ייתכן שבקרוב נפעיל משחקי Steam על PlayStation 4; מריצה כבר לינוקס

Sony Hacked

צוות האקרים בשם fail0verflow הצליח לבצע פריצה מלאה ל-PlayStation 4 ולהריץ קוד לא מאושר על המכשיר. לא רק שהצוות התגבר על אמצעי ההגנה של הקונסולה הפופולרית, אלא גם הריץ מערכת הפעלה ייעודית המבוססת על לינוקס, שהותאמה במיוחד ל-PlayStation 4. הצוות ערך הדגמה שתועדה בסרטון, ובמהלכה נוצלה פירצת אבטחה לטעינת מערכת ההפעלה שאינה חתומה על ידי סוני, ומקנה גישה מלאה למכשיר. הצוות הדגים הפעלת אמולטור המריץ משחק פוקימון.

אחת ההצהרות המעניינות שפירסם הצוות היא, שלאחר שייכתבו ההתקנים המתאימים לכל מערכות הקונסולה (דרייברים), לא תהיה בעיה להפעיל על ה-PlayStation 4 את SteamOS, וכך יקבלו משתמשי הקונסולה גישה לחשבון Steam ואת האפשרות להריץ משחקים הנתמכים בלינוקס. כיוון שהקונסולה בנויה באופן דומה למדי למחשב, ישנם משחקי אינדי כמו גם משחקי AAA שיוכלו לרוץ על המכשיר.

מאמצי הפריצה חשפו כמה עובדות מעניינות אודות חומרת המכשיר, ובראשן התגלית כי למרות שהקונסולה מבוססת בעיקרה על ארכיטקטורת מחשב אישי, עדיין ישנם הבדלים מהותיים. הצוות גילה כי מקבץ רכיבים האחראיים על תקשורת עם אביזרים המחוברים לקונסולה, בנוי באופן ייחודי ויש להתאים עבורו את מערכת לינוקס באופן ידני. עד כה ערך הצוות למעלה מ-7000 שינויים בבסיס מערכת לינוקס (Kernel), על מנת שתרוץ על חומרת ה-PlayStation 4.

fail0verflow שחררו לציבור את גרסת מערכת הלינוקס שלהם שעובדת על הפלייסטיישן 4, אולם לא הסבירו את שיטתם לפרוץ את המכשיר. “אבטחת ה-PlayStation 4 גרועה מספיק על מנת שלא תצטרכו אותנו לשם [פריצת המכשיר]”, הכריזו חברי הצוות. ייתכן מאוד שלא רחוק היום בו משתמשי הפלייסטיישן 4 יוכלו להתקין מערכת הפעלה שונה לחלוטין על המכשיר, ולפתוח אותו לכל שימוש שירצו.

השוואת מפרטים