סונדאר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל

סונדאר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל (קרדיט: Maurizio Pesce / flickr)

איך זה שניצחון משפטי קטן של אינטל שווה לגוגל 3.5 מיליארד דולר?

| יום חמישי, 3 במרץ 2016, 14:50 | כלכלי

חברות הטכנולוגיה הגדולות ובראשן חברת האם של גוגל, אלפבית, עוקבות אחר תוצאות משפט שמתנהל בין חברת אינטל לבין רשות המיסים האמריקנית (IRS). אם המשפט יסתיים בבניצחונה של אינטל, כל התאגידים הגדולים ירויחו מכך אך גוגל תזכה להכיר ברווח ללא מס של 3.5 מיליארד דולר, סכום שמשתווה לסכום ששילמה בגין מס בכל שנת 2015.

את המקרה שנדון כעת בבית משפט לערעורים ירשה אינטל מחברת אלטרה שרכשה בשנה שעברה. זהו סכסוך בן 80 מיליון דולר שמתחיל עוד מ-2003 ועוסק בקשר שבין תאגידים לרווחים שנרשמים בחברות הבנות הזרות שלהן. חברות הטכנולוגיה מכניסות המון כסף בחו"ל אך משאירות אותו מעבר לים כדי להימנע מתשלום מס גבוה בארה"ב. טקטיקה זו זוכה להמון ביקורת ציבורית.

הרווח בחו"ל – העלות בארה"ב

כאמור, אלפבית תרויח 3.5 מיליארד דולר מניצחון של אינטל, אך עוד לפחות 20 חברות, ביניהן מיקרוסופט ואיביי, מחזיקות מיליארדי דולרים בחו"ל. סך הרווחים שחברות אמריקניות מחזיקות בחו"ל עד שימצאו דרך לא לשלם מס בעדו מצטבר לכדי עשרות מיליארדים, וזה לא כולל הכנסות עתידיות, כמובן.

הרבה מחברות הטכנולוגיה פועלות כך: הן מקימות חברה בת בחו"ל ועורכות הסכם שנקרא 'Cost Sharing Arrangements'. לפי ההסכם, חברת הבת מחזירה לתאגיד האם את חלקה בהוצאות הפעילות כמו שכר העובדים שיושבים בארה"ב שפיתחו את המוצרים שנמכרים בחו"ל.

החברה האם מנסה להשאיר את רוב העלויות בארה"ב כדי להתקזז במס עם הרווחים שהגיעו מתוך ארה"ב. רווחי החברה בחו"ל גם ככה מקבלים מס זניח יחסית ל-35% האמריקני, לכן אין צורך בעלויות לקיזוז.

על מה המחלוקת

המחלוקת בין אלטרה (עכשיו של אינטל) לבין ה-IRS התמקדה בחלוקת מניות לעובדים. האם המניות/אופציות כחלק מהסכם השכר איתם יחשב כעלויות לקיזוז? תקנות ה-IRS מציינות שהחברה הזרה היא שצריכה לנכות את עלות חלוקת המניות מהרווח שלה (להשאיר את העלות בחו"ל).

אלטרה התעקשה לשנות את התקנות בטענה שלמרות שמדובר בשתי חברות שונות, חברת בת קשורה בקשר עמוק לחברת האם ולמעשה לא מביאה שום ערך. כל מוצריה ושרתיה באים מחברת האם, לכן זה הגיוני לקשור את העלות לחברה האם.

חברות הטכנולוגיה מחפשות כל הזמן דרך להקטין את שיעור המס החל על רווחים ונלחמות בדרך קבע בתקנות שיצאו ב-2003. יתכן שהניצחון הקטן של אינטל יפתח דרך לניצחון גדול מאוד של תאגידי ההיי-טק.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות