גאדגטי מסקר: סנסיבו – המרענן הרשמי של הקיץ

סנסיבו – הדור הראשון (צילום: גאדג’טי)

בימי הקיץ הלוהטים של מדינת ישראל, משאלתו הגדולה ביותר של אדם היא להגיע הביתה לאחר יום העבודה כשהמזגן כבר דולר והדירה קרירה ונעימה. למרבה הצער עם כל ההתקדמות הטכנולוגית של ימינו, מזגנים עדיין נשארו מחוץ למשוואה בכל מה שקשור לתפעול מחוץ לבית. עובדה זו מחייבת אותנו להגיע קודם לביתנו ואז להפעיל את המזגן, וגם אז – רק באמצעות השלט שבדרך כלל תמיד לא בהישג יד שצריך אותו.

כדי לפתור בעיה זו הגיח לאוויר העולם פרויקט מימון המונים ישראלי בשם סנסיבו שהבטיח לנו לשלוט על כל מזגן שפועל על שלט ישירות מהסארטפון שלנו. סנסיבו הוא בעצם רכיב שמתקשר עם המזגן ומאפשר למשתמש לבצע מספר פעולות ישירות מהאפליקציה הייעודית ובכך מייתר את הצורך ואת השימוש בשלט, ולא פחות חשוב: מאפשר להפעיל את המזגן מכל מקום.

התקנה

תחילה נפרט על תהליך ההתקנה של המכשיר שלא כל כך פשוט כפי שמוצג בסרטון בו השתמשה החברה לשם גיוס הכספים. סנסיבו מורכב משני אלמנטים: האלמנט הראשון, אותו רואים בסרטון, הוא בקר מיוחד שאחראי על ביצוע הפעולות השונות והתקשורת עם המזגן שעמו הוא מסונכרן. בכל פעם שתלחצו על פקודה כלשהי באפליקציה הוא יצפצף ויבצע את הפעולה במזגן.

בשורה התחתונה, המכשיר משמש כתחליף לשלט של המזגן (לכן גם פועל על סוללות) וכתוצאה מכך שמחתי לגלות שאין חובה למקם חלק זה על המזגן עצמו ממש, כפי שמצוין בסרטון, אלא מספיק למקם אותו במקום שיש לו קשר עין עם המזגן.

החלק השני הוא מתאם המתחבר למודם הביתי אשר מאפשר לסנסיבו לקלוט את הפקודות שלנו מכל מקום שיש בו חיבור לאינטרנט. כך שאם נדליק את המזגן כשאנחנו עוד בדרך, חלק זה, שמחובר תמיד לרשת, ידע לקלוט את הפקודה ולשגרה לרכיב הראשון שמצידו יפעיל את המזגן. לא מדובר בתהליך התקנה מסובך, אך חשוב לציין שהוא איננו פשוט ולא בטוח שצרכן מן השורה יוכל להתקין את הרכיב בקלות.

לפני שאנחנו עוברים לשלב התפעול חשוב להעניק מילה טוב גם על העיצוב של סנסיבו. כפי שאתם יכולים לראות בתמונות, מדובר בשני רכיבים שמועצבים בצורה מאוד נעימה לעין, כזו שמעניקה להם מראה עתידני ומתקדם. בניגוד ללא מעט מוצרי אחרים, סנסיבו השתלב בצורה מעולה בסלון הבית כך שניתן היה למקם אותו כמעט כל מקום מבלי שיפריע.

תפעול

האפליקציה של סנסיבו מאפשרת מספר פעולות בסיסיות לתפעול המזגן: הדלקה או כיבוי, העלאה או הורדה של הטמפרטורות, קביעת עוצמת המזגן ולבסוף גם טיימר לכיבוי מלא של המזגן. באפליקציה תוכלו גם למצוא מידע על הפעולות האחרונות שהתבצעו באמצעות סנסיבו, לדעת מה הטמפרטורה בחדר ולשנות את מצב המזגן (קירור, חימום או אוורור).

ברוב המכריע של הפעמים האפליקציה עבדה ללא בעיה וביצעה כל פקודה ללא השתהות. עם זאת, היו מספר פעמים בהן האפליקציה לא בדיוק בחרה לשתף פעולה ונשארתי נבוך נוכח הניסיונות החוזרים ונשנים שלי להפעיל את המזגן ביום קיץ חם. לאחר מחקר מעמיק הגעתי למסקנה שהבעיה טמונה בשימוש כפול באפליקציה ובשלט המסורתי – ברגע שהשתמשתי רק באפליקציה הדברים החלו לפעול טוב יותר. כמו כן, סנסיבו הוציאו עדכון משמעותי לאפליקציה לפני זמן לא רב, בו תוקנו מרבית התקלות וכעת האפליקציה עובדת טוב יותר וכמעט לא מפספסת.

גולת הכותרת של סנסיבו היא היכולת להפעיל את המזגן בתנאים מסוימים שהוגדרו מראש על ידי המשתמש. קסם זה נעשה באמצעות אפליקצייה צד שלישי בשם IFTTT. מדובר באחת האפליקציות המוכרות והמפורסמות שעוזרת לבצע פעולות אוטומטיות שמתבססות על מגוון רחב של פקודות וערוצים. סנסיבו פתחה ערוץ גם היא באפליקציית IFTTT וניתן להגדיר מתכונים שונים שיהיו אחראיים להפעיל את המזגן לפי הדרישה.

באופן זה ניתן להגדיר שברגע שמתקרבים לרדיוס מסוים המזגן יתחיל לפעול ולקרר את הבית, או מנגד ברגע שמתנתקים מהרשת הביתית המזגן יכבה באופן אוטומטי בכדי לחסוך בחשמל. כמובן שישנן עוד מספר רב של אפשרויות הגדרה וניתן לרתום אלמנטים רבים בכדי להגדיר סט חוקים לסנסיבו.

מקור: סנסיבו
מקור: סנסיבו

גם כאן נתקלנו בלא מעט קשיים והניסיונות שלנו לגרום למזגן לעבוד באמצעות חוקיות מגניבה שקבענו העלו חרס. במרבית הפעמים יכולת זו לא עבדה כשורה וגם כשכן, היה זה באיחור משמעותי מרגע ביצוע הטריגר שאמור להפעיל את המכשיר. קשה לקבוע אם מדובר בבעיה ב-IFTTT או בסנסיבו, אך בכל מקרה אין ספק שצריך ללטש את הפיצ’ר עוד קצת, מאחר שמדובר על יתרון חשוב מאוד שיש לסנסיבו.

סיכום

סנסיבו הוא מוצר ישראלי שמעוצב בצורה מעולה ויכול לסייע ללא מעט אנשים לעבור את ימי הקיץ בצורה טובה יותר. מה גם שמספיקים אותם רגעים קטנים, כמו להפעיל את המזגן חמש דקות לפני שחוזרים הביתה מריצה, כדי לגרום לכל אחד להעריך את סנסיבו ולא להבין איך הסתדרנו עד עכשיו בלעדיו.

לצד זאת, נראה שהמכשיר עדיין כולל מספר חבלי לידה ראשוניים וישנם מספר תיקונים ותוספות שיש לעשות על מנת להפוך אותו למוצר בשל. נראה כי הצוות של סנסיבו אכן שוקד על כך רבות והעדכון האחרון של האפליקציה יעיד על כך. כולי תקווה שגם התקלה עם IFFF תטופל כי השילוב של השניים יכול ליצור הרבה דברים ייחודיים.

את סנסיבו ניתן להזמין כעת במחיר של 799 שקלים ליחידה בסיסית שכוללת בקר אחד או בגרסאות נוספות שכוללות מספר מבקרים נוסף במחיר גבוה יותר. לביצוע ההזמנה וקבלת פרטים נוספים על המוצר והאפליקציה ניתן להיכנס לאתר החברה בקישור הבא.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים