קוואלקום מכריזה על המודם הראשון ברשת הדור החמישי

שלט קוואלקום סנאפדרגון, צילום: גאדג'טי צילום: גאדג’טי

המהפכה מתחילה: יצרנית השבבים Qualcomm הכריזה על ה-X50, מודם חדשני התומך ברשת סלולרית מהדור החמישי (5G) אשר תושק רק בעוד מספר שנים. המודם החדש פועל בתדר אלקטרו-מגנטי גבוה במיוחד של 28GHz, גבוה משמעותית משל הרשתות הקיימות כיום הפועלות בתדרים של כשניים עד שלושה גיגה-הרץ.

רשת הדור החמישי עושה שימוש ברצועת תדרים רחבה במיוחד בטווח ה-28GHz, כך שהיא מסוגלת לתמוך במספר רב של משתמשים ולספק לכל אחד מהם מהירויות עוצרות נשימה של מספר גיגה-ביט בשנייה. תורם נוסף למהירות הוא התדר הגבוה, אשר בהשוואה לתדרים הנפוצים כיום מסוגל לקודד מידע רב יותר על רצועה ברוחב זהה.

אף יתרונותיו של התדר הגבוה, קיימים לו מספר חסרונות מובהקים: טווח הקליטה שלו נמוך משמעותית משל תדרים נמוכים יותר והוא נחסם בקלות רבה בידי עצמים מוצקים דוגמת קירות או בניינים (בדומה לאופן בו נחסם האור הנראה). לפיכך, רשת הדור החמישי בה תומך המודם מתאימה אך ורק עבור אנטנות קטנות המותקנות באזורים הומי אדם דוגמת מרכזי קניות או אצטדיוני כדורגל, בעוד שרשת הדור הרביעי תמשיך לשלוט בכל שאר האזורים ובמרחבים הפתוחים.

על מנת להתגבר על מגבלות הקליטה של גלי התדר הגבוה (אותם מכנה קוואלקום mmWave), שילבה החברה במודם מספר טכנולוגיות מתקדמות. המודם יעשה שימוש במספר רב של אנטנות להגברת הקליטה, ובנוסף יוכל להקפיץ את האות באמצעות קירות על מנת לעקוף מכשולים ולתקשר עם האנטנה של המפעילה הסלולרית. כיוון שהטווח המצומצם יאלץ את המודם להחליף באופן תמידי בין רשתות הדור החמישי והרביעי, קוואלקום תכננה אותו לעשות זאת בצורה חלקה ובלתי מורגשת שלא פוגעת בחווית השימוש.

בדיקות של המודם החדש צפויות להתחיל במחצית השנייה של 2017 בעוד שהוא מתוכנן להיות מושק במהלך שנת 2018. בינתיים נאלץ להסתפק במהירויות של רשת הדור הרביעי, שהושקה לפני זמן לא רב בארץ ישראל.

השוואת מפרטים