אנשים משחקים בסמארטפון

קרדיט: Esther Vargas / flickr

ביטס: סנאפצ'ט קובעת שפל חדש והאם הטכנולוגיה מקדמת או מנוונת אותנו?

פייסבוק וגוגל הן רק שתיים משש חברות ו-37 פרופסורים למשפט ומינהל עסקים שחתמו על בקשה לבית המשפט העליון האמריקני לדון מחדש בסכום הפיצויים שנקבע במלחמת הפטנטים בין סמסונג ואפל. כזכור, בית המשפט הפדרלי קבע שסמסונג תשלם לאפל 548 מיליון דולר – כל הרווח שהשיגה ממספר דגמים שמכרה.

פרופסור למשפטים באוניברסיטת סטנפורד אמר שלדעתו זהו אבסורד: הרי ערכו של מוצר לא מסתכם בצורה החיצונית שלו. "כמו שלא מתקבל על הדעת שהצורה של אייקון האפל אייטיונס זה מה שמשכנע אנשים לקנות את כל האייפון".

חברות הטכנולוגיה (גם איביי ודל בתוכן) חוששות מסטנדרט חדש של קנס שלוקח את כל הרווח עבור הפרת פטנט שולית. תאגידים מוציאים מילארדי דולרים על מחקר ופיתוח של מוצרים מורכבים. לעומת זאת חוק הפטנטים העיצוביים נכתב במאה ה-19, אז יועד עבור נגרים, מסגרים ויצרני שטיחים – מוצרים שהעיצוב בהם הוא המרכז. בשאר התאגידים שאינם אפל (אולי זה עוד יחזור אליה כבומרנג בעתיד) חוששים מטרולי פטנטים שיקבלו רוח גבית מפסק הדין הידוע.

יוטיוב נכנעת

שירות הוידאו של גוגל חוזר לפקיסטן לאחר 3 שנים בהם היה חסום במדינה. בזמנו נחסם אתר יוטיוב לאחר סערת הסרטון על האיסלם והנביא מוחמד. למעשה נכנעה גוגל לתכתיבי פקיסטן והסכימה להקים גרסה מקומית של יוטיוב שבה ממשלת פקיסטן תוכל "לבקש" למחוק כל סרטון שלא נראה לה. בפקיסטן אגב, מעשי 'חילול הקודש' יכולים להביא לעונש מוות בידי המדינה או לידי לינץ' בידי המון זועם ברחוב.

גוגל אומרת שהיא תבחן את הבקשות של ממשלת פקיסטן באופן ענייני בדומה לגרסאות יוטיוב שהקימה עבור ממשלות אחרות, אבל למעשה מדובר בעוד ממשלה שהצליחה לכופף את חופש הביטוי של גוגל.

התקדמות או ניוון?

בזמן שחברות הרכב (וגוגל) עובדות על נהיגה אוטונומית שתייתר את הנהג, בעולם התעופה באים בטענות כלפי הטכנולוגיה. רשות התעופה האמריקנית טוענת שטייסים כיום מסתמכים יותר מדי על מערכות אוטומטיות וגורמות לכך שהטייסים אינם ממתאמנים מספיק בהטסה ידנית.

דו"ח הרשות מעלה כי מספר מקרי כמעט אסון שאירעו לאחרונה, ואף טיסה שהתרסקה, מוכיחים שטייסים שנוטים לסמוך יותר מדי על מערכות אוטומטיות מסרבים לנתק אותה בעת חירום (גם אם יש סיכוי שיש בה תקלה) ולעבור לטיסה ידנית.

פילנטרופ חדש נולד בעמק

מנכ"ל נטפליקס, ריד הייסטינגס, כתב בחשבון הפייסבוק האישי שלו שיתרום 100 מיליון דולר למוסדות חינוך. הקרן שתוקם למטרה זו תיקרא 'קרן הייסטינגס' וכבר נתרמו דרכה 1.5 מיליון דולר למוסדות חינוך היספניים ושחורים באיזור הסיליקון וואלי.

הייסטינגס מודה בין השאר ללקוחות נטפליקס ועובדי החברה שבזכותם הוא יכול לתרום סכום נכבד זה. אחד המגיבים לפוסט היה לא אחר מאשר מארק צוקברג בעצמו שקרא להייסטינגס "מנטור".

תגדירו 'צפייה'

לאפליקצית סנאפצ'ט יש יותר מ-7 מיליארד צפיות וידאו ביום. במעמד זה היא נכנסת לתחרות ישירה מול פייסבוק, שרושמת 8 מיליארד צפיות וידאו ביום. הקאץ': מה מחשיבים כצפייה. פייסבוק, כידוע, סופרת כל הרצה של 3 שניות ומעלה כצפייה. סרטון על מחשב אישי מתנגן אוטומטית כשהוא על 100% מהמסך ובמובייל מספיק כשהוא על 50% מהמסך.

בסנאפצ'ט הוידאו נפתח על מסך מלא, לכן היא מרשה לעצמה לספור צפייה ברגע שהוא נפתח, גם אם זה לחצי שנייה. התקן ל'צפייה' מתדרדר מרגע ורגע אבל אנו תוהים האם בכלל אפשר לרדת מתחת לשפל שקבעה הרגע סנאפצ'ט.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות