שלט של חברת HP (מקור: HP)

מקור: HP

לחדש ולשבש: HP רוכשת את פעילות המדפסות מסמסונג במיליארד דולר

| יום שלישי, 13 בספטמבר 2016, 11:29 | כלכלי

למרות שענף ההדפסה נחשב כתחום טכנולוגי די משעמם ואפור, מוכנה חברת HP להשקיע בו דווקא עכשיו 1.05 מיליארד דולר. HP, בעצמה ענקית הדפסה ללקוחות ביתיים, הודיעה כי תרכוש את פעילות מכונות ההדפסה (המשרדיות) מחברת סמסונג.

לדבריה של HP, היא יודעת שמכונות ההדפסה המשרדיות הן "מורכבות מדי עם עשרות חלקים ברי החלפה שדורשים תחזוקה לא יעילה והסכמי שירות חיצוניים". ודווקא בשל כך היא רואה כאן הזדמנות. HP אומרת שהיא רוצה "לחדש ולשבש" את התחום הלא מושך הזה לאחר עשרות שנים בהן דרך במקום.

בעוד שיש לה נוכחות משמעותית במדפסות ביתיות (הכניסו 4.4 מיליארד דולר ברבעון האחרון), יש לה נוכחות דלילה בלבד בשוק המשרדי שזקוק למכונות הדפסת לייזר (מכונות הלייזר שלה משתמשות בטכנולוגיה של Canon) ונשלט על ידי Xerox. כדי להיכנס לשוק המשרדי, שוק של 55 מיליארד דולר לדבריה, היא תיעזר בקו החדש של מכונות הלייזר של סמסונג שכוללות רק 7 חלקים דורשי תחזוקה ובעלות אינטגרציה למובייל ולענן.

האמת שאין לה כל כך הרבה ברירה: תחום ההדפסה מכניס לה כמעט 40% מההכנסות הכלליות והוא רושם דעיכה איטית לאורך השנים. ברבעון האחרון ההכנסות מתחום זה ירדו ב-14% לעומת התקופה המקבילה. HP גם לא מצליחה למצוא תחומי צמיחה ברורים אחרים. לכן היא נאלצת לייצר לעצמה צמיחה בתחום שהיא מבינה בו טוב (גם הדפסת תלת-מימד נכנס להגדרה).

סמסונג אלקטרוניקס מצידה מרוצה מאוד מההזדמנות להיפטר מעסקי ההדפסה. המכירה תאפשר לה להתמקד בסמארטפונים, מסכים, שבבים וכל מה שהיא מגדירה כליבת החברה. היא תפריד את חטיבת ההדפסה לחברה נפרדת ותעביר את כולה ל-HP, יחד עם 6,000 עובדים ו-6,500 פטנטים. כמו כן מתחייבת סמסונג לרכוש מיד לאחר השלמת העסקה (בתוך 12 חודשים) מניות של HP בסכום של 100-300 מיליון דולר בשוק החופשי.

כמו בהרבה תחומים "ותיקים" אחרים גם ענף ההדפסה עובר קונסולידציה ומחליף ידיים כדי לשרוד. רק לפני 5 חודשים נמכרה חברת לקסמארק לקבוצת השקעה של חברות סיניות תמורת 3.6 מיליארד דולר. למרות שמשרדים עוברים לענן ויותר מסמכים מעובדים דיגיטלית, השימוש בנייר לא יעלם כל כך מהר. אולי HP תשכיל למצוא דרך "לשבש" את התחום.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות