אינטרנט מהשמיים: גוגל תשקיע מיליארד דולר בפרוייקט הלוויניים של SpaceX

הלווין של SpaceX בתחנת חלל (קרדיט תמונה: NASA)

בימים האחרונים חשף אילון מאסק, היזם והממציא העומד מאחורי חברת הלווינים SpaceX ויצרנית הרכבים החשמליים Tesla, את תכניותיו להצגת אינטרנט גלובלי בזול לכל נקודה בעולם. מאסק העלה את הנושא לראשונה כבר לפני מספר חודשים עם הבטחה למידע נוסף בתחילת 2015 וכעת חשף כי הפרוייקט של חברת SpaceX ייצא בקרוב לדרך עם השקעה גדולה במיוחד של כ-10 מיליארד דולר.

התכנית השאפתנית מבקשת ליצור מערך לווינים שיחוגו סביב כדור הארץ ויספקו גישה לאינטרנט לכל נקודה בעולם, תוך התמקדות בנקודות אשר אפשרות החיבור עבורן לאינטרנט מוגבלת או לא קיימת כלל. הפרוייקט הוא אינו הראשון שמבקש לחבר את העולם לאינטרנט דרך השמיים, כאשר פרוייקטים שונים מבית גוגל ופייסבוק כבר נמצאים בפיתוח מזה זמן מה מתוך מטרות דומות.

גוגל היא כנראה החברה המעורבת ביותר בתחום זה ומנסה להציג אינטרנט מהשמיים דרך פרוייקט Loon, המבקש ליצור מערך בלונים שינועו בשמי כדור הארץ ויחברו אזורים שונים בעולם לאינטרנט דרך תחנות ממסר שימוקמו על הקרקע ויתקשרו עם הבלונים. ענקית החיפוש פועלת בתחום גם באמצעות מטוסים בעלי פאנלים סולאריים המסוגלים לשהות זמנים ארוכים בשמיים ומהווים אפשרות נוספת להצגת אינטרנט ברחבי העולם.

המטוס המונע באמצעות פאנלים סולאריים של חברת Titan Aerospace
המטוס המונע באמצעות פאנלים סולאריים של חברת Titan Aerospace

על-פי דיווח ראשוני שהגיע אמש (ב’) מטעם אתר TheInformation, תשקיע גוגל גם בפרוייקט החדש של חברת SpaceX, כאשר הוול-סטריט ג’ורנל מונה סכום השקעה של כמיליארד דולר, שיהפוך את החברה לאחת מהמשקיעות הגדולות בפרוייקט.

בתכנון של SpaceX ישנה יותר מרק האפשרות כי העולם כולו יזכה לאינטרנט זול ומהיר. בתכנון ארוך הטווח נמצאת שאיפה לפרוס את מערך הלווינים כך שיוכל לספק גישה לתקשורת בין כדור הארץ למאדים, זאת מתוך רצון להתיישבות בכוכב המרוחק בעתיד. ב-SpaceX מספקים לוח זמנים צפוף למדי עבור תכנית הלווינים החדשה, זו צפויה להתחיל במימוש תוך חמש שנים בלבד.

עדכון: חברת SpaceX אישרה כי גוגל ובנק ההשקעות פידליטי יחלקו בסבב ההשקעה בסך מיליארד דולרים וכי שתי החברות יחדיו יחזיקו בקרוב ל-10% מהפרויקט לאחר ההשקעה.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*קישורים בחלק מהפוסטים באתר קשורים בתכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים