הניווט קיבלו מראה חדש ורענן; יישום החייגן, המחשבון ותפריט ההגדרות קיבלו מהפך ויזואלי ואפילו המקלדת לבשה ערכת נושא חדשה ושטוחה. סביר להניח שבגרסאות מתקדמות יותר שחרור L יורחב השימוש בשפה הויזואלית החדשה.

חיסכון בסוללה – פיצ’ר חסכון בסוללה גם בסטוק

פיצ’ר ה-Battery Saver מוכר לרובכם מתוך ממשקי המשתמש של היצרניות השונות דוגמת סמסונג, HTC, LG ואחרות. מדובר באלגוריתם שמטרתו לנתב את צריכת החשמל של המכשיר בצורה חסכונית וחכמה יותר. עד כה נמנעה גוגל משילוב פיצ’ר שכזה באופן מובנה במערכת ההפעלה, אולם שחרור L החדש מביא עמו בשורה.

לדבריה של גוגל, שימוש במצב החסכון החדש יעניק למשתמשים כ-90 דקות שימוש נוספות (בממוצע). ואם לא די בכך, בעת ביצוע טעינה חשמלית, תציג מערכת ההפעלה גם את הזמן הנותר עד לטעינה מלאה.

מסך נעילה מתקדם – התראות לפני הכל

ווידג׳טים על גבי מסך הנעילה יהפכו לנחלת העבר לאחר התקנתו של שחרור L, ואת מקומם תופסות כעת כרטיסיות המייצגות התראות. כלומר, בעוד אין אנו עושים שימוש במכשיר, לא ניאלץ לפתוח את מסך הנעילה או למשוך את וילון ההתראות מטה מאחר והן יוצגו מולנו מיד עם הדלקת המסך.

בנוסף לזאת, מוסיפה גוגל למסך הנעילה מחוות מגע חדשה. עד כה יכולנו למשוך את המסך לכיוון ימין ואז היינו נלקחים אל ממשק המצלמה, וכעת ניתן לבצע משיכה גם לשמאל – מה שיוביל אותנו ישירות לחייגן הטלפון לשם ביצוע חיוג מהיר.

ועוד…

אלו הם רק חלק מהחידושים שהוצגו בכנס המפתחים Google I/O בסן פרנסיסקו. חפירה עמוקה יותר במערכת חושפת חידושים נוספים כמו הרצת אפליקציות כברירת מחדל על סביבת הריצה ART, שחזור סיסמאות Wi-Fi במכשירים חדשים, מצב Do Not Disturb ועוד.

חשוב לזכור כי מדובר בגרסה ראשונית של שחרור L, כך שבגרסאות מתקדמות יותר ייתכן שנזכה לראות פיצ’רים נוספים, יישומים מעודכנים ויזואלית והפתעות נוספות. על פי גוגל, עדכון L בגרסתו הסופית צפוי לראות אור בחודשי הסתיו. עד אז, קבלו רשימה של כמה מהתכונות החדשות שהצלחנו למצוא במערכת:

  • המרת קבצי PDF ללא צורך ביישום צד שלישי
  • צילום בפורמט הקוד הפתוח DNG
  • התראות “צפות” במסך מלא
  • הצגת אחוזי הסוללה בשורת ההתראות
  • כיבוי והדלקה של Android Beam (קישוריות NFC) דרך וילון ההתראות
  • חיפוש (והיסטוריית חיפושים) במסכי ההגדרות
  • מצב “בהירות מסך” חסכוני
  • תמיכה ב-OpenGL ES 3.1
  • אפשרות כוונון צבע בעבור לקויי ראיה ועיוורי צבעים
  • מצב צילום “רצף תמונות” – Burst Mode
השוואת מפרטים