המסמך ששכנע את Blizzard להפיץ את Diablo חושף הפתעות על המשחק

בכנס GDC שנערך לפני כשבוע הבטיח דייויד ברוויק (David Brevik), שהיה מהמפתחים של "דיאבלו" (Diablo) הראשון, שיפרסם את מסמך הפיץ' שהגישה החברה שלו דאז, Condor, לחברת בליזארד (Blizzard), כדי שתפיץ את המשחק (בסופו של דבר, בליזארד קנתה את קונדור טרם ההשקה). המסמך הופץ ברשת כפי שהובטח, והוא מראה מספר דברים מרתקים על המשחק שהפך לשם-דבר ויצר ז'אנר שלם סביבו.

"דיאבלו", שיצא ב-1996, היה משחק פעולה-תפקידים בו בחרנו גיבור ולקחנו אותו לעיירה טריסטראם. במרתפי הקתדרלה בעיר קרה אסון נורא, שכתוצאה ממנו דיאבלו, שד איום ואדון הפחד בכבודו ובעצמו, מצא את דרכו לעולם בני האדם, ויש לחסל אותו. המסמך של ברוויק מראה שב-1994, כאשר "דיאבלו" היה עוד רעיון בלבד, מדובר היה במשחק שונה למדי, שהקדים את זמנו מכמה וכמה בחינות.

מבחינת המראה, הוא נראה אותו הדבר, אך באופן מפתיע במקום להתנהל בזמן אמת כמו שאנחנו רגילים, "דיאבלו" אמור היה להיות משחק בתורות. כל צעד ו/או פעולה היו מעבירים תור אוטומטית, בדומה למשחקי התפקידים של התקופה כמו Might and Magic ו-Lands of Lore, שהיו משחקים ממבט ראשון ולא ממבט עילי.

האווירה בדיאבלו - מרושעת ואפלה, מהרגע הראשון

מבוכים עמוקים יותר יהיו מאוכלסים במפלצות חזקות יותר. לפני של-Diablo היתה עלילה

הרעיון המקורי לא כלל עלילה קבועה מראש, אלא מבוכים אקראיים לחלוטין שבסופם נמצא דיאבלו, אותו צריך להרוג. לא מדובר היה ב"משחק שמור", אלא ב"דמות שמורה" – אותה הדמות שהייתה נכנסת שוב ושוב למבוכים שמשתנים כל פעם, עולה ברמות, מוצאת ציוד חדש, ואם הייתה מתה, הייתה נמחקת מיד לחלוטין. מודל זה מזכיר משחקי rogue-like ו-rogue-lite הפופולאריים מאד כיום, אך בשנות ה-90 היו הרבה יותר נישתיים ומוכרים פחות.

מעבר לזה, נראה ש-Concord הגתה מודל שמזכיר מאד את מודל ה-DLC המוכר לנו כיום. מהמסמך אפשר לראות שהמודל הכלכלי היה למכור משחק עם כמות מסוימת של תוכן, ולהמשיך לפתח לו חבילות תוכן קטנות, שימכרו בדיסקים בחמישה דולרים בלבד, ובהתקנתם יוסיפו וריאציות למנוע האקראי של המשחק.

בעוד שדיאבלו שוחרר בסופו של דבר כמשחק גדול ועשיר בתוכן רב ומגוון, כיום מדובר בשיטה נפוצה עבור חברות רבות למשוך הכנסות ממשחקים לאורך זמן, ושיטות הרכישה הדיגיטליות באינטרנט הפכו את זה לפשוט וקל מאי פעם. בליזארד עצמה היא מהחברות המובילות כיום במכירת אביזרים קוסמטיים יפים ויקרים בתוך המשחקים שלה.

מעניין יהיה לראות מפתחים נוספים עושים כדוגמת ברוויק ומפיצים מסמכים דומים, כי יש הרבה מה ללמוד מהתהליכים הללו המתרחשים לחלוטין מאחורי הקלעים של היצירות האהובות עלינו.

מקורות
David Brevik
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות